A mesterséges intelligencia (MI) legismertebb fejlesztője, a ChatGPT-it elindító OpenAI állítólag arra készül, hogy „heteken belül” óriási lépést tegyen előre az MI fejlődésében – idézi a Futurism portál a Virginia állambeli Axios sajtóorgánumban megjelent cikket. A szerzők Mike Allen, az Axios társalapítója és VandeHei, a kiadványt megjelentető cég vezérigazgatója. A beszámoló szerint az OpenAI a mesterséges intelligencia következő szintjének bemutatására készül.
A szuper MI állítólag meg tud oldani olyan feladatokat, amelyekhez egy PhD tudományos fokozattal rendelkező ember tudására van szükség. Ennek segítségével a generatív mesterséges intelligencia végleg átlépheti a kiegészítő eszköz és az ember valós helyettesítője közötti lévő határt – állítja Allen és VandeHei.
Nem eszik olyan forrón a kását!
Hogy aztán mi igaz ebből, az jó kérdés – vélik a The Byte szakírói. A hasonló bejelentésekkel ugyanis tele a padlás, miközben az MI továbbra is alapvető gondokkal küszködik. A legújabb modellek sem adták fel azt a rossz szokásukat, hogy „hallucinálnak”, azaz kamu megoldásokat adnak a velük szemben támasztott feladatokra.
Olyan hibákat követnek el, amelyeket a PhD-hallgatók soha nem tennének, vagy ha mégis, akkor gyorsan javítanák a tévedésüket. A mesterséges intelligenciának még mindig kihívást jelent a bonyolult problémák megoldása, amihez sok lépést kellene megtennie. Ugyanakkor a két szerző egy kecsegtető példával fényezi az állítólagos újdonságot.
Ki lehet rúgni a programozókat?
E szerint elég lesz annyit mondani a szuper MI-nek, hogy „Készíts egy új fizetési szoftvert!”, és az új mesterséges intelligencia modell megtervezi, leteszteli és leszállítja a működő programot. Ezt az ígéretet megint csak nagy ráhagyással kell kezelni – vélik a The Byte szakrói. Nem egyértelmű, hogy az MI körüli óriási felhajtás újabb hírveréséről van-e szó vagy valós lehetőségről.
Allen és VandeHei elismeri, hogy a megbízhatóság, a hallucinációk problémája a generatív mesterséges intelligencia Achilles-sarka. Még Noam Brown, az OpenAI kutatási főnöke is azt twittelte a minap, hogy a közösségi média tele van az MI körüli felhajtással. Márpedig ha valaki, ő az, akinek tudnia kell, hogy készül-e PhD doktori mesterséges intelligencia a cégénél vagy sem.
A hízelgésben még nem állt az ember helyére az MI
Brown szerint jó okunk van az optimizmusra a további fejlődéssel kapcsolatban, de rengeteg a megoldatlan kutatási probléma. Magyarán nem egyértelmű, hogy tényleg elérte-e az OpenAI az MI fejlődésének következő szintjét vagy csak erről cikkezve növelik a mesterséges intelligencia körüli felhajtást.
Sam Altman, a cég vezérigazgatója – akárcsak Mark Zuckerberg, a Meta első embere – mindenesetre behízelegte magát Donald Trumpnál, az Egyesült Államok új elnökénél azzal, hogy bőkezűen támogatta beiktatási ceremóniáját. Lemaradásban vannak Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója mögött, aki napi kapcsolatban ápolhatja Trump végtelen hiúságát.