3p

A tajvani TSMC arra ösztönzi megrendelőit és kormányát, hogy rendezzék át az energetikai ellátást. A világ legjelentősebb chipgyártója a mesterséges intelligencia felfutásával egyre nagyobb kereslettel számol, aminek ellátása energiaigényes műfaj.

A tajvani Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) 2050-re kitűzött nettó nullás kibocsátási célja elérése érdekében arra kéri a kormányt, hogy gyorsítsa fel az új energiaforrások fejlesztését – írja a Reuters.

A vállalat állítja elő a mindennapi elektronikai eszközökben is használt chipeknek nagyjából 80, egyes becslések szerint 90 százalékát. Miután a kereslet átalakult, és a mesterséges intelligencia terjedő alkalmazása miatt folyamatosan növekszik, egyre többet kell termelnie.

A gyártásnak jelentős az energiaigénye és a környezeti terhelése is a folyamat vízigénye miatt.

Tajvan szinte teljes energiaszükségletét importálja, főként földgáz és szén formájában, de a szén-dioxid-semlegességi cél elérése érdekében nagy lendületet vett a megújuló energiaforrások növelésére.

Cliff Hou, a cég alelnöke szerint a mesterséges intelligencia, és a keresleti körülmények változása nagy esélyt jelent, hogy egyben a fosszilis energiától való függőséget visszafogják. Mint azt egy eseményen a vállalat részvényeseinek kifejtette, a cég kiemelt törekvése az energiaellátásának megújítása, és karbonkibocsátásának semlegesítése a következő évtizedekben.

A TSMC pár éve komoly bajba került, mivel a beszállítói láncai megtörtek, aszályos idő volt Tajvanon, és mindez globálisan is jelentős árfelhajtó hatással bírt.

A cég ráadásul abban a furcsa és kockázatos helyzetben van, hogy tajvani, ami független államnak hirdeti magát, Kína viszont az ország részeként. Nem lehet tudni, hogy mikor, ha egyáltalán, Kína formálisan is, akár hadi erővel magáénak követeli Tajvant, és ez milyen hatással lesz majd az egyre inkább felértékelődő chipek előállítására.

Környezetkímélően lehetne az egyre több chipet legyártani (Fotó: Pixabay)
Környezetkímélően lehetne az egyre több chipet legyártani (Fotó: Pixabay)

A nyugati államok már reagáltak, például az Intel kezdett nagyberuházásokat, ezek viszont évekig tarthatnak, és nem mellékesen dollármilliárdokba kerülnek.

Egyelőre még beláthatatlan India szerepe, ahol nagyvállalatok létesítenek kapacitásokat, vallási alapon rendszeresek a konfliktusok, és az országnak elfajulásig mehető határvitái vannak Kínával.

A TSMC a tajvani kormányzat terveivel egyben az LNG és a megújuló energiaforrások dominanciáját szeretné elérni a gigászi energiaigényű iparágban. Ezzel a szén részesedése 2025-re alámenne a 30 százaléknak, az LNG-é 50-re nőne, a megújulóké pedig nagyjából 20 százalék lehetne, folyamatosan növekedve.

Mint azt a Klasszis ESG témában tartott konferenciáján is kifejtették szakértők, ebben az üzleti érdek is jelentős.

A szállítási és előállítási költségek redukálása, a felhasznált anyagok újrahasznosítása, újra generálódó energiaforrásokból kifizetődik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Bill Gates sötét jövőt lát: ez a három szakma élheti túl az AI térhódítását
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 15:59
És mi lesz a többiekkel?
Tudomány-technika Megérkezett a legújabb katasztrófa-forgatókönyv, a korábbinak az ellenkezőjét mondja
Privátbankár.hu | 2025. március 16. 11:29
A híres tengeri áramlatokhoz, például a Golf-áramlathoz képest kevésbé ismert az Antarktisz körüli áramlat. A tudósok új elmélettel álltak elő azzal kapcsolatban, hogyan változik ez az áramlat.
Tudomány-technika Politikai adok-kapok lett az ügyükből: elmesélték, mit éltek át
László Éva Lilla | 2025. március 11. 15:09
Az immáron kilencedik hónapja a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) élő Suni Williams és Butch Wilmore nemrégiben elmesélte, hogyan élték meg küldetésük meghosszabbítását, legutóbbi rövid videójukból pedig kiderül, hogy az ISS-t hamarosan elhagyó asztronautáknak mi fog a legjobban hiányozni a világűrből.
Tudomány-technika Kína emberszerű robotokkal erősít, sokak munkáját vehetik el
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 13:46
Újabb munkahelyek szűnhetnek meg.
Tudomány-technika Baj van az egyik súlycsökkentő gyógyszerrel
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 09:49
Nem hozta a dán cég terméke a várt eredményeket.
Tudomány-technika Kihívót kap a kóla – jóval drágábban
Buksza blog | 2025. március 4. 17:13
Az üdítőitalokat fejlesztő élelmiszeripari vállalatok új utakat keresnek fogyasztóik érdeklődésének fenntartására. Egy kanadai példa szerint a természet még tartogat kiaknázható lehetőségeket.
Tudomány-technika Zacher Gábor: Ez legalább olyan veszélyes lehet, mint a kábítószerfüggőség
Privátbankár.hu | 2025. március 3. 10:16
 A társadalom inkább az alkohol- és drogfüggőséget tekinti veszélyesnek.
Tudomány-technika Magyarok Facebookjába nézne bele az állam
Privátbankár.hu | 2025. március 1. 10:51
Erre van lehetőség, de mindig enged utat a hatóságoknak a Meta.
Tudomány-technika Az űrt vette célba egy magyar cég
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 13:45
Washingtonban tárgyalt Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke. 
Tudomány-technika Megjelent a lehangoló matek a Google szomjúságáról
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 08:56
Az adatközpontok nagyon sok hűtővizet fogyasztanak, amivel kapcsolatban a Google a napokban hozott nyilvánosság konkrét számokat. A vízigényt a golfpályák öntözésével hasonlították össze.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG