Oroszországban egymás után jelentik be nagyobb iparvállalatok és pénzintézetek, hogy átalakul az igazgatóság. Sok külföldi top menedzser távozik vagy erre készül. Máris új arcok jelentek meg helyettük vagy ilyenek érkezését jelentették be az elmúlt néhány napban. A külföldiek majdnem mindig az Ukrajna elleni orosz támadással indokolták, hogy kilépnek. Csak nem így fogalmazták meg, hanem úgy, hogy „a kialakult világpolitikai helyzet miatt”.
Az egyik legismertebb főigazgató Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár, aki a Lukoil orosz hátterű, de nemzetközivé lett olajvállalat igazgatóságát hagyja ott. Szintén lelépett innen Toby Trister Gati, aki egyébként a TTG Global elnöke és Roger Munnings, az Orosz-Brit Kereskedelmi Kamara igazgatótanácsának az elnöke. Jelenleg a korábbi 11 helyett 8 fős az igazgatóság, a fenti három tag elment – erősítette meg a Lukoil a saját honlapján. Vagit Alekperov oligarcha ugyanakkor továbbra is az olajcég első embere. Az olajcég egyébként nyíltan felszólalt az orosz-ukrán háború mielőbbi befejezéséért.
A világ egyik legnagyobb bányaipari cége, a Norilszk Nikkel három független, külföldi állampolgárságú igazgatóját fogja nélkülözni, mindannyian otthagyják az igazgatóságot. Garret Penny az igazgatóság elnöke, Roger Munnings és Robert Edwards ugyancsak távozik. A vállalat szerint pótlásuk előkészítését már megkezdték és „a megadott rendben” fogják őket kiválasztani. A cég világelső a palládium és a nikkel előállításában, három oroszországi telephelyén kívül Finnországban is van egy üzeme. Tulajdonosai között ott van Vlagyimir Potanyin (35 százalék) és Oleg Gyeripaszka (26,25 százalék), mindketten a top 20 orosz oligarcha között van és persze őket is sújtják a szankciók.
Megújulóban van a Polymetal fémipari óriás felső vezetése is. Egyszerre négy új tag is érkezik: Steven Dashevsky, Jevgenyij Konovalenko, Paul J. Ostling és Janat Berdalina, mindannyian társigazgatók lesznek. Így összesen 7 tagú lesz az igazgatóság, közülük öt úgynevezett független tag. Korábban hat független igazgató ment el, s csak Giacomo Baisini maradt a cégnél. Az újjá alakult igazgatóságban van még Konsztantyin Janakov, a régi elnök és Vitalij Nyeszisz vezérigazgató. Berdalina különféle kazah pénzügyi nagyvállalat éléről jött, Konovalenko 20 éve befektetési bankár, Dashevsky ugyancsak régi motoros pénzügyi tanácsadó, míg Ostling 30 évig vezette az EY (korábban Ernst &Young) globális multi pénzügyi tanácsadó cég oroszországi leánycégét.
Közben az egyik legnagyobb orosz magán pénzintézet, az Alfa Bank, amelyik ugyancsak a nyugati tiltólistákon szerepel, azt közölte, hogy Andrej Koszogov 3,7 százalékról 41 százalékra növelte saját részesedését. German Hahn (21 százalékos tulajdonrész) és Alekszej Kuzmicsov (16,3 százalék) eladták részesedésüket – jelentette az Interfax orosz hírügynökség. A pénzintézetnél így összesen csupán öt kisebbségi tulajdonos maradt, egyik tulajdonrésze sem éri el az ellenőrzésre jogosult arányt.
A bankban Pjotr Avennek 12,4 százalék, Mihail Friedman ismert oligarchának 32,9 százalék, az UniCredit banknak 9,9 százalék, a Mark Foundation for Cancer Researchnak pedig 3,9 százalékos részesedése van. A brit hatóságok március 15-től vezettek be szankciókat Hahn, Aven és Friedman ellen. Utóbbi két üzletember már az EU tiltólistáján is ott van.
A bank azt is bejelentette, hogy átalakítják az igazgatóságot. Kilép Friedman és Aven, továbbá két független tag: Alekszandr Galickij, az Almaz Capital Partners egyik alapítója, valamint Szergej Macockij, az IBS társalapítója. Márciusban egyébként Freidman, Aven és a többiek már elvesztették a bank ukrán leányvállalata fölötti ellenőrzési jogukat. Az ukrán leánybanknak immár négy ukrán állampolgárágú vezetője van és azt tervezik, hogy a bank nevét Sense-re változtatják.
Az MTS média cég ugyancsak szegényebb lesz egy top menedzserrel. Konsztantyin Ernst távozik, miután a brit és a svájci hatóságok őt is szankciók alá vonták másik 196 orosz üzletemberrel és közszereplővel egyetemben. A vállalat többségi, 58,81 százalékos tulajdonosa az egyik legnagyobb Putyin-hívő cég, a Szisztyema. A hasonló kategóriába tartozó Megafon nagyvállalat kereskedelmi igazgatója ugyancsak búcsút mond. Vlad Wolfson 10 évig dolgozott a cégnél.