A nagyvállalati és kkv felmérés arra keresi a választ, hogy hol tartanak a cégek a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) keretrendszer szerinti működés bevezetésében, és mennyire felkészültek a pénzügyi jelentések mellett, a nem pénzügyi tevékenységükről szóló jelentések elkészítésére. A kutatás időzítése egybeesik a COP27 ENSZ klímakonferenciával, melynek fókuszában a fenntarthatósági tervek és vállalások végrehajtása áll. Ebbe az irányba lépett az Európai Parlament is, amely új vállalati jelentési kötelezettségeket fogadott el.
Az Effekteam Egyesület és a Comlab – ESG Core cégcsoport összefogott, hogy online kérdőíves módszerrel járjanak utána annak, hol is tart ma az ESG Magyarországon. A vállalatok fenntartható működése 2019-ben került igazán célkeresztbe, amikor először a legnagyobb amerikai vállalatok vezetőit tömörítő Business Roundtable, majd a Világgazdasági Fórum (WEF) fogalmazta újra az üzlet célját, ami immár nemcsak a részvényesi értékteremtés, hanem más fontos érintettek, így a munkatársak, a beszállítók, a fogyasztók, a közösségek és a környezet érdekeinek a kiszolgálása is. Ennek a megközelítésnek a mérhető módszertanát foglalja össze az ESG keretrendszer, amely átfogó képet ad a vállalatok környezeti, társadalmi és felelős vállalatirányítási tevékenységéről.
A vállalati fenntarthatóságot definiáló Európai Uniós Taxonómia éppen a napokban bővült az Európai Parlament által elfogadott új vállalati fenntarthatósági jelentési szabályokkal (CSRD), amelyek 2024-től az 500 főnél többet foglalkoztató vállalatoknak, 2025-től a 250 főnél nagyobb cégeknek, 2026-tól pedig a tőzsdei kkv társaságoknak tennék kötelezővé a fenntarthatósági hatásuk és tevékenységük jelentését.
„A jövő év sorsdöntő lehet a hazai vállalatok fenntarthatósági átállásában, hiszen egyre közelebb kerül az a pillanat, amikor ez már nem csak reputációs kérdés, hanem pénzpiaci elvárás és jogszabályi követelmény lesz. Felmérésünkből megtudhatjuk majd, hogy felismerik-e a hazai vállalatok ennek jelentőségét, és felkészültek-e az ESG alapú működésre” – mondta dr. Molnár Klára, az Effekteam Egyesület igazgatója és szakmai vezetője.
„Képet szeretnénk adni arról, hol tart az ESG bevezetése a vállalatoknál. A stratégiai, szervezeti, kulturális és technológiai integráció folyamatban van-e, illetve milyen hangsúlyos ügyek és témák vannak a középpontban? Rákérdezünk arra is, hogy milyen kihívásokkal néznek szembe a vállalatok az ESG területén” – tette hozzá dr. Schillinger Attila, az ESG Core Kft. alapítója és a ComLab Kft. vezető tanácsadója.
A több száz hazai vállalat részvételével zajló felmérésre november végéig várják a válaszokat. Az eredményekről tájékoztatni fogják a résztvevőket és a hazai üzleti szférát.