A csalók zabolátlanul dézsmálják az emberek pénzét. A kibertér bűnözői évről évre dollármilliárdokkal csapják be az embereket. Csalók lecsapnak rájuk, a randiportálokon, az üzleti levelezésbe rejtőzve és hamis webáruházakat hozva létre. A tolvajok vadásznak az emberekre, a védekezés új eszközöket igényel – derült ki a Wired magazin cikkéből.
A legújabb veszélyes módszer, amit a mesterséges intelligencia (MI) tesz lehetővé, a családtagok, barátok megszemélyesítése. Az amerikai FBI december elején ajánlást tett közzé, amely szerint a családtagoknak családi jelszavakat kell használniuk a beszélgetéseikben, hogy elkerüljék a hangjukat vagy a képüket MI-vel kreált másolatokkal helyettesítők átveréseit.
A brit Starling Bank még egy útmutatót is közzétett, hogyan érdemes kialakítani ezeket a biztonsági megoldásokat. Ha valaki kap egy üzenetet mondjuk a gyermekétől, hogy fogságba ejtették, és csak váltságdíj fejében engedik el, vagy balesetet szenvedett, és ki kell fizetnie a trélert, ami elszállítja az autóját, akkor a hívott fél jelszót kérhet a hívótól, hogy kiderítse, tényleg a gyerek kereste-e.
A csalók arra játszanak, hogy sürgetik kiszemelt áldozatukat. Igyekeznek arra szorítani, hogy pánikszerű döntést hozzon – mondta Erin Englund, a csalások felderítésével foglalkozó BioCatch vállalat igazgatója. A családi jelszavak arra valók, hogy a családtagok gyorsan azonosítani tudják egymást.
A jó titkos családi jelszavaknak is megvan a maguk titka
Már csak az a kérdés, milyen a jó családi jelszó. Ne feledjük, hogy ha valaki tényleg bajba kerül, akkor elfelejtheti az azonosítására szolgáló kifejezést. Ez nem jelenti azt, hogy olyasmit kell használni, amit más alkalmazásaikban is használnak az emberek, mert a csalók ezeket is eltulajdoníthatják.
Ugyanilyen megfontolás alapján kerülendők a gyakran használt becenevek, a születési dátumok, a házi kedvencek nevei és hasonló személyes információk. Bármi, amit a családtagok szívesen nyilvánosságra hoznak a közösségi média felületein, rossz jelszó. Ezeket a legkönnyebb meghekkelni, és garantált, hogy a tolvajok meg is teszik ezt. A Starling Bank jó tanácsa szerint a jó családi jelszó ismérve, hogy egyedi, mégis könnyen megjegyezhető. Ideális esetben a felek személyesen állapodnak meg az azonosítójukról. A jelszó állhat több összetevőből, például „sajtos chips” vagy „szivárványok és sárkányok”. Lehet betűszó, ami valamit jelent. Például ABC, azaz „ants bake cakes”.
A szakértők általában azt tanácsolják, hogy bármilyen társalgásban legyünk „udvariasan paranoiásak”. Ennek szellemében mondhatjuk például azt, hogy „Rögtön küldök egy sms-t, olvasd vissza azt, ami abban szerepel!” Aki mégis csalás áldozatává válik, az ne szégyellje értesíteni bankját és a hatóságokat!