Első lépésként, kezdőknek szólunk, hogy ha még véletlenül nem kapcsoltak Androidos okostelefonjukhoz Google-fiókot, feltétlenül tegyék meg. Majd állítsák be a névjegyek (telefonszámok és más kontakt-információk) szinkronizálását az okostelefon és a Google-fiók között.
Sok minden más előny (komoly méretű ingyenes tárhely az interneten, fotótár, levelezés, térképes útvonaltervező stb.) mellett így megakadályozhatja, hogy telefonszámai és más kontaktjai elvesszenek, ha a telefonja eltűnik vagy hirtelen tönkremegy. Azt is nagyon megkönnyíti, hogy az adatainkat egy másik készülékre vigyük át, ha újat veszünk. (Alternatív megoldást a 6. pontban említünk.)
A Google cég kapcsolatainkat tároló felülete (kontaktok, telefonkönyv, címtár, ki hogy nevezi) sok mindenre jó, de nem mindig tökéletes. Ezért aztán virágoznak azok a kisebb-nagyobb, ingyenes és fizetős programocskák, amelyek ezt feljavítják vagy kiegészítik. Némelyik komoly segítség, mások inkább csak habot jelentenek a tortán. Sajnos legtöbbjük angol vagy más idegen nyelveken tud csak.
1. Contacts Optimizer
Korábban ezzel a programmal nagyon pozitív tapasztalataink voltak, de újabban egy baja van: a funkciók jelentős része fizetőssé vált, 490 forintot kérnek a teljes verzióért. Ahhoz nyújt segítséget, hogy ha a Google-telefonkönyvünkben (kontaktjaink között) nagy a rendetlenség, akkor kitisztítsuk.
Gyakran előfordul például, hogy tömegesen duplikáltan, kétszer is szerepelnek az ismeretségek a telefonkönyvben, például hagyományos telefonról okostelefonra váltás után. Sőt, egy ismerősünknél minden névből három is volt. A program ezeket gyűjti ki, és képes csoportosan összevonni a megegyező bejegyzéseket.
De arra is képes, hogy a hasonlókat felderítse és javításra, egyesítésre felkínálja. Például ha ugyanazon név kétszer szerepel két különböző számmal, vagy ugyanaz a szám két néven („Kovács Józsi” és „Kovás József”, „Nagy Irma” és „Nagy I”, „Jani Iroda” és „Jani Otthoni”.) A Google névjegyein kívül a telefon memóriájában és a SIM kártyán levő adatokra is ráereszthetjük.
2. Duplicate Contacts
Rendkívül egyszerű ingyenes program, már elinduláskor megmutatja a duplán szereplő bejegyzéseket, amelyek közül kiválaszthatjuk, melyiket szeretnénk törölni.
3. Simpler Contacts
Ez is ingyenes, de az előzőnél jóval kifinomultabb, nemcsak az egyértelműen dupla bejegyzéseket, hanem a hasonlóakat is megtalálja. Továbbá azokat, ahol nem rögzítettünk érvényes telefonszámot vagy e-mail-címet a névhez, vagy például egy telefonszámhoz nem tartozik név.
Sőt azokat is kilistázza, akikkel sohasem léptünk kapcsolatba, nem hívtuk fel és nem küldtünk neki mailt. Külön listát ad a legtöbbet használt, vagy a céges kapcsolatainkról is. A sorrendből megtudhatjuk, kivel léptünk kapcsolatba a legtöbbször. A számokat fel is hívhatjuk belőle.
4. Camcard Lite
Térjünk át a papíros névjegyekre, amelyeket még nem tudott kiszorítani a digitális világ, ma is sok tárgyalás kezdődik a cseréjükkel. A Camcard Lite a világ vezető névjegy-alkalmazásának nevezi magát, ötmilliós letöltésszámmal. Szépen be is olvasta mintegy féltucatnyi névjegyünket, még azt is, amelyik portréfotóval és nagy logóval volt megbonyolítva. Egyedül a nagyon speciális magyar karakterekkel, mint az ő és az ű, gyűlt meg a baja, pedig elvileg ismeri a magyar nyelvet és be is állítottuk neki a magyar nyelvi felismerést.
Az egyes névjegyeken már örvendetesen terjedő QR-kódokat (a vonalkódhoz hasonló, de négyzetes grafikus kódokat) is jól olvassa. Hátránya, hogy az ingyenes verzióban csak 200 névjegyet hajlandó beolvasni.
5. Googles
A Google sok mindent lefényképező, beszkennelő és felismerő alkalmazása eléggé rosszul vizsgázott a névjegyeink felismerésében, volt, amelynél szinte csak az illető nevét tudta helyesen kibetűzni. Az említett QR-kóddal ellátott névjegyeket viszont maradéktalanul el tudta tárolni a kontaktjaink között.
Ha jót akar üzletfeleinek, Ön is lássa el névjegyét QR-kóddal, könnyebbé válik a szkennelésük és tárolásuk.
6. CM Backup
Ez az alkalmazás ingyenes biztonsági másolatot készít partneradatainkról a „felhőbe” (az internetre), sőt nemcsak a telefonszámainkról, hanem SMS-ekről, fotókról, hívásnaplókról, naptárról is. Ehhez 5 gigabájt szabad tárhelyet kapunk. Nagyon hasznos, ha a készülékünk tönkremegy vagy ellopják.
Nem túl bonyolult a használata sem, bejelentkezhetünk Google vagy Facebook adatainkkal, megjelenik egy nagy „mentés” gomb, és mehet is a tárolás. (A képeket alapértelmezésben nem menti, azokat külön ki kell jelölni.)
7. Ready
Talán túl sokat nem tesz hozzá az eredeti androidos szolgáltatásokhoz, inkább a szépségre gyúr. Áttekinthetőbb és szép nagy képeket jelenít meg „speed dial” (gyorshívás) módban. Pénzért további „témákat” (a programot díszítő színkombinációkat) is lehet hozzá venni.
8. Contacts+
Sok más szolgáltatása mellett kérésre végignézi Facebook-, Twitter-, LinkedIn-, Google-profiljainkat is, és onnét is összegyűjti az ismerőseink, kontaktjaink adatait. Csinosan ki lehet díszíteni, például az SMS-ek mögé is lehet képet tenni.