4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A számlafizetésekkel kapcsolatban minden cégnek előbb-utóbb meggyűlik a baja, a fegyelem azonban országonként eltér. Magyarországon lassan javul a fegyelmezett cégek száma, Németország pedig továbbra is Európa legfegyelmezettebb cégeinek ad otthont. Franciaországban és Olaszországban azonban egyre tovább halogatják a fizetést. A Bisnode összegyűjtötte 21 európai ország adatait, ezek első feléből szemezgettünk.

Arról már korábban is írtunk, hogy a magyar cégeknél némileg enyhült a fegyelem – bár a hitelezők több mint egy nappal hosszabbították meg a határidőket 2015-ben, a cégek átlagosan 18 napos késedelemmel egyenlítik ki a számláikat és a visszafizetéseiket. Ez, mint kiderült, nem csak ránk jellemző: a Bisnode Fizetési Tapasztalat program összegyűjti az európai országok céginformációs és cégminősítő adatait, amiből pontos képet kapunk a cégek fizetési fegyelméről.

A nehezebb gazdasági időszakra a németek és a hollandok reagáltak a legrugalmasabban, a legkevésbé a lengyel, a spanyol és angol cégek tudtak alkalmazkodni a megváltozott piaci környezethez, ezt közölte a Bisnode a Privátbankár.hu-val. Magyarországon és Csehországban nőtt a legnagyobb mértékben a „jól fizető” cégek aránya, 7,5 illetve 7,4 százalékkal. Görögországban és Finnországban azonban elengedték a gyeplőt, itt látványosan romlott a fizetési fegyelem az elmúlt évben.

Így teljesítettek a dobogósok

A német gazdaság az elmúlt években minden ingadozás nélkül tovább tudott növekedni, a reál bruttó hazai termék 1,7%-al növekedett 2016-ra, és ez a fellendülés továbbra is várhatóan folytatódni fog 2016-ban. A fizetési szokásokra vonatkozóan általánosságban 30 napos fizetési határidőről beszélhetünk, ez alól csak néhány iparág, például a szállítmányozás és a logisztika jelent kivételt.

Hollandiában kisebb foglalkoztatottsági robbanást láthattunk az elmúlt évben, a dolgozók száma 105.000-re nőtt, melynek a nagy része a szakmai, tudományos, technológia és adminisztrációs szektorba került. Meglepő módon viszont a munkanélküliségi ráta 6,5 százalékra nőtt a 2014-ben mért 6,2 százalékról. A britek kilépése lehet majd negatív hatással a gazdaság teljesítményére, mivel Hollandia egyik legjelentősebb üzleti partnere az Egyesült Királyság. A cégek fizetési fegyelmére egyelőre nem tudni, milyen hatással lehet majd, jelenleg a cégek több mint fele időben rendezi a tartozásait.

Az európai átlag felett teljesített Belgium is, Spanyolországban pedig, bár még mindig vannak gazdasági kihívások, szintén javult a cégek fizetési fegyelme. Franciaországban magasabb büntetéssel bírták rá a vállalatokat a határidők betartására, aminek meg is lett az eredménye: miután az elmúlt 10 évben folyamatosan nőtt a késve fizetett csekkek száma, most a büntetéseknek és az elektronikus számlázásnak köszönhetően 13 napos csúszásnál megtorpant ez a szám.

Háborúk, krízisek - hogy legyünk így fegyelmezettek?

Portugália viharos időszakon ment át, ezt próbálta ellensúlyozni a 2011 és 2014 között látott Gazdasági és Pénzügyi támogatási program. Ennek köszönhetően az üzleti életben bár már a fellendülés jelei mutatkoznak, a fizetési morál itt a legkritikusabb: a határidők betartásának nehézségei mellett az egyes késési kategóriák között is óriási különbségek vannak.

Olaszországban szintén gazdasági krízis jeleit láthatjuk, a cégek folyamatosan új piacokat keresnek a régiek ellensúlyozására, ráadásul a vállalatok fele súlyos fizetésképtelenséggel küzd. A cégen 28 százaléka ráadásul folyamatos hitelezési veszteséget volt kénytelen elkönyvelni az elmúlt évben. Náluk csak Bulgáriában rosszabb az általános fizetési morál, itt azonban krízis nélkül is a cégek háromnegyede késve fizeti a számláit, köztük 28 százalék akár 60 nappal is túlcsúszva a határidőn.

Törökországban számos esemény teszi ingataggá a gazdaság helyzetét, a kurdokkal való csatározás és a megbukott puccskísérletet követő tisztogatás máig érezteti a hatását. Tavaly a török líra leértékelődése, a választást követő bizonytalanság és a geopolitikai kockázatok hatottak negatívan a gazdaság alakulására, emiatt a gazdasági szereplők is óvatosabbak: elhalasztják a beruházásokat, csökkentik a kiadásaikat és általában a számláikat is késve egyenlítik ki annak érdekében, hogy megőrizzék a likviditásukat.

Görögországban a hat évig tartó mély recesszió után végül 2014 végén eljött a fordulópont, és a gazdaság lassan növekedni kezdett. A tartós megszorítások, a magas munkanélküliségi ráta (ez az eurózónában a legmagasabb, 26,3 százalék), valamint az elhúzódó viták a hitelezőkkel mind-mind visszavetik a vállalkozói kedvet és bizonytalanságban tartják a gazdaságot. Ennek megfelelően a fizetési morális meglehetősen alacsony, a cégek több mint fele legalább 30 napos késéssel fizet, ráadásul ez minden üzleti szektort érint.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Vett egy mély levegőt a német multi
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:56
Az előzetes adatok szerint a Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója, 90,5 milliárd euró árbevételt ért el 2024-ben, ami 1 százalékos éves csökkenést, árfolyamhatások nélkül az előző évivel nagyjából azonos szintet képvisel. Az árbevétel-arányos üzemi eredmény 3,5 százalék volt.
Vállalat Besokallt a Porsche: elvenné a kormányt vezetőitől
Privátbankár.hu | 2025. február 2. 13:19
A német autógyártó tárgyalásokat kezdett a pénzügyi igazgató és az értékesítési vezető szerződésének megszüntetéséről.
Vállalat A Volkswagen nekiugrik az ázsiai óriásnak, alkatrészekre szedte
Privátbankár.hu | 2025. február 2. 09:51
A német autógyár pert indított az indiai hatóságok ellen egy „lehetetlenül magas” 1,4 milliárd dollár adókövetelés érvénytelenítésére.
Vállalat NIS2: fontos rendelet jelent meg a kiberbiztonsági auditról
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 12:10
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) tájékoztatása szerint sikerrel zárultak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával több körben folytatott szakmai egyeztetések a kiberbiztonsági audit lefolytatásának rendjéről, valamint az eljárás maximalizált díjáról, melynek eredményeként kihirdetésre került a vonatkozó SZTFH rendelet. Emellett az SZTFH kiberbiztonsági felügyeleti díjról szóló rendelete is megjelent a Magyar Közlönyben.
Vállalat Bezárja romániai gyárát egy amerikai autóipari cég
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 13:46
Ezt az economica.net adta hírül a Prahova megyei munkaügyi felügyelőség (AJOFM) tájékoztatása alapján.
Vállalat Olyan mély gödörben lehet a BYD, hogy még Szijjártó Péter sem lát le az aljáig
Litván Dániel | 2025. január 30. 18:51
A magyar költségvetésben is jelentős tétel lenne a kínai óriáscég rejtett adóssága. A háttérben egy furcsa gyakorlat húzódik meg, a legnagyobb gond pedig az átláthatatlanság.
Vállalat Orbán Viktor testvére céget vásárolt a család nőgyógyászától
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 16:41
Orbán Áron, a miniszterelnök öccse már nemcsak vezérigazgatója, hanem egyedüli tulajdonosa is a nemzetközi fegyverkereskedő cégnek, fegyverboltja viszont végleg bezárt Dunakeszin.
Vállalat Akkora slamasztikában van a Deutsche Bank, hogy már a 2025-ös évre is máshogy terveznek
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:26
Megjöttek a friss eredmények a globális befektetési banktól, nem szép a kép.
Vállalat Kaszált a Microsoft
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 10:36
Meglepte az elemzőket a cég eredménye.
Vállalat Most aztán lendítgetheti a karját Elon Musk, nagyon megütötte az árverseny a Teslát
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 08:59
71 százalékkal csökkent az adózott eredmény, az energiaüzlet megy, az autóipari részleget viszont súlyosan érintették az árcsökkentések.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG