Bármennyire is a nyaralások szinte kötelező „tartozéka” a víz, a strand – legyen az tengerparti, vagy tóparti -, soha nem szabad elfelejteni, hogy a víz veszélyes közeg. Vészhelyzetben pedig nagyon nem mindegy, hogy milyen hamar érkezik a segítség, milyen gyorsan veszik észre mások, hogy esetleg baj van. Sorsdöntő lehet, hogy a bajba került strandoló milyen színeket visel magán, azaz milyen színű a fürdőruhája.
Bár a fürdőruhák színét (is) általában a divattrendek alapján választják - még legtöbbször a gyerekek esetében is -, annál, hogy szép vagy nem, divatos vagy nem, sokkal fontosabb, hogy jól látható-e, messzebbről is észrevehető-e. Sok úszódresszel ugyanis pont az a probléma, hogy a színek és nyomatok láthatósága nagyon megváltozik a vízben, így véletlen vízbe esés során rendkívül nehéz lenne észrevenni a bajba esett strandolót - írja a BBC.
Bár ez szülői paranoiának tűnhet, a statisztikák elég meggyőzően alátámasztják, hogy mennyire fontos a gyerekek jó láthatósága a vízben. Az Egyesült Államokban például a fulladás a vezető halálozási ok az egy és négy év közötti gyermekek körében. Az öt és 14 év közötti gyermekek esetében ez a második vezető baleseti halálozási ok, az autóbalesetek után. A nem halálos kimenetelű fulladásos balesetek még gyakoribbak: minden egyes fulladásban elhunyt gyermek után további hét gyermek részesül sürgősségi ellátásban. Még ha a fulladás nem is halálos kimenetelű, számos egészségügyi problémát okozhat, beleértve az agykárosodást is.
Természetesen ez nem csak a gyermekeket érinti. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint évente mintegy 236 000 ember fullad vízbe halálosan vagy véletlenül, ami a világon évente bekövetkező összes sérüléssel kapcsolatos haláleset közel 8 százalékát teszi ki.
Mind a WHO, mind az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) jelentése szerint vannak olyan tényezők, amelyek csökkentik a fulladás valószínűségét, mint például az úszásoktatás, a megfelelő kerítés az otthoni medencék körül (ahol a legtöbb kisgyermek fulladása történik), valamint a gyermekek folyamatos felügyeletének biztosítása a víz közelében (a csecsemők körében tragikus módon a fulladásos halálesetek kétharmada a fürdőkádban történik, állítja a CDC).
Ha azonban egy gyermek (vagy felnőtt) eltűnik a víz közelében, minden másodperc számít. És van még egy tényező, amelyet egyes szakértők szerint a fentiekhez hozzá kell adnunk: olyan színek és anyagok viselése, amelyek jobban láthatóvá tesznek minket a vízben.
Natalie Livingston dolgozott vízimentőként, vízimentő-oktatóként, vízipark-menedzserként, valamint medence- és fürdőfelügyelőként; emellett társalapítója az Alive Solutions nevű amerikai cégnek, amely a lakossági vízbiztonsági oktatást, képzést és forrásokat kínál. A vízbiztonság területén végzett munkájából mindig is tudta, hogy bizonyos színek jobban látszanak, mint mások. Néhány évvel ezelőtt úgy döntött, hogy alapos teszt alá veti őket.
"Még 2019-ben sokat voltam a gyerekeimmel a víz körül, és láttam ezeket a gyerekeket drága fürdőruhákban, amelyek nem voltak túl jó színek - a gyerekek beugrottak a vízbe, és egyszerűen eltűntek" - mondja. "Ezért úgy döntöttünk, hogy ténylegesen teszteljük a színeket, és megnézzük, mi lenne a legjobban látható a különböző környezetekben."
A rúzsvöröstől a fluoreszkáló zöldig különböző színű anyagokat helyeztek három lábnyi víz alá, különböző körülmények között - sötét színű medencefenékkel szemben, világos színű medencefenékkel szemben, és egy tóban, nyugodt és felkavart vízben egyaránt. Amikor a víz felkavart volt - mint például egy zsúfolt medencében vagy az óceán hullámai alatt -, sok színt rendkívül nehéz volt észrevenni.
A legrosszabbul a kékek, a szürkék és a fehérek teljesítettek. A sötét színek is rosszul teljesítettek. És bár nem minden pasztellszínt teszteltek, valószínű, hogy ezek is hasonlóan kevéssé lennének láthatóak. Ennek egyik oka az, hogy a víz másképp nyeli el és szórja a fényt, mint a levegő, így sok szín az emberi szem számára telítetlenné válik. Ez azért van, mert a víz könnyen elnyeli a hosszabb hullámhosszú fényt, és a mélység növekedésével gyorsan kiszűrődik. Ez azt jelenti, hogy a spektrum vörös végén lévő színeket nagyon nehéz gyorsan észrevenni, ha néhány lábnál mélyebbre merül, és teljesen hiányoznak a mély óceánból.
A PBS Learning nevű oktatási műsorszolgáltató által végzett egyik nagyon szemléletes kísérlet jól mutatja, hogy ez milyen gyorsan megtörténhet a tengerben - körülbelül 16 láb (4,8 méter) mélyen a víz alatt egy tárgy, amely a felszínen élénkpiros volt, még közelről nézve is kék tónust vesz fel. "A fehér medencében a sötétebb színek árnyéknak, a zavaros barna tóban pedig a világosabb színek felhővisszaverődésnek tűntek" - mondja.
A vízfelület bármilyen mozgása is megváltoztatja az érzékelést. A víz nem olyan, mintha a levegőn vagy egy ablakon keresztül néznénk - már a legkisebb felületi mozgással is nagyon torzító lehet..
Ez azt jelenti, hogy a világos, a sötét és a semleges árnyalatok kevésbé ideális színek azok számára, akiket könnyű észrevenni a vízben. Még néhány világos, elsődleges árnyalat sem teljesített túl jól: a felkavart vízben a vörös sötétnek tűnik, könnyen összetéveszthető árnyékkal, akárcsak az élénk kék. Ezek mind olyan színek, amelyek az online márkák bevallottan teljesen tudománytalan tanulmányozása során a legnépszerűbb gyermek fürdőruhák közé tartoznak.
Nemrégiben, 2023 májusában az Alive újabb tesztet tett közzé. Ebben azt vizsgálták, hogy az egyszínű és a mintás ruhák között van-e különbség - ezt fontos tudni, mivel oly sok fürdőruha tartalmaz vidám mintákat és nyomatokat. Azt találták, hogy a legjobb láthatóságot az egyszínűek biztosítják. A következő legjobbak a nagyon apró nyomott minták voltak. A nagyobb nyomatok esetében azonban még akkor is befolyásolta a láthatóságot, ha az alapszín világos volt. Fehér csíkokkal mintázva a fluoreszkáló narancssárga - amely a legjobban látható egyszínű volt - inkább úgy tűnt, mintha tükröződne a vízben. Sötét csíkokkal szinte teljesen eltűnt.
Ez talán nem meglepő, ha a természetet nézzük: sok hal használ csíkokat és mintákat a víz alatti álcázáshoz. A minták arra szolgálnak, hogy megtörjék körvonalukat, és nehezebb legyen észrevenni őket.
Livingston mindkét teszt eredménye alapján a neonszíneket ajánlja, akár egyszínű, akár színblokkos, akár kis nyomatokkal. Bár a neon színű ruhák 1980-as évekbeli rikító trendjei újra divatba jöttek, mégis, továbbra is nehéz ilyen úszódresszeket találni gyerekeknek - vagy felnőtteknek -. "A fürdőruhagyártók lassabban jutottak el ehhez az információhoz. Sokan azt mondják, hogy nagyon nehéz számukra neonszínű fürdőruhát találni" - mondja.