5p

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

Van, amikor a gyorsaság a fontos, van, amikor a biztonság. A milliárdos üzletemberek körében presztízskérdés, hogy milyen – többnyire magángéppel - érkezzenek egy fontos szerződés aláírására, míg a politikusok esetében a gyorsaság mellett a biztonság a legfontosabb szempont. Az amerikai Travel and Leisure összeállította a világ leggyorsabb személyszállítóit, természetesen a katonai gépek kivételével.

Immár harminc éve, hogy az ember képes a hangnál gyorsabban repülni. Érdekes, hogy ezen a téren, bár adott lenne a technikai tudás, inkább visszalépés tapasztalható. Az ikonikus szuperszonikus sugárhajtású kereskedelmi gépnek számító Concorde 1350 mérföld/órás sebességgel szelte az eget, a transzatlanti repülések akkor kevesebb mint három órát vettek igénybe. Ez körülbelül kétszer olyan gyors volt, mint a mai, a szokásos személyszállító gépek teljesítménye. A Concorde-n utazni a luxus és a gazdagság jelképe volt.

A Cessna is erős a versenyben
A Cessna is erős a versenyben
Fotó: Cessna

Amikor leszállt egyszer Ferihegyen, kiváltságnak számított belépni a kabinba, és rácsodálkozni a meglepően pici ablakokra. De a csodagépet 2003-ban – tragikus előzmények után -nyugdíjazták, a kereskedelmi légi közlekedés pedig ma közel sem olyan gyors, mint korábban. Ám ha telik magángép bérlésére, akkor elég közel kerülhetünk az 1 Mach (767 mph) hangsebességhez.

Hódít a Cessna és a Gulfstream

Az amerikai szaklap sorra vette, melyek ma a világ leggyorsabb, nem katonai légi járművei. A magazin szerint az első helyezett a Cessna Citation X, amely akár 0,935 Mach sebességre is képes. Ugyanakkor a magánrepülőgépek hatótávolsága némileg korlátozott: 3460 tengeri mérföld, ám ez éppen ahhoz elég, hogy New York és Nyugat-Európa között hasítson. A szóban forgó, patinás márkájú gépet 2012-ben mutatták be az 1996 óta szolgálatban lévő Cessna Citation X frissítéseként. Szonban nem biztos, hogy sokáig őrzi meg a címét – a Bombardier Global 8000 már várhatóan 0,94 Mach-on fog repülni.

A 0,925 Mach-ot, azaz 710 mérföld/órás sebességet elérő G700 a Gulfstream legújabb csodája, amely 7500 tengeri mérföld megtételére képes, egyhuzamban. Ez azt jelenti, hogy aki nagyon siet, és sok millió dollárja van, elrepülhet vele New Yorkból Johannesburgba vagy Los Angelesből Sydneybe. De itt is van tovább: a G800 még az idén piacra kerül, és bár sebessége megegyezik a fent említett típussal, hatótávolsága 8000 tengeri mérföld lesz.

Verseny a sebességrekordokért és a VIP utasokért 

„Unokatestvéréhez”, a G700-hoz hasonlóan, a Gulfstream G650-je is 0,925 Mach-os sebességgel repül. Hatótávolsága valamivel rövidebb, 7000 tengeri mérföld – bár ez még mindig elég ahhoz, hogy New York és Tokió, vagy Los Angeles és Auckland között megállás nélkül közlekedjen. A G650ER ER képes lesz még messzebbre, 7500 tengeri mérföld távolságra repülni. 

Ha valamit jól csinál a Gulfstream, az a következetesség, jegyzi meg a szakíró. Legalábbis, ami a sebességet illeti. Nem lebecsülendő a Gulfstream sugárhajtómű, amely 0,925 Mach, azaz 710 mérföld/órás sebességig repül. Hatótávolsága 6600 tengeri mérföld, ami elegendő New York és Dubai vagy Los Angeles és Sydney összekötésére. A Gulfstream G500  is versenyben van:  hatótávolsága 5300 tengeri mérföld, így New Yorkból Buenos Airesbe vagy Los Angelesből Tokióba repülhet.

A Bombardier és a Dassault sem hagyja magát

De nézzünk más márkák környékére: a 0,925 Mach, vagyis 710 mérföld/órás sebesség általában a magánrepülőgépek egyik vágyálma. A Bombardier Global 7500 ennyivel repül, de az ágazatban rekordnak számító hatótávolsága (amíg a Global 8000 forgalomba kerül) 7700 tengeri mérföld. 

A Bombardier Global 6500 sem sokkal marad le mögötte, 0,9 Mach-ot, azaz 691 Mph-t ér el utazómagasságon. 6600 tengeri mérföldes hatótávolságával megállás nélkül repülhet New York és Dubai, vagy Los Angeles és Sydney között.
Amíg a Falcon 10X forgalomba nem kerül (valószínűleg 2027-ben), a Dassault leggyorsabb és leghosszabb távot megtenni képes magánrepülőgépe a 8X, amely 6450 tengeri mérfölddel dicsekszik, ezt megteszi 0,9 Mach-ig vagy 691 mérföld/órás sebességgel, ami New Yorktól Nairobiig vagy Londontól Dzsakartáig elég. Elődje, a Falcon 7X is képes volt egy közvetlen járatra New York és Tokió között.

A jó öreg Boeing még mindig hasít

Az bizonyára több olvasót érdekel, melyik kereskedelmi repülőgép ma a leggyorsabb. Ezt a címet a Boeing 747-8-at kapja, amely 0,855 Mach-os, azaz 652 mérföld/órás sebességgel repül. Bár a 747-est már nem gyártják, a Lufthansa, a Korean Air és az Air China továbbra is repül ezekkel a gépekkel – hatótávolságuk ugyanis lenyűgöző, 8000 tengeri mérföld, ami nagyobb, mint bármelyik magánrepülőgépé.

A világ mai legtekintélyesebb politikusai, a nagy birodalmak diktátorai azonban, bár értékelik a sebességet, sokkal inkább megbíznak saját mérnökeikben, és saját maguk számára gyártatnak speciális biztonsági igényeket kielégítő gépeket. Úgyis megvárják őket…

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Klímaváltozási fásultság? Épp nincs itt az ideje!
Dr. Ács Barnabás, Ph.D | 2024. szeptember 25. 15:01
Újabb hőmérsékleti rekordok dőltek meg idén, és a szélsőséges időjárási események ismét bizonyítják, hogy az ember által okozott klímaváltozás mennyire komolyan fenyeget bennünket.
Tudomány-technika Van egy kis gond az iPhone16-tal
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 09:17
Vannak, akik csalódottak. 
Tudomány-technika Ventilátort csinál a villanyórából és már lázadnak is ellene, mi az?
Buksza blog | 2024. szeptember 15. 17:03
A nagyvállalatok őrült hajszaként élik meg a mesterséges intelligencia alkalmazását, amiben nem szabad lemaradniuk, ugyanakkor két olyan következménnyel kell számolniuk, amire nem számítottak.
Tudomány-technika Elon Musk megsétáltatta őket az űrben, biztonságban földet értek a történelmet író űrhajósok
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 13:11
Épségben hazatértek a Polaris Dawn misszió tagjai.
Tudomány-technika Kigyomlálja a romantikát a randizásból az MI
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 11:47
Nincs is annál aranyosabb, mint amikor egy fiú ügyetlenül próbál udvarolni egy lánynak, ám ebben benne rejlik a visszautasítás kockázata. Hacsak nem lép közbe kerítőként a mesterséges intelligencia.
Tudomány-technika "Az utolsó órában vagyunk" - figyelmeztet a hatóság
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 09:56
Az érintett cégek ugyan megugrották a NIS2 kiberbiztonsági irányelv jelentette első akadályt, de ez nem az út vége, hanem az eleje. Sietni kell, ha a következő lépéseknél sem akarnak lemaradni - figyelmeztet Bor Olivér, az SZTFH kommunikációs és kiberbiztonsági szakértője, aki szerint nem lehet, és nem is éri meg ügyeskedni az október 18-án élesedő szabályozás kapcsán. Interjú.
Tudomány-technika Kiderült, megérte-e várni az új iPhone-ra
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 10:55
Hétfőn volt az Apple őszi bemutatója.
Tudomány-technika Drogcsempészektől lopnak az amerikai tengerészgyalogosok
Litván Dániel | 2024. szeptember 10. 09:31
De csak ötletet. A latin-amerikai kábítószercsempészek kedvelt hajóját másolhatják le az amerikai haderőnél.
Tudomány-technika Nagy veszélyt jelent az MI a cégek számára
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 2. 18:46
Hatalmas lehetőségeket tartogat a mesterséges intelligencia (MI), de fontos lenne megfelelően használni, különben nagy bajok lehetnek - figyelmeztet a szakértő.
Tudomány-technika Egészen váratlan területeken is bajt okozott a háború
Kollár Dóra | 2024. július 27. 14:13
Az orosz-ukrán háború szokatlan területeket is elért, így a videójátékokat is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG