4p

Hétfőn történelmi mélypontra került a magyar fizetőeszköz az euróhoz képest, ami a hazai szereplők számára, legyen szó vállalatokról vagy éppen a lakosságról is, komoly gazdasági hatással bír. Lássuk a legnagyobb tőzsdei cégek esetében mi a helyzet.

OTP Bank: javulhat az eredmény

Ugyan az OTP esetében az export és az importtevékenység üzleti szempontból nem releváns (az eszközbeszerzések esetén természetesen lehetséges, de az alaptevékenység szempontjából ez nem mérvadó). Ugyanakkor a magyar bank kiterjedt közép-európai hálózattal rendelkezik, ezek között van olyan országban lévő leányvállalata, ahol eurót használnak (Szlovénia), vagy a fizetőeszköz árfolyama az euróhoz kötött (Szerbia, Bulgária), de van olyan is, ahol az árfolyammozgások a forinténál is jóval hektikusabbak szoktak lenni (Oroszország, Ukrajna).

A forintban elkészített eredménykimutatások esetében ugyanakkor van szerepe az árfolyamok alakulásának. Ugyan a két legkeletibb operáció esetében állandó kockázatot jelent a rubel vagy az ukrán hrivnya árfolyama, ám az orosz és az ukrán piacon a változékony üzleti környezet és az ebből adódó növekvő kockázat legalább ekkora kihívást jelent a bankcsoport számára. Ha csak a járvány időszakát nézzük, akkor is kijelenthető az OTP negyedéves számainak alakulását tekintve, hogy Csányi Sándor és csapata hatékonyan kezelte a kockázatokat és az árfolyammozgásokat is.

Javulhat az eredmény (Fotó: MTI)
Javulhat az eredmény (Fotó: MTI)

Amennyiben csak az árfolyammozgásokat nézzük, akkor a bank számára az euró erősödése forintban eredménynövekedést fog hozni, hiszen a magyar után a bolgár operáció a második legnagyobb. A leva pedig az euróval együtt mozog, így erősödni fog a forinttal szemben, ez pedig növeli az eredményt.

Hasonló a helyzet a harmadik legfontosabb egységgel, a horváttal is. A kuna ugyan nincs az euróhoz rögzítve, ám a forinthoz képest számottevően erősödött (vagy a forint gyengült, ez nézőpont kérdése). Így önmagában az árfolyamok miatt itt is eredményjavulás várható. Ezektől ugyan méretben elmarad a szerb és a szlovén leányvállalat, de az euró-forint keresztárfolyam változása a két dél-szláv országban is növekvő eredményt érhet el forintban.

Mol: a forint mélyrepülésére érzékeny

A Mol-csoport szerteágazó tevékenységet folytat a világ több országában. Ugyanakkor a kiskereskedelmi bevételeinek jelentős része a magyar piacon keletkezik. Ez azt jelenti, hogy a külföldről behozott terméket adja el a magyar piacon a vállalat, az importőröknek viszont az álmoskönyvek szerint a gyengülő forint veszteséget okoz.

A Molnál sincs ez másképp, ez a társaság a második negyedéves jelentésében is visszaköszön. Akkor az üzleti szegmensek erős teljesítménye ellenére az egy évvel korábbi 48,6 milliárd forintos nyereség hasonló mértékű veszteségbe fordult át, ami a gyenge forinton elkönyvelt devizaárfolyam-veszteségre, valamint a zuhanó olajárak okozta készletleírásokra volt visszavezethető.

Érzékenyen érinti a céget a gyenge forint (Fotó: MTI)
Érzékenyen érinti a céget a gyenge forint (Fotó: MTI)

A forint a harmadik negyedévben is folytatta a gyengülését, ami ismét csak negatívan hatott a Mol eredményére, ennek ellenére a társaság remek negyedévet zárt. A legutóbbi gyorsjelentésükben az állt, hogy a szignifikánsan negatív devizapiaci mozgások 111 millió dolláros veszteséget okoztak, ami elsősorban a forintnak a dollárral szemben jelentős gyengülésére vezethető vissza. Az olajtársaságot tehát az árszabályozás mellett a forint mélyrepülése is sújtja.

Richter Gedeon: az export miatt pozitívan hat a gyenge forint

A legnagyobb magyar gyógyszergyár eredményét az elmúlt években a rubel árfolyamának változása húzta időnként fel vagy le. Ennek ellenére a vállalat vezetői azt jelezték, hogy nem akarják a rubelkitettségüket fedezni, mert hosszabb távon az orosz fizetőeszköz mozgásának hatása kiegyenlítődik. A rubel mozgása vélhetőleg a jövőben is hatni fog, ugyanakkor a Richter árbevételében az orosz piac hatása érezhetően csökkent az elmúlt években. Ez elsősorban az orosz szabályozásra vezethető vissza, egy ideje ugyanis adminisztratív eszközökkel szorítják ki a külföldi vállalatokat a piacról.

Ennek folyományaként a Richter Gedeon számára messze a legfontosabb piac az Európai Unió lett. Bár a marketing vagy a kereskedelem euróban jelentkező költséggel jár, ugyanakkor a bevételek is devizában keletkeznek az eurózóna országaiban. A magyar vállalat összességében jelentős exportőr, így csak az árfolyamhatást tekintve a forint gyengülése pozitív hatást hozhat.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Százmilliókból fejlesztené birodalmát a Lidl
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 13:20
A diszkontláncnak a briteknél vannak nagy tervei.
Vállalat Távoli országban keres új lehetőségeket a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 16:26
Az együttműködés az űrt érinti.
Vállalat Örülhetnek a részvényesek: mennyi osztalékot fizet a Mol?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 15:38
Lezajlott a Mol közgyűlése.
Vállalat Elon Musk is szívhatja a fogát – már készül az uniós bírság?
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 17:43
A techcégek bírságolásának még nincs vége.
Vállalat 11 milliárdos mínuszt hozott össze Amerika egyik legfontosabb cége
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 15:27
A veszteség azonban így is kisebb, mint várták.
Vállalat Lecsapott az EU: röpült a bírság az Apple és a Facebook cégeinek
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 13:46
Megsértették a szabályozásokat.
Vállalat A Sole-Mizo Zrt. tejtermékein is megtalálható a minőség garanciájának jele
PR | 2025. április 22. 11:22
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Vállalat Trump végre mosolyoghat: 50 milliárd dollárt és 12 ezer új munkahelyet vinne az Egyesült Államokba a svájci óriáscég
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 10:33
A gyógyszeriparra is vámok kivetését tervezi az amerikai kormány, a Roche előre menekülne?
Vállalat Az elemzők sem értik, ezt hogy csinálta a chipgyártó
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 10:12
Felülmúlta a várakozásokat a TSMC profitja, a vámháborútól sem tartanak annyira a tajvani gyártónál.
Vállalat Védelmi és haderőfejlesztési technológiákról egyeztetett Jászai Gellért
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 13:40
A 4iG Nyrt. elnöke a vállalatcsoport székházában fogadta David Bakert, az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának európai és NATO politikájáért felelős helyettes államtitkárát és az általa vezetett küldöttséget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG