Már nem kötelező a minősítés - de csak az használhatja, aki végigcsinálta
A szálláshelyek kötelező minősítésének megszűnésével új nemzeti tanúsító védjegyrendszert alkalmaznak a szálláshelyek szolgáltatásainak minősítésére. A Nemzetgazdasági Minisztérium a szakmai szervezetekkel szoros együttműködésben 5 szálláshelytípusra (falusi, kemping és üdülőháztelep, szálloda, magánszállás) működtet nemzeti tanúsító védjegyrendszert.
A szálláshelyi adatbázisokban és a kereskedelmi kommunikációban azonban sajnos előfordul, hogy olyan létesítmények is használnak minőségi kategóriára vonatkozó besorolást, akik erre nem lennének jogosultak, mivel nem kérték a védjegyrendszerben történő minősítésüket - figyelmeztet a minisztérium közleménye. A jogosulatlan védjegyhasználat pedig büntetendő cselekmény.
Hány napraforgó egy korona?
Te hány napraforgósban nyaraltál?A www.itthon.hu honlapon keresztül elérhető Nemzeti Turisztikai Adatbázisban a védjegytulajdonos szálláshelyek külön jelölést kapnak. |
Egy 2009-es kormányrendelet értelmében megszűnt a szálláshelyek kötelező minősítése, ennek alapján a minősítés önkéntes tanúsító rendszerek útján történhet. A kormányrendelet 2012. június 30-ig adott lehetőséget a korábbi minősítési rendszer szerinti besorolási kategóriák alkalmazására, ma már más rendszer van életben.
A vendégszoba, vendégház esetében az új védjegy jelképe a korona, a falusi szálláshelyeknél pedig napraforgó. A kempingek esetében a védjegy csillag vagy üdülőháztelep-osztály, míg szállodák a Hotelstars elnevezésű védjegy rendszerbe tartoznak.
Meg kell dolgozni a korábbi kategóriákért is
A korábbi önminősítésen alapuló szálláshelykategóriák előírásai az új védjegyrendszer minőségi kritériumaival nem teljesen egyeznek meg, mivel a szakmai szervezetek - a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően – korszerűsítették az 1998-ban kialakított minősítési szempontokat. Ezért a szolgáltatóknak esetenként korszerűsítéseket kell végrehajtaniuk ahhoz, hogy megőrizhessék a védjegyrendszerben is a korábbi besorolási kategóriájukat. Ez azonban nélkülözhetetlen a szolgáltatások színvonalának javításához, és a nemzetközi a versenyképesség javításához. Különösen a szállodák esetében tapasztalható, hogy a 15 európai országban működő összehangolt minősítő rendszer követelményeit a hazai szállodák gyakran csak a szolgáltatási színvonal javításával, választékának bővítésével tudják teljesíteni.
A védjegyrendszer a szálláshelyek típusától függően határozza meg a minősítés szempontjait. Valamennyi szállástípusnál értékelik például a szobák, lakóegységek berendezését, felszerelését, a nyújtott alapszolgáltatásokat és a kiegészítő szolgáltatások választékát.