Budapest az élen végzett a foglaltsági adatokat tekintve Prágához és Pozsonyhoz képest a járvány utáni felívelő szakaszban - állapította meg a szállodapiacra szakosodott Christie & Co ingatlan tanácsadó friss jelentése. Mindhárom főváros javított pozícióin és a visszaépülés ütemét nézve megelőzte Bécset is.
A hotelbefektetők már évek óta kerülgetik Közép-Európa egyes városait, főleg a fővárosokat. A járvány előtt voltak nagyobb tranzakciók, mivel sok német és más nyugat-európai turista érkezett folyamatosan mindegyik fővárosba, nagy bevételek érkezhettek az üzemeltetőkhöz. Prága még Bécset is megelőzte 2019-ben, amikor 18,5 millió vendégéjszakát könyvelhetett el.
Természetesen a járvány megrengette ezeket a piacokat is, a sok utazási korlátozás nyomán megcsappant az érdeklődés, s ennek következtében sok száz millió eurónyi bevétel kiesett. Egyes részpiacokon bezárásokra és felvásárlásokra is sor került, több projektet elhalasztottak.
Az idei január-októberi időszakot nézve Budapest első lett az egy kiadható szobára jutó bevételt (RevPAR) tekintve, 86 százalékos értékkel. Ezt egyebek mellett azzal érte el, hogy a nettó átlagos szobabevételt 14 százalékkal emelni tudta 2019 azonos időszakához képest.
Prágának sikerült a járvány előtti év 75 százalékára visszatornásznia magát. Pozsonyban 60 százalékkal estek vissza a mutatók a Covid miatt, a szlovák főváros ezzel elmaradt Budapesttől és Prágától, utóbbi kettőnek tavaly sikerült túlszárnyalnia a 2020-as eredményeket. Idén azonban Pozsony már sokat javított és a RevPAR-mutatója jobb lett mint a cseh városé.
A külső körülmények azonban erősen megakaszthatják ezt a visszaépülést. Különösen a jelentősen megnőtt energiaárak nyomán felszökő üzemeltetési költségek jelentenek nagy veszélyt. A tanácsadócég is megjegyezte, hogy mindehhez társul az általános gazdasági visszaesés és az ukrajnai háború, mindkettő visszavetheti az utazási kedvet.
Az üzleti turizmus is szenvedhet, várhatóan kevesebb konferenciát és nagy nemzetközi eseményt tartanak a következő 1-2 évben, részben visszatérhetünk az online rendezvényekhez, mint a járvány kirobbanása utáni hónapokban. Budapesten azonban nem állnak le a fejlesztések, újabb néhány hotelt fognak átadni jövőre. A járvány két éve alatt két felső kategóriás egység is nyílt Budapesten.
Az üzleti turistákra összpontosító Crowne Plaza a Westend komplexumában (felváltva a Hiltont), valamint a Hard Rock Hotel a belvárosban, a Nagymező utcában. Mindkettő saját célcsoporttal. Folytatódtak a NER-hez kapcsolódó cégek beruházásai is, ugyancsak a pesti belvárosban. Közben a Hilton bővítette a budai Várban lévő egységét, a Kopaszi-gátnál pedig megkezdődött egy üzleti szálloda építése.
Szakértők egyelőre nem látnak felvásárlási hullámot Magyarországon, de nem kizárt, hogy a kevésbé tőkeerős tulajdonosok piacra dobják ezeket az ingatlanokat. Egyértelműnek tűnik, hogy az energiafaló wellness hotelek vannak a legnagyobb veszélyben.