A statisztikák szerint a legmelegebb hétvégi napokon csak Budapesten gyakran 25-30 ezren is valamelyik strandon keresnek felüdülést. Ilyenkor a nagyobb balatoni strandok egyenként akár 4-5 ezer vendéget is fogadnak. Minél nagyobb a tömeg, annál könnyebb dolga van a tolvajoknak, ezért strandoláskor érdemes betartani az alábbi óvintézkedéseket.
1. Már indulás előtt célszerű végiggondolni, hogy mire lesz szükségünk a strandon: a feltűnő, értékes tárgyakat (különösen ékszereket) inkább hagyjuk otthon, és készpénzből is csak a szükséges összeg legyen nálunk.
2. Fizetős strandon használjuk ki az értékmegőrző szolgáltatásait: kulcsainkat, iratainkat és telefonunkat itt helyezzük el. Ebben az esetben csupán az értékmegőrző kulcsára kell ügyelnünk, ami a vízbe is bevihető.
3. Ha nincs értékmegőrző, a társaságból lehetőség szerint mindig maradjon valaki a csomagok mellett. Igen sokan – mielőtt a vízbe mennek – pokróccal vagy törölközővel takarják le értékeiket, ám ez a biztonságot nem növeli, csupán a figyelmet kelti fel.
4. Jó megoldás lehet a vízálló pénztárca vagy övtáska. Ezek segítségével értékeinket a vízbe is magunkkal vihetjük.
5. Nem csupán a bevitt értékek, hanem a parkolóban hagyott autó is a tolvajok látóterébe kerülhet, ezért az utastérben sose hagyjunk semmit, kiszálláskor pedig a csomagtartóba se rakjunk olyan dolgot, ami felkeltheti egy bűnöző figyelmét. Minden ablakot és ajtót teljesen zárjunk be az autón.
Ha megtörténik a baj
Ha lopást észlelünk, haladéktalanul értesítsük a rendőrséget. Ha lakás- vagy slusszkulcs tűnik el, mielőbb cseréltessük ki az adott zárakat is.
Amennyiben rendelkeztünk megfelelő casco biztosítással, a gépkocsi feltörése esetén is számíthatunk kártérítésre – feltéve, hogy megtettük az előírt óvintézkedéseket.
+1
A strandlopások ellen jelenleg főként egyes lakásbiztosításokhoz kapcsolódó kiegészítő biztosítások nyújtanak védelmet. Létezik már olyan kiegészítő strandbiztosítás is, amely a kulcsok és a tárcában lévő okmányok és bankkártya letiltásával és pótlásával kapcsolatos költségek térítése mellett vagyontárgyak (fényképezőgép, telefon, stb.) lopásának kárait, sőt, sporteszköz lopását, rongálását, az azzal okozott kár felelősségbiztosítását is fedezi egy megadott limiten belül. Ilyenkor a térítés feltétele a kárról készített rendőrségi jegyzőkönyv felvétele - tájékoztatta a Genertel, a Generali online biztosítója a Privátbankárt.
Figyeljen a viharokra is!
A strandon nem csupán a tolvajlás okozhat bajt: szabad téren, különösen pedig nyílt vízben egy hirtelen lecsapó vihar nem csupán vagyontárgyainkban, de egészségünkben is kárt tehet. Ezért főként nagyobb tavainknál fokozottan figyelni kell a viharjelzést és a strand személyzetének figyelmeztetéseit.
A viharkárok megelőzésében a biztosítók is komoly szerepet játszanak: a Genertel például minden olyan lakás- és gépjármű-biztosítással rendelkező lakossági ügyfelének küld ingyenes sms viharjelző üzenetet, aki arra engedélyt ad. Ez a szolgáltatás ráadásul nem csupán a nyári időszakban felmerülő eseményekre korlátozódik: erős szél, intenzív havazás vagy ónos eső esetén szintén küld riasztást a rendszer.