A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, Palkovics Imre elmondta: míg korábban a jogsegély és jogpont szolgáltatást hetven százalékban a munkavállalói oldal kereste fel, addig ma a megújult szolgálatnál tízből már hét esetben a munkáltatói oldal kezdeményezi a tanácsadást, vagy a vitarendezést.
A szolgálatra hat konzorciumi partner - az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ-COOP), az Ipartestületek Országos Szövetsége, a Magyar Iparszövetség, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és az Értelmi Szakszervezeti Tömörülés - nyert európai uniós támogatást három évre. A konzorcium mintegy nyolcszáz millió forintot fordít a szolgálat működtetésére. |
A tavaly novemberben megalakult, hat régióban működő szolgálat bértárgyalások, kollektív szerződéskötés és a jogszabályokban nem pontosan rögzített kérdések esetében tud tanácsot adni, vagy rendezni a vitás kérdéseket régiónként 6-6 munkajogász és a mögöttük álló mintegy ötven szakemberből álló testület segítségével.
A szolgálat igénybevétele ingyenes, célja, hogy vitás kérdések esetén bírósági eljárás indulása, vagy munkabeszüntetés nélkül szülessen mindenki számára kedvező megállapodás a munkavállalók és a munkáltató között.
Az elnök elmondta: bízik benne, hogy a 2019 augusztusában lejáró programot a következő ciklusban a jogpont szolgálaton keresztül, vagy önállóan is tovább tudják működtetni, eu-s, vagy akár állami támogatásból. Emellett fontos nemzetközi elvárás az is, hogy ilyen intézmények működjenek – tették hozzá.
A Nap Száma: rengeteg a vitás ügy, ennyien fordultak a Békéltető Testülethez |