Elon Musk szempontjából meglehetősen szerencsésen alakult az elmúlt két év, hiszen a Tesla annak ellenére, hogy darabszámban továbbra is egy kis gyártónak számít, és az árbevétele is messze elmarad a piacvezető társaságoktól, messze a világ legértékesebb autógyártó vállalata lett. Sőt egy rövidebb ideig az öt legértékesebb amerikai tőzsdei vállalat közé is bekerült, nem mellesleg a cégvezér a világ legvagyonosabb embere lett.
Az utóbbi néhány hónap tőzsdei áresése azonban a Teslára is kihatott, hiszen néhány hónapja még 1200 dollár feletti is kereskedtek a papírjaival, majd május végére gyakorlatilag megfeleződött a csúcshoz képest az árfolyam. Ráadásul mélypontról csak kis mértékben tudott visszapattani, amiben közrejátszott az újabb rossz hír is.
Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója ugyanis pénteken e-mailben közölte az elektromos járműveket gyártó vállalat összes alkalmazottjával, hogy a társaság 10 százalékkal csökkenti a foglalkoztatottak számát. Emellett azt is jelezte, hogy a jövőben a fix fizetések helyett az órabérben történő javadalmazást fogják előtérbe helyezni.
Elon Musk egy másik levele s kiszivárgott a hét utolsó munkanapján, a vezetőknek a vállalat létszámcsökkentési terveiről beszámoló e-mailban a lépést azzal indokolta, hogy „szuper rossz érzései” vannak a gazdasági folyamatokkal kapcsolatban.
A Tesla vezérének az utóbbi napokban a munkatársakkal nem ez volt az egyetlen feszültséget okozó megnyilvánulása. Korábban ugyanis arról beszélt, hogy az adminisztratív területen dolgozó minden munkatársuknak fizikailag is jelen kell lenni az irodákban, ami meglehetősen vegyes fogadtatást kapott. Erre reagálva Elon Musk nem finomkodott, azt mondta, akinek nem tetszenek a szabályok az dolgozhat máshol. Érdemes megjegyezni, hogy az otthoni- és a hibrid munkavégzés a dolgozók többsége számára olyan fontos lett, hogy egy friss amerikai kutatás szerint a megkérdezettek közel kétharmada akár a fizetésének egy részéről is hajlandó lemondani, csak hogy ne kelljen mindig bejárni az irodába.
Biden is reagált
Az amerikai sajtó természetesen rámozdult pénteken a Tesla-vezér kijelentésére, és erről Joe Biden elnököt is megkérdezték. Aki nem osztotta Musk félelmeit, sőt ellenpéldákat sorolt. Elismerte ugyan, hogy vannak kihívások gazdasági téren, de szerinte az üzletember borús jóslata nem indokolt.
Az elnök példaként megemlítette, hogy miközben Elon Musk gazdasági félelmekről és létszámcsökkentésről beszél, a Ford növeli beruházásait az elektromos járművek gyártásában, és a közép-nyugati régióban 6000 új állandó alkalmazottal bővíti a létszámát is. Az elnök méltatta a korábbi Chrysler Corp.-ot is, a jelenleg a Stellantis csoport tagjaként működő vállalat is komoly fejlesztéseket eszközölt az egyesült államokbeli elektromos járművek gyártásában. Emellett Joe Biden kiemelte az Intelt is, amiért 20 000 új munkahelyet teremtett a számítógépes chipek gyártásában.
Amennyiben a Tesla valóban végrehajtja a 10 százalékos létszámcsökkentést, az maximum 10 ezer embert fog érinteni, hiszen a társaságnak globálisan 100 ezer alkalmazottja van. Ha csak az amerikai egységnél hajtanak végre elbocsátásokat, akkor 2-3 ezerrel kevesebb embert építhetnek le. Egy ekkora elbocsátás ugyan elsőre komolynak tűnik, de a Tesla egységei gazdaságilag jellemzően pezsgő régiókban találhatóak, ahol a szabaddá váló munkaerőt más társaságok gyorsan fel fogják szívni.