3p

A tajvani TSMC arra ösztönzi megrendelőit és kormányát, hogy rendezzék át az energetikai ellátást. A világ legjelentősebb chipgyártója a mesterséges intelligencia felfutásával egyre nagyobb kereslettel számol, aminek ellátása energiaigényes műfaj.

A tajvani Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) 2050-re kitűzött nettó nullás kibocsátási célja elérése érdekében arra kéri a kormányt, hogy gyorsítsa fel az új energiaforrások fejlesztését – írja a Reuters.

A vállalat állítja elő a mindennapi elektronikai eszközökben is használt chipeknek nagyjából 80, egyes becslések szerint 90 százalékát. Miután a kereslet átalakult, és a mesterséges intelligencia terjedő alkalmazása miatt folyamatosan növekszik, egyre többet kell termelnie.

A gyártásnak jelentős az energiaigénye és a környezeti terhelése is a folyamat vízigénye miatt.

Tajvan szinte teljes energiaszükségletét importálja, főként földgáz és szén formájában, de a szén-dioxid-semlegességi cél elérése érdekében nagy lendületet vett a megújuló energiaforrások növelésére.

Cliff Hou, a cég alelnöke szerint a mesterséges intelligencia, és a keresleti körülmények változása nagy esélyt jelent, hogy egyben a fosszilis energiától való függőséget visszafogják. Mint azt egy eseményen a vállalat részvényeseinek kifejtette, a cég kiemelt törekvése az energiaellátásának megújítása, és karbonkibocsátásának semlegesítése a következő évtizedekben.

A TSMC pár éve komoly bajba került, mivel a beszállítói láncai megtörtek, aszályos idő volt Tajvanon, és mindez globálisan is jelentős árfelhajtó hatással bírt.

A cég ráadásul abban a furcsa és kockázatos helyzetben van, hogy tajvani, ami független államnak hirdeti magát, Kína viszont az ország részeként. Nem lehet tudni, hogy mikor, ha egyáltalán, Kína formálisan is, akár hadi erővel magáénak követeli Tajvant, és ez milyen hatással lesz majd az egyre inkább felértékelődő chipek előállítására.

Környezetkímélően lehetne az egyre több chipet legyártani (Fotó: Pixabay)
Környezetkímélően lehetne az egyre több chipet legyártani (Fotó: Pixabay)

A nyugati államok már reagáltak, például az Intel kezdett nagyberuházásokat, ezek viszont évekig tarthatnak, és nem mellékesen dollármilliárdokba kerülnek.

Egyelőre még beláthatatlan India szerepe, ahol nagyvállalatok létesítenek kapacitásokat, vallási alapon rendszeresek a konfliktusok, és az országnak elfajulásig mehető határvitái vannak Kínával.

A TSMC a tajvani kormányzat terveivel egyben az LNG és a megújuló energiaforrások dominanciáját szeretné elérni a gigászi energiaigényű iparágban. Ezzel a szén részesedése 2025-re alámenne a 30 százaléknak, az LNG-é 50-re nőne, a megújulóké pedig nagyjából 20 százalék lehetne, folyamatosan növekedve.

Mint azt a Klasszis ESG témában tartott konferenciáján is kifejtették szakértők, ebben az üzleti érdek is jelentős.

A szállítási és előállítási költségek redukálása, a felhasznált anyagok újrahasznosítása, újra generálódó energiaforrásokból kifizetődik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
Tudomány-technika Nobel-díjas tudós: ezt teheti velünk a mesterséges intelligencia
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 14. 16:59
A mesterséges intelligencia egyszerre ígér forradalmat és kelt aggodalmat: sokan technológiai csodát látnak benne, mások veszélyt. Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász szerint azonban a valóság jóval visszafogottabb. Az AI ma még nem kínál gazdasági áttörést – és aki vakon rohan utána, könnyen zsákutcába jut.
Tudomány-technika A Marsra menne Elon Musk, részleteket is elárult
Sasvári Péter | 2025. június 11. 09:54
Elon Musk 2027-re ígéri a Marsra szállást, de reálisak a tervei? A SpaceX sikerei és kudarcai közt lavírozva halad a vörös bolygó felé.
Tudomány-technika Ezt rontották el: az Apple mellett elhúztak a riválisai
Privátbankár.hu | 2025. június 9. 15:46
Elszámolták magukat?
Tudomány-technika Steve Jobs özvegye leváltaná az okostelefonokat, ez lehet a jövő
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 7. 15:13
Laurene Powell Jobs nemcsak Steve Jobs társa volt, hanem önálló gondolkodó és cselekvő is, aki már korán a társadalmi változások előmozdítására tette fel az életét. Férje halála után még határozottabban lépett elő: médiát, iskolákat, technológiai cégeket és politikai ügyeket formál – diszkréten, de rendkívüli hatással.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG