A hvg szúrta ki, hogy az USA illetékes hatósága május végén elrendelte, hogy a magyarországi gyárban készült gyógyszereket tilos bevinni az Egyesült Államokba, kivéve két olyan létfontosságú terméket, amelyből hiány van.
Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hatósága, az FDA importtilalmat írt elő a gödöllői Teva-gyárban készült gyógyszerekre.
A tilalom ugyanakkor nem vonatkozik két olyan gyógyszerre, amelyekre nagy szükség van odakint a gyógyításban, és amelyből nem állnak rendelkezésre elégséges méretű készletek – közölte a gyógyszercég szóvivője, Denise Bradley. Az egyik a fertőzések kezelésére használt Amikacin, a másik pedig a kemoterápiás Bleomycin.
Bár a hatóság nem indokolta az importstopot, annyit azért tudni lehet, hogy a Teva januárban kapott egy úgynevezett 483-as nyomtatványt, amit általában akkor küld ki az FDA, ha megszegik a gyártási előírásokat. Ugyanilyet már 2007-ben is kapott a Teva. A januári vizsgálat a PharmaCompass nevű szakmai oldal szerint is arra jutott, hogy a gödöllői gyártás nem felel meg a jelenlegi szabályoknak.
A gyárat 2012-ben nyitották 110 millió dolláros befektetéssel, a gödöllői a világ egyik legnagyobb steril gyógyszerüzeme.