Mark Zuckerberg, a Facebook közösségi portál társalapító-vezérigazgatója beszél a Kereskedelmi és az Igazságügyi Bizottságnak a több tízmillió Facebook-felhasználó adatainak felhasználásával kapcsolatos meghallgatásán a washingtoni törvényhozás épületében a Capitoliumban. (Fotó forrása: MTI/EPA/Shawn Thew) |
Újonnan kifejlesztett eszközökkel hamis profilokat távolítottak el a Facebookról, többek között a magyar parlamenti választások előtt is – mondta a közösségi portál alapítója a kongresszusi meghallgatáson. A szenátus igazságügyi és kereskedelmi bizottsága előtti meghallgatáson Zuckerberg a szenátorok kérdésére válaszolva elmondta, hogy a vállalat olyan eszközöket fejlesztett ki, amelyek segítségével sikerült beazonosítani és eltávolítani hamis profilokat.
A hamis identitású felhasználók nem csupán a 2018-as félidős amerikai választások előtt bukkantak fel a portálon, de megjelentek a magyar, brazil, mexikói, pakisztáni és indiai voksolások előtt is. Zuckerberg megismételte hétfőn nyilvánosságra hozott megállapítását, miszerint a Facebook egyik legnagyobb hibája az volt, hogy 2016-ban az amerikai elnökválasztások idején túl lassan reagált az orosz behatolási kísérletekre.
"Ez az egyik dolog, amit a legjobban bánok" – mondta.
Az írásban rögzített nyilatkozatban az alapító kifejtette: "nagy tévedés volt nem eléggé figyelembe venni felelősségünket, az én hibám volt, sajnálom. Én indítottam útjára a Facebookot, én irányítom és az én felelősségem, hogy mi történt itt" – tette hozzá. A meghallgatás legérdekesebb részei eredeti nyelven megtekintetők itt:
A bizottság republikánus vezetője nem adott sok hitelt Zuckerberg megbánásának: John Thune elmondása szerint a Facebook 14 éves története tele van az adatvédelemre vonatkozó rossz döntések miatti bocsánatkérésekkel, és kétkedve fogadta, a mai bocsánatkérés vajon miben különbözik az előzőektől. Zuckerberg megismételte: rengeteg hibát követtek el, de a vállalatnál komoly változások kezdődtek a felelősségvállalás ügyében.
Félelmetes beismerés: milliárdok adatait lopták el a Facebookról
Sokkal nagyobb méretű lehet a megszerzett adatok mennyisége, mint hitték. További részletek >>> |
A Facebook-vezér szerint mára nyilvánvalóvá vált, hogy nem tettek eleget a Cambridge Analytica adatfelhasználási ügyével kapcsolatban. Ahogy arról korábban már részletesebben is beszámoltunk, a vállalat komoly botrányba keveredett azzal, hogy több mint 87 millió, többségében amerikai felhasználó adatait továbbította a politikai elemzőcég felé, akik a felhasználók tudta és beleegyezése nélkül használták fel a személyes adataikat.
Az adatgyűjtés 2,7 millió felhasználót érintett az EU-ban, míg további 2 milliót a Fülöp-szigeteken és Indonéziában. Más érintett államok Mexikó, Kanada, India, Brazília, Vietnam és Ausztrália voltak. A 87 millió felhasználó ráadásul csak a Cambridge Alaytica tevékenységére vonatkozik, más adathalász cégekkel együtt akár több mint kétmilliárd profilhoz is hozzáférhettek Zuckerberg szerint. A cég pszichológiai profilt állított össze az egyes felhasználók adataiból, s ennek segítségével célzott üzeneteket lehetett küldeni a felhasználónak, befolyásolva ezzel a választói viselkedést.
Szigorúbb önszabályozás?
Zuckerberg részletes válaszokat adott a szenátorok kérdéseire, akik elsősorban a bizalommal történő visszaélést firtatták. Amikor megkérdezték, erkölcsi felelősségének tartja tájékoztatni az áldozatul esett felhasználókat az esetről, a Facebook-vezért elmondta: "miután az elemzőcég állítása szerint törölte a kényes információkat, lezárt ügynek tekintették az esetet. Ez nyilvánvaló hiba volt, nem kellett volna hinni nekik, de már frissítettük irányelveinket, hogy ilyesmi többet ne fordulhasson elő" – mondta.
Több millió felhasználó szivárogtatta ki a Facebook - ezt nem ússzák meg Az új adatvédelmi előírások miatt komoly büntetést kaphat a Facebook a felhasználók adatainak kiadásáért. Tovább a cikkhez >>> |
A vállalat bizonyos adatokat és hamis profilokat már törölt, és olyan új alkalmazásokat vezet be, amelyek lehetővé teszik a szigorúbb adatvédelmet, és azt is, hogy a felhasználók maguk kezelhessék profiljukat. Egyúttal azt is közölte, hogy olyan új eszközöket is fejlesztenek, amelyekkel biztosabban és könnyebben azonosíthatják a hamis híreket is. Lindsey Graham, dél-karolinai republikánus szenátor ugyanakkor világossá tette: nem hiszi, hogy a Facebookra lehetne bízni önmaga szabályozását.
Az átláthatóság érdekében tett erőfeszítések keretében a Facebook később bejelentette, hogy 2,2 milliárd felhasználónak küld értesítést arról, hogy milyen applikációkat használnak, s ezeken keresztül milyen adatokat osztanak meg magukról. A közösségi oldal szerint az embereknek ezt követően lehetőségük lesz arra, hogy teljesen kikapcsolják ezeket az applikációkat, vagy kizárják a harmadik felek hozzáférését ezeken keresztül.
Nálunk is jön az új szabályozás
Április 9-től már a magyar felhasználók hírfolyamában is megjelenít majd egy olyan figyelmeztetést, amelynek linkjére kattintva azok egyszerűen áttekinthetik, hogy milyen alkalmazások férnek hozzá a közösségi hálózaton tárolt adataikhoz. Az ebben lévő linkre kattintva a felhasználók elnavigálhatnak egy olyan felületre, amelyben áttekinthetik, hogy milyen facebookos alkalmazások férnek hozzá adataikhoz, és ha szeretnék, saját maguk visszavonhatják ezeket az engedélyeket. Az oldalon továbbá áttekinthetik a korábban már törölt (tehát az adatokhoz jelenleg már hozzá nem férő) applikációk listáját is.
Lázár: külföldi propaganda járatja le a magyar kormányt?
A miniszter szerint komoly pénzeket áldoznak a választók befolyásolására. Részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |
Legfrissebb blogbejegyzésük szerint a Facebook egy tudományos kutatási kezdeményezést is bejelentett, amelyen keresztül a vállalat szeretné megerősíteni a társadalomkutatókkal való globális együttműködését. Ennek első lépéseként egy független, előre tekintő értékelés készül majd a Facebook és a közösségi média választásokra, és a demokráciára gyakorolt hatásáról. A kezdeményezés keretében tudományos kutatók kapnak majd finanszírozást kutatásaikhoz, valamint hozzáférhetnek a Facebook által védett, adatvédelemmel ellátott adatkészletekhez is.