Abban reménykedni, hogy egy kis kompromisszummal megúszható a teljes meztelenség a Balti-tenger partján fekvő Rostock nudista strandjain idéntől, hiú ábránd – számol be róla az Euronews.
A múlt héten a város új szabályozást vezetett be, amely lehetővé teszi a strandőrök számára, hogy kitiltsák azokat a látogatókat, akik nem hajlandók levetkőzni az erre kijelölt naturista területeken.
„A döntés a naturista területeken zaklatásként megélt helyzetekről szóló számos panasz miatt született” – mondta Moritz Naumann, a Rostocki Turisztikai Hivatal munkatársa a CNN-nek. Hozzátette azonban, hogy az új szabályt csak konfliktus esetén fogják alkalmazni.
Bár elsőre feleslegesnek tűnhet a ruházat tiltása egy nudista strandon, a döntés rávilágít egy folyamatos kihívásra: hogyan lehet biztosítani, hogy a naturista helyek élhetőek maradjanak azok számára, akik ezt az életstílust választják.
Fotó: Wikipédia
Németország és a naturizmus: hanyatló szerelem?
A naturizmusnak mély gyökerei vannak Németországban. Az FKK (Freikörperkultur – Szabad Testkultúra) mozgalom kezdete a 19. század végére nyúlik vissza. A mozgalom követői lelkesen megszabadulnak ruháiktól, miközben egészséges tevékenységek révén kapcsolódnak a természethez, elősegítve a test elfogadását és az összhangot a természetes környezettel.
Sok német számára a társas meztelenség az élet normális része volt. Az ország strandjain, parkjaiban, sőt még túraútvonalain is régóta kijelölték a nudista területeket. Ma azonban ez a gyakorlat egyre inkább háttérbe szorul a fiatalabb generációk körében.
„A naturizmust gyakorlók száma csökken” – jegyezte meg a rostocki turisztikai hivatalt vezető Naumann, hozzátéve, hogy a városban emiatt a hivatalos naturista strandok száma 37-ről 27-re csökkent.
Jó tudni, hogy Németországban nincs törvény, amely kötelezővé tenné a ruhaviselést. Tehát elméletileg bárhol, bármikor büszkén vállalhatod természetes önmagad.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy ennek ne lennének következményei. Ha mások úgy érzik, hogy az adott hely vagy időpont nem megfelelő a meztelenségre, azt igen egyértelműen a tudtodra fogják adni.
Hogyan kell viselkedni egy nudista strandon?
Azoknak, akik kíváncsiak a naturizmusra, érdemes tisztában lenniük bizonyos szabályokkal és elvárásokkal.
Minden testalkat elfogadott és támogatott, de bámulni, fényképezni vagy nem kívánt megjegyzéseket tenni szigorúan tilos.
Bár a kijelölt strandokon a társas meztelenség természetes, nem mindenhol elfogadott. Azok a naturista turisták, akik ezt figyelmen kívül hagyták, vitákat váltottak ki nemcsak Németországban, hanem Portugáliában és olyan távoli helyeken is, mint Namíbia. Azonban Rostockban a 15 kilométeres partszakaszt gondosan felosztották naturista, vegyes használatú és ruhás strandokra, hogy minden látogató megtalálja a számára kényelmes területet.
De egy dolog most már egyértelmű a kijelölt nudista strandokon: vagy teljesen levetkőzöl, vagy készülj fel a távozásra.
Fotó: Wikipédia
„Naturgefühl” az erdőben, barlangban, táncparketten
A Naturgefühl az a német szó, amely azt az örömöt és egységérzetet írja le, amelyet az ember akkor él át, amikor harmóniában van a természettel – feltéve, hogy épp nem aggódik a rámászó bogarak vagy a kellemetlenül szúró tüskék miatt – írja a Culture Trip.
Németország északi részén, a Harz-hegységben található egy 18 kilométer hosszú túraútvonal Dankerode városától a Wippertal víztározóig és vissza, amelyet kifejezetten meztelen túrázásra jelöltek ki. Ez segít abban, hogy egy szombati kirándulásra induló cserkészlány-csoport ne találkozzon váratlanul egy csapat pucér túrázóval. A körösvény, számos kerülővel és átvágással bír, hogy elkerülje az erdőn áthaladó egyéb utakat. A különleges túraútvonalat jelzések mutatják, két meztelen túrázót ábrázoló rajzzal és a következő felirattal is találkozhatunk:
„Ha nem akarsz meztelen embereket látni, ne menj tovább!” Természetesen a rostocki strandokkal ellentétben nem kötelező meztelenül túrázni.
A meztelen sportolásra alkalmas ösvény ötlete 2008 körül született. A kezdeti szervező a Dankerodei kemping tulajdonosa volt. Az útvonalat 2009-től előkészítették és kitáblázták, a meztelen túrázók speciális feltételeihez igazították (például a töviseket, csalánokat eltávolították). A hivatalos jóváhagyást 2010. május végén adta meg a Harzi Közlekedési Felügyelet. 2011-ben az útvonalat meghosszabbították, azonban a kezdetben lelkes Dankerodei kemping tulajdonosa kilépett a szervezésből, miután korábban állandó táborozók hagyták el kempingjét a meztelen túrázók miatt.
Másutt is találhatunk hasonló létesítményeket. Például a Hamburgtól délre fekvő Lüneburgi Heide bozótos területén alakították ki az Undeloh naturista ösvényt.
A Deutscher Verband für Freikörperkultur (Német Naturista Szövetség) is szervez olyan kirándulásokat, amelyek kellően privátak ahhoz, hogy minden résztvevő zavartalanul élvezhesse a napot. A Natury nevű szervezet pedig olyan különleges programokat kínál, mint a meztelen barlangászás, hegymászás vagy éppen tánc.
Fotó: Wikipédia
A szomszédos Svájcban betiltották
Franciaország általában nyitott a meztelenül túrázásra is, de jópár éve Svájcban törvényt fogadtak el a meztelen túrázás tilalmáról, mert annyi ruhátlan német bóklászott az idilli tájon, hogy azt a helyi társadalom már nem tolerálta. A túrázók többé nem sétálhatnak meztelenül Appenzell Innerrhoden idilli alpesi vidékén, miután a konzervatív svájci kanton megtiltotta ott a meztelenül túrázást – számolt be róla a Reuters a még 2009-ben történt esetről.