3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tajvani TSMC arra ösztönzi megrendelőit és kormányát, hogy rendezzék át az energetikai ellátást. A világ legjelentősebb chipgyártója a mesterséges intelligencia felfutásával egyre nagyobb kereslettel számol, aminek ellátása energiaigényes műfaj.

A tajvani Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) 2050-re kitűzött nettó nullás kibocsátási célja elérése érdekében arra kéri a kormányt, hogy gyorsítsa fel az új energiaforrások fejlesztését – írja a Reuters.

A vállalat állítja elő a mindennapi elektronikai eszközökben is használt chipeknek nagyjából 80, egyes becslések szerint 90 százalékát. Miután a kereslet átalakult, és a mesterséges intelligencia terjedő alkalmazása miatt folyamatosan növekszik, egyre többet kell termelnie.

A gyártásnak jelentős az energiaigénye és a környezeti terhelése is a folyamat vízigénye miatt.

Tajvan szinte teljes energiaszükségletét importálja, főként földgáz és szén formájában, de a szén-dioxid-semlegességi cél elérése érdekében nagy lendületet vett a megújuló energiaforrások növelésére.

Cliff Hou, a cég alelnöke szerint a mesterséges intelligencia, és a keresleti körülmények változása nagy esélyt jelent, hogy egyben a fosszilis energiától való függőséget visszafogják. Mint azt egy eseményen a vállalat részvényeseinek kifejtette, a cég kiemelt törekvése az energiaellátásának megújítása, és karbonkibocsátásának semlegesítése a következő évtizedekben.

A TSMC pár éve komoly bajba került, mivel a beszállítói láncai megtörtek, aszályos idő volt Tajvanon, és mindez globálisan is jelentős árfelhajtó hatással bírt.

A cég ráadásul abban a furcsa és kockázatos helyzetben van, hogy tajvani, ami független államnak hirdeti magát, Kína viszont az ország részeként. Nem lehet tudni, hogy mikor, ha egyáltalán, Kína formálisan is, akár hadi erővel magáénak követeli Tajvant, és ez milyen hatással lesz majd az egyre inkább felértékelődő chipek előállítására.

Környezetkímélően lehetne az egyre több chipet legyártani (Fotó: Pixabay)
Környezetkímélően lehetne az egyre több chipet legyártani (Fotó: Pixabay)

A nyugati államok már reagáltak, például az Intel kezdett nagyberuházásokat, ezek viszont évekig tarthatnak, és nem mellékesen dollármilliárdokba kerülnek.

Egyelőre még beláthatatlan India szerepe, ahol nagyvállalatok létesítenek kapacitásokat, vallási alapon rendszeresek a konfliktusok, és az országnak elfajulásig mehető határvitái vannak Kínával.

A TSMC a tajvani kormányzat terveivel egyben az LNG és a megújuló energiaforrások dominanciáját szeretné elérni a gigászi energiaigényű iparágban. Ezzel a szén részesedése 2025-re alámenne a 30 százaléknak, az LNG-é 50-re nőne, a megújulóké pedig nagyjából 20 százalék lehetne, folyamatosan növekedve.

Mint azt a Klasszis ESG témában tartott konferenciáján is kifejtették szakértők, ebben az üzleti érdek is jelentős.

A szállítási és előállítási költségek redukálása, a felhasznált anyagok újrahasznosítása, újra generálódó energiaforrásokból kifizetődik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Nagy dobásra készül Kína
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 06:33
Fontos küldetésre indulna a Holdra Kína. 
Tudomány-technika Nagy veszélyről érkezett jelentés – emberek millióit érintheti
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 13:52
Nagyon könnyedén nagyon nagy baj lehet Kínában.
Tudomány-technika Súlyos árat fizethetnek a kiberbiztonságra nem figyelő cégek - a hatóság és a bűnözők is lecsaphatnak
Natív tartalom | 2024. április 16. 15:05
Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak. A két dolog ráadásul összefügg, ugyanis mindig az ember a leggyengébb láncszeme a kibervédelmi rendszereknek. Hogyan javíthat a magyar cégek kiberbiztonsági érettségén az új úniós irányelv és a magyar szabályozás? Erről kérdeztük Bor Olivért, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, aki a gyakorlati teendőkről és a kiszabható büntetésekről is beszélt. Klasszis podcast.
Tudomány-technika Nem szabad, és nem is lehet megúszni az új úniós kibervédelmi irányelvet
Litván Dániel | 2024. április 14. 14:09
A NIS2, illetve a magyar szabályozás a biztonságos fejlődéshez teremt lehetőséget. Lesz tennivalója a magyar cégeknek, de saját érdekük is a megfelelés, mert mindenki veszélyben van. A Klasszis Média Lapcsoport e témával foglalkozó konferenciáján a szabályozásról, a tennivalókról, illetve a megoldási lehetőségekről is szó esett.
Tudomány-technika Gyászol a tudományos világ, elhunyt az „isteni részecske” atyja
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 06:13
95 évesen elment Peter Higgs.
Tudomány-technika Nagy bajban lehetnek a magyar cégek: 2500 érintettből még csak 100 jelentkezett a hatóságnál
Litván Dániel | 2024. április 6. 14:02
Hatalmas közvetlen és közvetett károkat tudnak okozni a kibertámadások, de az uniós irányelvet követő októberben életbe lépő magyar kibervédelmi szabályozás betartása sem lesz egyszerű. Az érintett cégek töredéke vetette magát nyilvántartásba eddig, pedig a határidő már közeleg. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, Bor Olivért kérdeztük.
Tudomány-technika Új szintre emelkedtek a kínai kibertámadások, figyelmeztetést adott ki az USA
Kormos Olga | 2024. április 4. 05:38
Figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok kormánya, mert a kínai hackerek létfontosságú infrastruktúrát céloztak meg. Minden eddiginél kártékonyabb tevékenységbe kezdett a Volt Typhoon.
Tudomány-technika Sokaknak fájni fog az Unió válasza egy többezer milliárd dolláros kérdésre
Litván Dániel | 2024. április 3. 13:58
A kiberbűnözés elképesztő károkat okoz már most is, de a jövőben csak nőni fog a fenyegetettség. A NIS2 uniós irányelv, illetve az ehhez kapcsolódó magyar szabályozás növelné a biztonságot, de egyben komoly kihívás elé állítja az érintett szervezeteket.
Tudomány-technika Megtaláltuk, ez lehet a befektetők titkos favoritja 
Privátbankár.hu | 2024. március 30. 15:01
Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra, amikre eddig kevésbé figyeltek a profi ingatlanbefektetők. Továbbra is meghatározó tényező a fenntarthatóság és energiahatékonyság, ezek dokumentált mutatói nélkül gyakorlatilag nem rúghat labdába egyetlen ilyen speciális ingatlan sem.
Tudomány-technika Hagyaték: bármilyen rosszul is hangzik, érdemes odafigyelni a digitális formájára is
Buksza blog | 2024. március 5. 08:05
Egy váratlan haláleset az érzelmi traumán túl anyagi gondokat is okozhat azoknak az özvegyeknek, akik nem tudnak hozzáférni elhunyt hozzátartozójuk számítógépén és mobiltelefonján lévő javaihoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG