Egy szerda este megjelent kormányrendelet háromszorosára emelte az úgynevezett magisztrális gyógyszerek, azaz a gyógyszertárban helyben kikevert készítmények készítési díját – írja a Telex. Az új díjszabás már november 16. csütörtöktől érvényes.
Az elmúlt napokban nagy szakmai vita bontakozott ki a magisztrális gyógyszerek körül, miután Novák Hunor gyerekorvos egy Facebook-bejegyzésben azt írta, hogy több gyógyszerész anyagi okokból megtagadta az általa felírt, helyben elkészítendő gyógyszer elkészítését, miközben erre nem is lenne jogi lehetőségük – ez utóbbit a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) is megerősítette neki.
Az elkészítés megtagadása mögötti anyagi ok, hogy a szükséges alapanyagok nincsenek készleten, a beszerzésük költséges, és mivel csak nagyobb kiszerelésben érhetők el, miközben ritkán van rájuk szükség, nagyrészt rajtuk marad, ami jelentős veszteséget jelent – emlékeztet a lap.
A bejegyzés miatt számos gyógyszerész felháborodásának adott hangot, amiért Novák a nyilvánosság előtt kritizálta őket. A reakciók között előkerült a logisztikai problémák és az állami alulfinanszírozottság problémája mellett az is, hogy a gyógyszerészek gyakran találkoznak rossz magisztrális receptekkel.
Ez utóbbi problémára hívta fel a figyelmet Dobson Szabolcs gyógyszerész, gyógyszer-engedélyezési szakértő is, aki az Egészségügyi szakirodalmi tallózó nevű Facebook-csoportjában már korábban is több bejegyzést szentelt a témának, amellett kardoskodva, hogy a magisztrális gyógyszerek területe Magyarországon régóta mélyreható és gyors reformra szorul, mert sok orvos szokásjog alapján, örökölt receptekből ír fel ilyen készítményeket. Ezek gyakran korszerűtlenek, általában nincs tudományos bizonyíték vagy vizsgálat a hatásosságukról, és jobb esetben csak indokolatlanok, rosszabb esetben akár károsak is lehetnek, miközben a szabályozó hatóság nem tesz semmit a helyzet tisztázása érdekében.