Magyarországon az elektronikus fizetések terén az elmúlt években figyelemre méltó fejlődés ment végbe. Míg 2010-ben az elektronikus tranzakciók alig 10 százalékát tették ki a teljes pénzforgalomnak, ma már ez az arány 34 százalékra nőtt. A bankkártyás fizetések száma 175 millióról 1 milliárd 150 millióra emelkedett 2020-ra, és az azonnali fizetési rendszerek bevezetése tovább gyorsította ezt a folyamatot. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) előnyei mára nemcsak a lakosság, hanem a vállalkozások számára is elérhetők, lehetővé téve, hogy másodpercek alatt megkapják ügyfeleiktől az utalásokat.
Bartha Lajos, az MNB szakértője elmondta:
„Az elektronikus fizetések aránya dinamikusan növekszik Magyarországon, a tranzakciók volumene hónapról hónapra nő. Az azonnali fizetési rendszer bevezetése óta egyértelművé vált, hogy ezek a megoldások nemcsak kényelmet, hanem költséghatékonyságot és gyorsabb likviditást is biztosítanak a vállalkozások számára, különösen a kis- és középvállalkozások körében.”
Költségcsökkentés és egyszerűsített infrastruktúra
Az átutalás alapvetően nem egy tipikus lakossági fizetési forma, inkább a cégekre jellemző. Bartha Lajos elmondása szerint mégis folyamatosan növekszik az egy főre jutó átutalásoknak a száma. Az azonnali fizetésre épülő qvik rendszer, amely QR-kódos és mobilos fizetési lehetőségeket kínál, költségkímélőbb alternatívát jelenthet a bankkártyás fizetésekkel szemben, mivel elkerülhetők a nemzetközi kártyatársaságok által felszámított tranzakciós díjak. A kereskedők könnyedén integrálhatják ezt a megoldást okoseszközeiken, anélkül, hogy drága terminálokat kellene vásárolniuk. A qvik jelenleg már több mint 15 ezer online kereskedőnél elérhető és a szakértő bízik abban, hogy ez a szám tovább emelkedhet. A gyors átutalások lehetősége különösen fontos a kkv-k számára, ahol a késlekedő kifizetések likviditási problémákat okozhatnak. Az azonnali fizetési megoldások bevezetésével a tranzakciók néhány másodpercen belül teljesülnek, ami gyorsabb pénzforgalmat és kevesebb körbetartozást eredményez.
Vásárlói élmény és gazdasági hatások
A fiatalabb generációk számára vonzó az innovatív digitális megoldások elérhetősége, amelyek kényelmesebbé és gyorsabbá teszik a vásárlást. Az MNB egyik kiemelt célja, hogy 2030-ra a fizetések kétharmada elektronikus módon történjen Magyarországon, ezzel erősítve a gazdaság versenyképességét.
A qvik és az azonnali fizetési rendszer bevezetése új lehetőségeket kínál a magyar vállalkozások számára, segítve őket abban, hogy gyorsabban reagáljanak a gazdasági kihívásokra és javítsák működésük hatékonyságát. A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. támogatásával készülő Cégkassza Podcast legújabb epizódja közérthető példákon keresztül szemlélteti, hogyan alakítják át ezek a rendszerek a vállalkozások mindennapjait, és miként segítik őket abban, hogy sikeresen reagáljanak a gazdasági kihívásokra.
(x)