Mintha most lett volna, hogy a teniszvilág csillagai egy emberként ugrottak fel a helyükről és kiáltották Rafael Nadal felé, utolsó meccse után, hogy éljen Rafa! Pedig azon kivételesen nem is nyert. De mit számított ez már! Roger Federer is tisztelgett Nadal visszavonulása előtt, mondván, hogy a spanyol „olyan kihívást jelentett számomra, amilyet senki más nem tudott”. Nadal ekkor már javában tárgyalt egy nagyszabású turisztikai vállalkozásról, amely elsősorban Közép és Dél-Amerikára, illetve Mexikóra koncentrál majd.
Hosszú távú együttműködés a Meliá Hotelsszel
A több évtizedes, kivételes sportpályafutást pontosan tudta, mikor kell abbahagyni. A visszavonult teniszcsillag, sportágának talán legeredményesebb versenyzője már évekkel ezelőtt eldöntötte, hogy a turizmusba fekteti a pénzét. Hosszú távú együttműködést kötött a Közép- és Dél-Amerikában nagy tekintélynek örvendő szállodalánccal, a Meliá Hotels Internationallel.
Nem véletlen, hogy Nadal Mallorcán nyitotta első hoteljét, hiszen itt született. A jövőben még vagy kéttucatnyi szálloda tulajdonosa lesz, de nem lenne meglepő, ha a designba és akár a napi üzemeltetésbe is beleszólna. Annál is inkább, mivel a világ oly sok szállodájában megfordult – igaz, a sztárok egy idő után már magánlakásokat bérelnek és nem hotelben laknak.
A teniszlegenda 2023-ban indította útjára Zel nevű vendéglátó-márkáját a Meliá Hotels Internationallel együttműködve. Mallorca után a másodikat a spanyolországi Costa Braván nyitotta. A harmadik, a Zel Punta Cana éppen most nyílt meg a Dominikai Köztársaság keleti partján. Dominikán – ahogy mindenki hívja az országot – harminc évvel ezelőtt kezdődött el a turizmus felfutása. Először a németek haraptak rá, de nem sokkal később már a magyar utazási irodák is kínálták mint különleges csemegét.
Az üdülőkomplexumok külön szigetet alkotnak
Dominikán sokáig – és részben ma is – a szállodák (nem véletlen szinte mindenütt az all inclusive ellátás) egyfajta szigetként működtek az országban. Ma is teljesen más a turizmus által nem érintett területek infrastruktúrája. A sokféle nemzetet képviselő dominikai lakosság –az indián leszármazottak, a spanyol, francia és amerikai keverékek, sőt a messziről bevándoroltak és migránsok, akik között Kubából elszökött orosz is akad, nem beszélve a sok Haitiból átjöttről – nemcsak a bőrszínt illetően sokfélék, de szokásaikban is.
A most megnyílt wellnessközpontú szolgáltatásokat nyújtó Zel Punta Cana Resort rövid sétára található a híres Bavaro strandtól – kezdi beszámolóját az amerikai Travel and Leisure tekintélyes szakírója, Darina Zsekova. – Bár az all inclusive szálláshely nem a Bavaro Beachen, Punta Cana idilli vízparti szakasza előtt található, hanem attól egy rövid sétára, de éppen ez az előnye, ez a környék nyugodtabb, csendesebb, ezért inkább a wellnessre helyezik a hangsúlyt. Az üdülőkomplexumban 190 lakosztály, öt teniszpálya, teljes körű szolgáltatást nyújtó gyógyfürdő, két úszómedence, nyolc étterem és bár, valamint egy strandklub található. A tágas apartmanokhoz saját pezsgőfürdővel ellátott terasz tartozik, kilátással az üdülőhely buja kertjére. A vendégek saját medencés lakosztályokat is foglalhatnak külön étkezővel és nappalival, valamint nádtetős kanapéval, privát kertjükben. Minden van itt, ami mostanában menő: elvonulások, jógaórák, meditációk, vízi sportolási lehetőségek és edzőtermek, pilates órák, meg persze beauty farm.
Ez a 11 milliós ország még csak néhány évtizede tanulta meg, mit is jelent külföldieket vendégül látni, addig főleg a francia, a spanyol meg az amerikai megszállással voltak elfoglalva, vagy éppen az uralkodó diktátorok rémtetteivel és szeszélyeivel.
Varázslatos táj, sokszínű gasztronómia
„Rafával együtt úgy döntöttünk, belevágunk ebbe a kalandba, megosztjuk értékeinket és kultúránkat a vendégekkel, bárhonnan is jönnek – nyilatkozta Gabriel Escarrer, a Meliá Hotels International elnök-vezérigazgatója az amerikai lapnak. – A Karib-tenger egy olyan desztináció, amely bővelkedik varázslatos adottságokban, és ez tökéletesen megfelel a Zel márka elképzeléseinek.” Kiemelte a sokszínű gasztronómiát: van itt mediterrán büféterasz, japán étterem, egy görög–mexikói fúziós bisztró meg persze borospince és bár is. Hamarosan két további Zel-szálloda is nyílik – nyilvánvalóan spanyol nyelvterületen – Madridban és Sayulitában, Mexikóban.
A Dominikai Köztársaság, spanyolul República Dominicana, vagy ahogyan ma a turizmus szótárában gyakori: Dominika, területét illetően Kuba után az Antillák második legnagyobb országa, népesség alapján a harmadik. A sziget a katolikus egyház szentjéről, a domonkos rend alapítójáról kapta a nevét.
Még húsz üdülőhelyet nyitnak
A turizmus a Dominikai Köztársaság gazdasági növekedésének egyik vagy talán a legfontosabb eleme, nem csak a bevétel miatt, hanem mert munkalehetőséget teremt sokezer, nem felsőfokon képzett állampolgárnak. Az ország a Karib-tenger legnépszerűbb turisztikai célpontjává tudott válni az utóbbi harminc évben. Olyan projektek építésével, mint a Cap Cana, a Santo Domingo-i San Souci kikötő, a Casa De Campo és a Punta Cana-i Hard Rock Hotel & Casino, a Dominikai Köztársaság fokozott turisztikai aktivitásra számít az elkövetkező években.
Úgy tudni, hogy Nadal és a Meliá Hotels a következő öt évben összesen húsz szálloda megnyitását tervezi világszerte.