8p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Ha megvalósul a 4IG és az Antenna Hungária napokban bejelentett összeolvadása, úgy a távközlési és telekommunikációs infrastruktúra területén is nagyon komoly növekedési lehetőség nyílhat a vállalat számára. Nem véletlen, hogy a bejelentés után a tőzsdén a 4IG árfolyama megugrott, a Magyar Telekom részvények ára csökkent. Az új vállalat ugyanis miközben fontos partnere is a Telekomnak, az egyik legkomolyabb kihívója is lehet. Más kérdés, hogy ez nem előzmény nélküli, hiszen az informatikai területen ez már megvalósult. Elemzés.

Az akvizíciós területen mozgó szakemberek sem élték meg túl fényes évként 2020-at, az egyesülési és felvásárlási ügyletek döntő többségét „jegelték”. Volt azonban egy vállalat a hazai piacon, amely tavaly sem kivárásra játszott, hanem az organikus terjeszkedés mellett komoly akvizíciókat hajtott végre: a 4IG. A cég ráadásul az idei évben még magasabb fokozatba kapcsolt, hiszen újabb és újabb társaságokat szereztek meg. A folyamat egyik csúcspontja a Digi Magyarország akvizíciója lehet, amely az átlagember számára is ismert vállalat, ám érdemes a többi cégről is megemlékezni.

Egy nagy helyett sok kicsi

Nagy port kavart, amikor 2019-ben a 4IG megpróbálta felvásárolni a Magyar Telekom informatikai leányvállalatát, a T-Systemset. Az ügylet akkor nem valósult meg, ami számos politikai és gazdasági pletykának lett az alapja. A Jászai Gellért vezette vállalat ezt követően az akkor hozzájuk viszonyítva nagy hal bekebelezése helyett inkább kisebb-nagyobb felvásárlásokkal haladt előre. Egy bő év alatt a Spacenet, az INNObyte, a DTSM, a Poli Computer, Hungaro DigiTel nevű vállalatokban vásárolt többségi vagy 100 százalékos részesedést. Iparági forrásaink szerint a megszerzett társaságok egy része lefedi azokat a területeket, amelyeken a T-Systems is működik, sőt többen a Telekom leánycégének a beszállítója is. Így némileg lassabban, és valószínűsíthetően olcsóbban tudott a 4IG kiépíteni egy olyan szolgáltatási kínálatot és üzemméretet, amely révén a korábban megszerezni kívánt vállalatnak komoly versenytársai is lettek – miközben a két cég láthatóan több területen is fontos partnere egymásnak.

Ennek kapcsán érdemes egy kis piaci „kitérőt” tenni, hiszen az IT-szektornak számos sajátossága van, amely a laikusok számára nem feltétlen átlátható. A napi hírekben rendszeresen visszaköszön, hogy a 4IG éppen milyen állami tendert nyert el, amely kapcsán a cikkek sokszor sejtetve vagy direktben azt üzenik, hogy a vállalat kivételezett helyzetben van. Ezeknek a feltevéseket vélhetőleg az is erősen táplálja, hogy a társaságban korábban meghatározó tulajdonrésze volt a NER emblematikus üzletemberének Mészáros Lőrincnek. Ahogy az is ezeket az elméleteket táplálhatja, hogy a 4IG vezetője és legnagyobb tulajdonosa, Jászai Gellért hosszú évekig a felcsúti vállalkozó első emberei közé tartozott. (Más kérdés, hogy a 2000-es években, amikor Jászai Gellért az üzleti életbe berobbant, és a Balaton környékén kezdtek komolyabb fejlesztésekbe az SCD nevű társasága révén, akkor sokan baloldali kötődésűnek mondták - szerk.)

Mindenki az államból él

Az IT-piac kapcsán ugyanakkor a kép sokkal árnyaltabb, így látni kell azt is, hogy Magyarországon és a régióban az állam a legnagyobb megrendelő. Ennek köszönhetően a kormányzati kötődéssel semmiképp sem vádolható multinacionális vállalatok itteni bevételeinek nagyobb része is ilyen forrásból származik. Az ő esetükben, mivel a magyar tőkepiacon közvetlenül nem jelennek meg, nem kell beszámolniuk megrendeléseikről, így nem szúr szemet senkinek, hogy az állami megrendelésekből hány milliárd forint bevételre tesznek szert. Az átláthatóságot az sem erősíti, hogy a legnagyobb tendereken - azok volumene miatt - sokszor eleve korlátozott számú vállalatnak van esélye. Az pedig a hab a tortán, hogy állítólag arra is van példa, hogy a kiíráskor még konkurens társaságok később a projektek megvalósítása során együttműködnek.

Ráadásul az informatikai fejlesztések – ellentétben például az állami propaganda kommunikációs kiadásaival – jellemzően előremutatóak. A régiós államok nagyon sok területen vannak elmaradásban a nyugati országoktól, amit igyekeznek behozni. Ezek megvalósulása az emberek vagy a vállalatok életét könnyíti meg, míg az informatikai hiányosságok bosszúságot és plusz időt és költséget jelentenek az érintettek számára. (Elég az utóbbi időben az oltások kapcsán tapasztalt megmosolyogtató plusz adminisztrációra gondolni, de sokaknak okoz bosszúságot a lakcímváltozások kapcsán, hogy a különböző állami és önkormányzati adatbázisok nincsenek összekötve.) Mindezek alapján már kevésbé meglepő, hogy a 4IG-t is kitömik állami megrendelésekkel, amire persze a cég a fejlesztésekkel és felvásárlásokkal „utazik” is.

Nagy lépések a távközlési területen

Miközben az IT-piacon egyre komolyabb pozíciókat vívott ki a 4IG, úgy kezdett el más területek felé is kacsintgatni. Ezek pedig a távközlés és telekommunikációs infrastruktúra, továbbá az űrtávközlés lettek. Előbbi területen megállapodást kötött az Antenna Hungária Zrt.-vel és az Alpac Capital SA közvetett kezelésében lévő portfóliótársasággal, a Portuguese Telecommunication Investments Kft.-vel annak érdekében, hogy többségi tulajdont szerezzen a Hungaro DigiTel Kft.-ben (Magyarország vezető, és a térség egyik meghatározó műholdas távközlési szolgáltatójában). Majd sorra jöttek a már többször említett nagy bejelentések, a Digi Magyarország, majd az országhatárt átlépve a Telenor Montenegro és az izraeli műholdtársaság, a SpaceCom-mal kapcsolatos akvizíciós szándékokról.

Míg a másik divízió fejlesztését a CarpathiaSat Magyar Űrtávközlési Zrt. megalapítása és a Rotors & Camsben történt kisebbségi tulajdonrész megszerzése jelentette. Noha az űrbiznisz elsőre talán megmosolyogtatónak tűnhet, jól illeszkedik a vállalat stratégiájába. Arra a kérdésre, hogy miért fontos Magyarországnak űrprojektet szervezni, saját távközlési műholdat pályára állítani, Jászai Gellért egy korábbi interjúban kifejtette: ez az évszázad egyértelműen a digitalizáció, illetve az adatkommunikáció robbanásszerű fejlődéséről szól. A televíziós és rádiós műsorszórás, a mobil- és internetes kommunikáció egy része, a bankautomaták működése - vagy egyszerűen csak az, hogy a mobiltelefonon egy gombnyomással megtudható, hogy milyen időjárás várható - ma már mind elképzelhetetlen műholdak nélkül.

Az AH a cég egyik fontos ékköve lehet

Ezek alapján pedig a logikai láncba tökéletesen illeszkedik az Antenna Hungária (AH) ügylet is, hiszen a távközlési, a telekommunikációs infrastruktúra és az űrtávközlés területén is komoly hozzáadott értékhez jutnak így. A politikát persze más érdekek tudják vezetni, mint az üzleti életet, nem meglepő, hogy egyes kommentárok szerint az állam „kimutyizza” a korábban visszavásárolt és stratégiai jelentőségűnek nyilvánított társaság, az Antenna Hungária legfőbb értékeit. Természetesen mindenki úgy magyarázza a tranzakciót, ahogy akarja, ugyanakkor mielőtt pálcát törnénk az ügylet felett, érdemes megjegyezni, hogy most egyfajta szándéknyilatkozat született, és a végleges megállapodás fényében kaphatunk tisztább képet. Jelen pillanatban számos fontos kérdés nincs tisztázva, így például az, hogy az új cégben többségi tulajdonos 4IG irányítási jogait az állam bármilyen módon kívánja-e korlátozni, de az is a jövő zenéje, hogy az AH eszközeire lesz-e bármilyen elidegenítési korlátozás.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy míg tavasszal a vállalatok eredményei alapján az mfor.hu azt írta, hogy a Digi felvásárlásakor a kishal ette meg a nagyot, addig a mostani 4IG-AH ügyletnél már – amennyiben a 4iG eredményesen zárja az őszi időszakra ígért akvizícióit - a cég mutatói egyértelműen impozánsabbak. Ha csak a 2020-as számokat nézzük, a 4IG árbevétele akkor is túlmutat az állami vállalatén. Amennyiben pedig megnézzük azt, hogy az első negyedévben – a Digi megszerzése előtt már - óriási mértékben nőtt Jászai Gellérték bevétele, amelyet tovább pumpálnak majd a konszolidált leányvállalatok eredményei, akkor egyértelmű, hogy miért lehet a 4IG a többségi tulajdonos.

Nem látunk a színfalak mögé, így nem tudjuk, hogy a 4IG esetében az állami hátszél létezik-e, és ha igen, akkor milyen erősségű. Ugyanakkor a vállalat elmúlt két évben hozott döntései egy átgondolt stratégia megvalósítására utalnak. Ennek keretében az informatikai alaptevékenységet is látványosan megerősítették és beléptek két olyan iparágba, amelyek egymást is tudják erősíteni. Arról nem is beszélve, hogy a terjeszkedés révén egyrészt a határokon túlról is képes lehet a társaság érzékelhető árbevételre szert tenni, másrészt az államtól érkező pénzek aránya is csökkenhet, kiváltva piaci szereplőkkel kötött üzletekkel.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nagy Márton jelenlétében helyeztek bokrétát a 4iG űrközpontjára
Bózsó Péter | 2025. március 31. 17:35
A Remtech űripari gyártóközpont hétfői bokrétaavató ünnepségén a nemzetgazdasági miniszteren túl az Európai Űrügynökség (ESA) is képviseltette magát.
Vállalat A magyar kkv-szektor sokat profitálhat a kanadai kanadai cégek európai nyitásából
PR | 2025. március 31. 17:10
A globális gazdasági bizonytalanság és az egyre inkább eszkalálódó kanadai-amerikai vámháború új kihívások elé állítják a nemzetközi piacot és a tengeren túli vállalkozásokat. A Garantiqa támogatásával folyamatosan jelentkező Cégkassza Podcast legújabb epizódjának meghívott vendége ezúttal Nicholas Sarvari, a Kanadai Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke volt.
Vállalat Nagyot nőtt tavaly a Waberer’s is
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 15:54
Több mint 6 százalékkal növelte éves árbevételét a múlt év egészében a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett Waberer’s International Nyrt. Az üzemi (üzleti) tevékenység eredménye pedig 5 százalékkal 45 millió euróra nőtt, ami rekordot jelent a vállalat történetében. Az eredmény bővülésében a biztosítási és szerződéses logisztikai szegmens játszotta a főszerepet. A vállalat számos olyan stratégiai beruházást és akvizíciót hajtott végre 2024-ben, amelyek a menedzsment szerint biztosítják a jövőbeni növekedést, és tovább diverzifikálják a logisztikai és a biztosítási tevékenységeit. A cég szerint a Waberer’s Csoport célja, hogy a régió egyik legmeghatározóbb komplex logisztikai szolgáltatójaként működjön.
Vállalat Bepöccent a Lego, a bírósághoz fordultak
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 16:21
Jogvita alakult ki egy holland cég és a Lego között márkanévhasználat miatt.
Vállalat Új gyógyszerfejlesztésben ért mérföldkőhöz a Richter
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 18:01
Új, megfizethetőbb gyógyszer jöhet a rheumatoid arthritis és más gyulladásos betegségek kezelésére.
Vállalat Felvásárolták az albán Spar-üzleteket
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 16:07
A koszovói Viva Fresh Store vásárolta fel a Spar-üzleteket.
Vállalat Bejött az olcsómenüs lépés
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:41
Pápá Starbucks: egy évtizedet kellett várnia a McDonald’snak, hogy újra elnyerje azt az elismerést, amit korábban hosszú ideig egyetlen versenytársa sem tudott elvenni tőle. A türelem rózsát termett.
Vállalat Ennek nem örülhet Elon Musk: a Tesla európai eladásai ismét csökkentek februárban
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 13:10
A Tesla európai piaci részesedése tovább zsugorodott februárban, eladásai már a második egymást követő hónapban csökkentek, miközben az elektromos járművek értékesítése Európában összességében növekedett.
Vállalat A Gyulahús Kft. – A hagyomány és a kiváló minőség egyesítése
PR | 2025. március 24. 11:11
A Gyulahús Kft. 2013-ban alakult, és azóta is 100%-ban Gyula város önkormányzatának tulajdonában áll. Az elmúlt évek során a vállalat minden gazdasági évét pozitív mérleggel zárta, miközben számos szakmai elismerésben részesült. A társaság számára kiemelten fontos a minőség és a hagyományok tisztelete, amit a legújabb sikerük is bizonyít: a Gyulai Pokol extra erős szalámi rúd elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet.
Vállalat Közzétette számait az Amway, ilyen volt a 2024-es év
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 11:02
Az Amway közzétette 2024-es pénzügyi eredményeit és bemutatta legfontosabb fejlesztéseit, ezzel megerősítve globális vezető szerepét az iparágban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG