4p
A számlafizetésekkel kapcsolatban minden cégnek előbb-utóbb meggyűlik a baja, a fegyelem azonban országonként eltér. Magyarországon lassan javul a fegyelmezett cégek száma, Németország pedig továbbra is Európa legfegyelmezettebb cégeinek ad otthont. Franciaországban és Olaszországban azonban egyre tovább halogatják a fizetést. A Bisnode összegyűjtötte 21 európai ország adatait, ezek első feléből szemezgettünk.

Arról már korábban is írtunk, hogy a magyar cégeknél némileg enyhült a fegyelem – bár a hitelezők több mint egy nappal hosszabbították meg a határidőket 2015-ben, a cégek átlagosan 18 napos késedelemmel egyenlítik ki a számláikat és a visszafizetéseiket. Ez, mint kiderült, nem csak ránk jellemző: a Bisnode Fizetési Tapasztalat program összegyűjti az európai országok céginformációs és cégminősítő adatait, amiből pontos képet kapunk a cégek fizetési fegyelméről.

A nehezebb gazdasági időszakra a németek és a hollandok reagáltak a legrugalmasabban, a legkevésbé a lengyel, a spanyol és angol cégek tudtak alkalmazkodni a megváltozott piaci környezethez, ezt közölte a Bisnode a Privátbankár.hu-val. Magyarországon és Csehországban nőtt a legnagyobb mértékben a „jól fizető” cégek aránya, 7,5 illetve 7,4 százalékkal. Görögországban és Finnországban azonban elengedték a gyeplőt, itt látványosan romlott a fizetési fegyelem az elmúlt évben.

Így teljesítettek a dobogósok

A német gazdaság az elmúlt években minden ingadozás nélkül tovább tudott növekedni, a reál bruttó hazai termék 1,7%-al növekedett 2016-ra, és ez a fellendülés továbbra is várhatóan folytatódni fog 2016-ban. A fizetési szokásokra vonatkozóan általánosságban 30 napos fizetési határidőről beszélhetünk, ez alól csak néhány iparág, például a szállítmányozás és a logisztika jelent kivételt.

Hollandiában kisebb foglalkoztatottsági robbanást láthattunk az elmúlt évben, a dolgozók száma 105.000-re nőtt, melynek a nagy része a szakmai, tudományos, technológia és adminisztrációs szektorba került. Meglepő módon viszont a munkanélküliségi ráta 6,5 százalékra nőtt a 2014-ben mért 6,2 százalékról. A britek kilépése lehet majd negatív hatással a gazdaság teljesítményére, mivel Hollandia egyik legjelentősebb üzleti partnere az Egyesült Királyság. A cégek fizetési fegyelmére egyelőre nem tudni, milyen hatással lehet majd, jelenleg a cégek több mint fele időben rendezi a tartozásait.

Az európai átlag felett teljesített Belgium is, Spanyolországban pedig, bár még mindig vannak gazdasági kihívások, szintén javult a cégek fizetési fegyelme. Franciaországban magasabb büntetéssel bírták rá a vállalatokat a határidők betartására, aminek meg is lett az eredménye: miután az elmúlt 10 évben folyamatosan nőtt a késve fizetett csekkek száma, most a büntetéseknek és az elektronikus számlázásnak köszönhetően 13 napos csúszásnál megtorpant ez a szám.

Háborúk, krízisek - hogy legyünk így fegyelmezettek?

Portugália viharos időszakon ment át, ezt próbálta ellensúlyozni a 2011 és 2014 között látott Gazdasági és Pénzügyi támogatási program. Ennek köszönhetően az üzleti életben bár már a fellendülés jelei mutatkoznak, a fizetési morál itt a legkritikusabb: a határidők betartásának nehézségei mellett az egyes késési kategóriák között is óriási különbségek vannak.

Olaszországban szintén gazdasági krízis jeleit láthatjuk, a cégek folyamatosan új piacokat keresnek a régiek ellensúlyozására, ráadásul a vállalatok fele súlyos fizetésképtelenséggel küzd. A cégen 28 százaléka ráadásul folyamatos hitelezési veszteséget volt kénytelen elkönyvelni az elmúlt évben. Náluk csak Bulgáriában rosszabb az általános fizetési morál, itt azonban krízis nélkül is a cégek háromnegyede késve fizeti a számláit, köztük 28 százalék akár 60 nappal is túlcsúszva a határidőn.

Törökországban számos esemény teszi ingataggá a gazdaság helyzetét, a kurdokkal való csatározás és a megbukott puccskísérletet követő tisztogatás máig érezteti a hatását. Tavaly a török líra leértékelődése, a választást követő bizonytalanság és a geopolitikai kockázatok hatottak negatívan a gazdaság alakulására, emiatt a gazdasági szereplők is óvatosabbak: elhalasztják a beruházásokat, csökkentik a kiadásaikat és általában a számláikat is késve egyenlítik ki annak érdekében, hogy megőrizzék a likviditásukat.

Görögországban a hat évig tartó mély recesszió után végül 2014 végén eljött a fordulópont, és a gazdaság lassan növekedni kezdett. A tartós megszorítások, a magas munkanélküliségi ráta (ez az eurózónában a legmagasabb, 26,3 százalék), valamint az elhúzódó viták a hitelezőkkel mind-mind visszavetik a vállalkozói kedvet és bizonytalanságban tartják a gazdaságot. Ennek megfelelően a fizetési morális meglehetősen alacsony, a cégek több mint fele legalább 30 napos késéssel fizet, ráadásul ez minden üzleti szektort érint.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Újabb akvizíciót hajt végre a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:12
Országos virtuális mobilszolgáltatóval bővül a cégcsoport távközlési portfóliója.
Vállalat Jól ismert szakember került a Zwack vezérigazgatói székébe
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 14:22
A Zwack Unicum Nyrt. tulajdonosi döntése értelmében 2025. július 1-jétől a cégcsoport hazai és nemzetközi sikereiben több mint 20 éve kulcsszerepet játszó szakember, Belovai Csaba tölti be a vállalat vezérigazgatói tisztségét.
Vállalat Újabb honvédelmi együttműködést jelentett be a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:51
A védelmi digitalizáció területén.
Vállalat Az ausztrál Qantas légitársaság 6 millió ügyféladatát lophatták el
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:39
Az utóbbi évek egyik legnagyobb kiberbűnesetében egy hackertámadás törte fel az érzékeny adatbázist. Ez különösen rosszkor jön a megtépázott hírnevű légitársaságnak.
Vállalat A Daimler Truck fittyet hány az orosz szankciókra, Afrikában terjeszkedik
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:16
Szenegálban tervez gyártóüzemet építeni Mercedes teherautóknak a cég, Oroszországban pedig már nincs mit vesztenie.
Vállalat Elbocsátásokra készül egy autógyár, világszerte küldenek el embereket
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 17:12
Önkéntes létszámleépítést tervez a Nissan.
Vállalat Baj van a légzsákokkal – újabb autókat hívnak vissza
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 11:10
Sürgősen javítani kell.
Vállalat Furcsa mintát mutatnak a Mazda eladásának változásai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 16:15
A Mazda Motor Corporation pénteki közleménye szerint az idén január-májusban értékesített járműveinek száma éves szinten 4,3 százalékkal 533 402-re emelkedett.
Vállalat A BYD újabb gyárépítést indít, kormányzati segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 15:50
A kínai elektromos autógyártó 32 milliárd forintért épít buszgyártó üzemet Komáromban, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken.
Vállalat Dobott egy hátast a Nike nyeresége
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 14:33
Az amerikai sportszergyártó nyeresége 86 százalékkal zuhant a negyedik pénzügyi negyedévében az eladások csökkenése és a költséges vállalati szerkezetátalakítás hatására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG