Arról már korábban is írtunk, hogy a magyar cégeknél némileg enyhült a fegyelem – bár a hitelezők több mint egy nappal hosszabbították meg a határidőket 2015-ben, a cégek átlagosan 18 napos késedelemmel egyenlítik ki a számláikat és a visszafizetéseiket. Ez, mint kiderült, nem csak ránk jellemző: a Bisnode Fizetési Tapasztalat program összegyűjti az európai országok céginformációs és cégminősítő adatait, amiből pontos képet kapunk a cégek fizetési fegyelméről.
A nehezebb gazdasági időszakra a németek és a hollandok reagáltak a legrugalmasabban, a legkevésbé a lengyel, a spanyol és angol cégek tudtak alkalmazkodni a megváltozott piaci környezethez, ezt közölte a Bisnode a Privátbankár.hu-val. Magyarországon és Csehországban nőtt a legnagyobb mértékben a „jól fizető” cégek aránya, 7,5 illetve 7,4 százalékkal. Görögországban és Finnországban azonban elengedték a gyeplőt, itt látványosan romlott a fizetési fegyelem az elmúlt évben.
Így teljesítettek a dobogósok
A német gazdaság az elmúlt években minden ingadozás nélkül tovább tudott növekedni, a reál bruttó hazai termék 1,7%-al növekedett 2016-ra, és ez a fellendülés továbbra is várhatóan folytatódni fog 2016-ban. A fizetési szokásokra vonatkozóan általánosságban 30 napos fizetési határidőről beszélhetünk, ez alól csak néhány iparág, például a szállítmányozás és a logisztika jelent kivételt.
Hollandiában kisebb foglalkoztatottsági robbanást láthattunk az elmúlt évben, a dolgozók száma 105.000-re nőtt, melynek a nagy része a szakmai, tudományos, technológia és adminisztrációs szektorba került. Meglepő módon viszont a munkanélküliségi ráta 6,5 százalékra nőtt a 2014-ben mért 6,2 százalékról. A britek kilépése lehet majd negatív hatással a gazdaság teljesítményére, mivel Hollandia egyik legjelentősebb üzleti partnere az Egyesült Királyság. A cégek fizetési fegyelmére egyelőre nem tudni, milyen hatással lehet majd, jelenleg a cégek több mint fele időben rendezi a tartozásait.
Az európai átlag felett teljesített Belgium is, Spanyolországban pedig, bár még mindig vannak gazdasági kihívások, szintén javult a cégek fizetési fegyelme. Franciaországban magasabb büntetéssel bírták rá a vállalatokat a határidők betartására, aminek meg is lett az eredménye: miután az elmúlt 10 évben folyamatosan nőtt a késve fizetett csekkek száma, most a büntetéseknek és az elektronikus számlázásnak köszönhetően 13 napos csúszásnál megtorpant ez a szám.
Háborúk, krízisek - hogy legyünk így fegyelmezettek?
Portugália viharos időszakon ment át, ezt próbálta ellensúlyozni a 2011 és 2014 között látott Gazdasági és Pénzügyi támogatási program. Ennek köszönhetően az üzleti életben bár már a fellendülés jelei mutatkoznak, a fizetési morál itt a legkritikusabb: a határidők betartásának nehézségei mellett az egyes késési kategóriák között is óriási különbségek vannak.
Olaszországban szintén gazdasági krízis jeleit láthatjuk, a cégek folyamatosan új piacokat keresnek a régiek ellensúlyozására, ráadásul a vállalatok fele súlyos fizetésképtelenséggel küzd. A cégen 28 százaléka ráadásul folyamatos hitelezési veszteséget volt kénytelen elkönyvelni az elmúlt évben. Náluk csak Bulgáriában rosszabb az általános fizetési morál, itt azonban krízis nélkül is a cégek háromnegyede késve fizeti a számláit, köztük 28 százalék akár 60 nappal is túlcsúszva a határidőn.
Törökországban számos esemény teszi ingataggá a gazdaság helyzetét, a kurdokkal való csatározás és a megbukott puccskísérletet követő tisztogatás máig érezteti a hatását. Tavaly a török líra leértékelődése, a választást követő bizonytalanság és a geopolitikai kockázatok hatottak negatívan a gazdaság alakulására, emiatt a gazdasági szereplők is óvatosabbak: elhalasztják a beruházásokat, csökkentik a kiadásaikat és általában a számláikat is késve egyenlítik ki annak érdekében, hogy megőrizzék a likviditásukat.
Görögországban a hat évig tartó mély recesszió után végül 2014 végén eljött a fordulópont, és a gazdaság lassan növekedni kezdett. A tartós megszorítások, a magas munkanélküliségi ráta (ez az eurózónában a legmagasabb, 26,3 százalék), valamint az elhúzódó viták a hitelezőkkel mind-mind visszavetik a vállalkozói kedvet és bizonytalanságban tartják a gazdaságot. Ennek megfelelően a fizetési morális meglehetősen alacsony, a cégek több mint fele legalább 30 napos késéssel fizet, ráadásul ez minden üzleti szektort érint.