Életkép a BP budapesti központjából - Szegeden is készülhetnek az álláskeresők |
Újabb szolgáltatóközpontot nyit Magyarországon a világ egyik vezető olaj- és gázipari vállalata. A BP Budapesten már 1200 embert alkalmaz 7 évvel ezelőtt megnyitott központjában, az új globális üzleti központ (GBS) pedig Szegeden nyílik, ahol 2020-ig akár 500 új munkahely is létrejöhet a beruházásnak köszönhetően.
A beruházás 8 milliárd forint értékű, a magyar kormány 1,9 milliárd forintos támogatást adott ehhez (ha tehát létrejön az 500 munkahely, ez munkahelyenként 3,8 millió forintos támogatást jelent).
Miért éppen Szeged?
A Külgazdasági és Külügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón Richard Hookway, a BP globális üzleti szolgáltatásokért és IT-ért felelős ügyvezetője elmondta: három különböző magyar várost is meglátogattak, azt is mérlegelték, hogy másik országban terjeszkedjenek, de végül Szeged mellett döntöttek. Vonzó volt a Szegedi Egyetem közelsége, az üzleti környezet valamint a kormánnyal és a helyi hatóságokkal való együttműködés, a kiváló infrastruktúra is. Hookway szerint Szeged a legvonzóbb város Magyarországon a szolgáltatóipar számára egy 2016-os felmérés szerint, itt a legmagasabb az 1000 főre jutó diákok száma, a budapesti irodában dolgozók közül is sokan ott tanultak. 2017 őszén költöznek majd be a szegedi irodába.
Szeged: a napfény, az IT és a szolgáltató központok városa
Botka László, Szeged MSZP-s polgármestere azt emelte ki: a BP beruházása segíthet abban, hogy a Szegeden végző frissdiplomások helyben keressenek munkát. Szegeden komoly fejlesztések folynak a beruházási környezet kedvezőbbé tétele érdekében, 30 ezer négyzetméternyi iroda épül jelenleg is, amíg ez a kapacitás nem készül el, addig önkormányzati ingatlanokat is felajánlottak a BP-nek.
Két fronton különösen erős a város: több mint 1 tucat szoftvercég települt Szegedre az elmúlt évtizedben, az üzleti szolgáltató központokban pedig 800-an dolgoznak.
Az EU-t elhagyják, minket nem
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az EU előtt álló kihívásokról beszélt: úgy látja, legalább 5 történelmi jelentőségű kihívás előtt áll a közösség, ezek közül az egyik a britek kilépése az Európai Unióból. Ezért is nagy jelentősége van annak, hogy egy brit cég Magyarországot választotta beruházáshoz. Magyarország fontosnak tartja, hogy a Brexitről szóló tárgyalások megalapozottak legyenek.
Két dologra koncentrálunk ezeken a tárgyalásokon: a Nagy-Britannia és EU közötti gazdasági kapcsolatokat a lehető legkevesebb akadály nehezíthesse - nem akarjuk, hogy a magyar-brit kapcsolatok elnehezüljenek. Magyarországnak az is érdeke, hogy megvédje a Nagy-Britanniában dolgozó magyarokat - ez a két legfontosabb szempontja Magyarországnak a tárgyalásokon Szijjártó szavai szerint.
Botka László, Szeged szocialista polgármestere, B. Nagy László, a Fidesz országgyűlési képviselője, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Richard Hookway, a BP globális üzleti szolgáltatások és IT területének operatív igazgatója (b-j) a BP beruházásáról tartott sajtótájékoztató után a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2016. szeptember 26-án. MTI Fotó: Bruzák Noémi |
A kormány kiemelt célja a munkahelyteremtés, az utóbbi időszakban ez annyiban módosult, hogy a mennyiség mellett a minőségnek is kiemelt szerepet szánnak: magas hozzáadott értéket előállító munkahelyeket szeretnének létrehozni - a BP-éhez hasonló szolgáltató központok ennek a szemléletnek megfelelnek, mondta Szijjártó Péter.
Ilyen egy normális együttműködés
Utalt arra: könnyen lehet, hogy a közeljövőben lesz még olyan bejelentés, ami szegedi munkahelyek teremtéséről szól. Dicsérte Szeged hozzáállását, sőt azt mondta: egy normális együttműködésnek valahogy így kell kinéznie. A sajtótájékoztatón fel sem merült az a téma, hogy a kormány egy ellenzéki vezetésű városban megvalósuló beruházást támogat - valóban pont úgy, mint egy normális országban,
Kik dolgoznak most a BP-nek Magyarországon? A cég hazai alkalmazottainak 85 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik, átlagos életkoruk 32 év, több mint felük kettőnél több nyelvet beszél. Kiket keresnek? A szegedi központban sokrétű szakmai tudásra lesz szükség: olyanokat alkalmaznak majd, akik a pénzügy, a számvitel, a beszerzés, az adóügyek, a HR-szolgáltatások, a tőzsdei kereskedés támogatása vagy ügyfélszolgálati területen szeretnének elhelyezkedni. |