Számos európai turistaparadicsom lakóinak elege van a lakáshiányból, a közlekedési dugókból, a tolongásból, a zajból és a szemetelésből, ezért megváltoztatták a propagandajelszavukat. A „Jöjjön el hozzánk!” helyett inkább a „Kérjük ne jöjjön!” szlogent hirdetik – derül ki a Forbes európai körképéből.
Beköszöntött a "túlturizmus"
Egyelőre nem született európai szabályozás az elviselhetetlenné vált tömeg csökkentésére, de az uniós kormányok elkezdtek társalogni arról, mit kellene tenniük. A túlnépesedés mintájára „túlturizmusról” beszélnek. A helyi lakók úgy vélik, hogy a legszebb turistalátványosságok a szelfik készítésének hátterévé züllöttek. Ez az állapot persze az utazóknak sem jó, hiszen mindennapossá váltak a több órás sorban állások. Ez éppúgy igaz arra, ha valaki Rómában a főpályaudvaron taxit akar fogni, vagy arra, aki meg akarja nézni az athéni Akropoliszt. Illetve arra, aki csak beülne egy étterembe meginni vagy megenni valamit.
A Turisztikai Világszervezet (World Tourism Organizattion) előrejelzése szerint az évtized végére a világ nemzetközi turistaforgalma el fogja érni a kétmilliárd utazót. Nem meglepő, hogy a helyhatóságok és a kormányok akcióba léptek a túlturizmus ellen.
Borsos díjakkal és bírságokkal találkozhatnak a turisták
Amszterdamban - amelynek lakossága kevesebb mint egymillió, miközben több mint egymillió turistát fogad évente - kitiltották a város legnagyobb kikötőjéből az üdülőhajókat. Emellett betiltották a drogozást a piros lámpás negyedben és kampánnyal igyekeznek távol tartani a fiatal brit férfiakat ettől a területtől.
Velencében 3-10 eurós (kerekítve 1200-3900 forint) belépődíjat vezettek be a városba és szigeteire. Az Akropoliszra pedig csak időkorlátozással lehet belépni. Rómában egyebek mellett a Trevi-kút látogatását korlátozták és 250 euró (100 ezer forint) bírságot fizet, aki leül a Spanyol lépcsőre. Firenzében be akarják tiltani a rövidtávú lakáskiadást a város központjában.
A portugál tengerpartot elárasztó - főként brit - turistáknak azzal kell számolniuk, hogy ha hangosan hallgatnak zenét, 200 eurótól 36 ezer euróig (78 ezer - 14 millió forint) terjedő büntetést fizethetnek. Spanyolországban egyelőre ott tartanak, hogy egymást követik a túlturizmus terhei ellen tiltakozó tüntetések.
A magyar turistákhoz távolságban közelebb álló horvátországi Dubrovnikban novembertől indítják el a „Tiszteld a várost!” kampányt. Ebben kötelezni fogják az utazókat, hogy a bőröndjeiket tegyék le a városközpont peremén, mert elviselhetetlen zajt csapnak a maguk után vonszolt poggyászok kerekei. Emellett betiltják az utcán alvást és vizelést, az alkohol fogyasztását a védett közterületeken, például iskolák környékén. A szabályszegők nagy bírságokra és elzárásra számíthatnak. A 42 ezer lakosú városba idén eddig majdnem 290 ezer turista érkezett, akik több mint 760 ezer vendégéjszakát töltöttek el a helyi szállásokon.