Immár több mint nyolc ezer peres eljárás indult a Bayer által felvásárolt Monsanto multinacionális mezőgazdasági és biotechnológia vállalat ellen, a vádak szerint a vállalat legismertebb márkája, a RoundUp ugyanis erősen rákkeltő hatású. A peres ügyek száma korábban nagyjából 5200 körül volt, a cég ellen sikeresen megnyert első eljárás után azonban még több ezer újabb per indult –írja a Reuters.
A Bayer vezérigazgatója szerint immár több mint nyolcezer ügyről lehet szó állami és szövetségi szinten vizsgálva. Bár a peres ügyek száma még emelkedhet, pusztán mennyiségük alapján nem lehet következtetni jogi megalapozottságukra – tette hozzá Werner Baumann.
A bíróság augusztus 10-én mintegy 289 millió dolláros kártérítést ítélt meg a felperesnek, a hírek hatására több mint 10 százalékot estek a Bayer részvényei. A cég vezére szerint a bíró döntése nem volt összhangban a tudomány alapon lefektetett szabályozással és hozzátette: a glifozát alapú növényvédőszerekre továbbra is erős a kereslet.
Bíróságon kívül rendezik?
Arra a kérdésre, hogy a Bayer megpróbálja-e bíróságon kívül rendezni az ügyeket a felperesekkel, annyit mondott: határozottan megvédjük ezt az ügyet és minden további esetet. A pénzügyi igazgató szerint a Bayer második negyedéves jelentése már tartalmazni fogja a jogi védelmi költségek terheit, de ezen a ponton még semmilyen forrást nem különítettek el a jövőbeli károkra.
Ahogy arról korábban már írtunk, a Bayer és a Monsanto nem régiben állt össze, ez Európai Unió – szigorú feltételek mellett – jóváhagyta, hogy a német vegyiipari konszern felvásárolja az amerikai vetőmagtermelő és agrárvegyipari céget. Ennek feltétele volt, hogy a Bayer fenntartja a hatékony versenyt és innovációt a vetőmagok, növényvédő szerek és a digitális mezőgazdaság termékeinek piacain.
A Bayer még 2016-ban tett ajánlatot a Monsanto felvásárlására 66 milliárd dollár értékben, a fúzióval az agrárvegyiparban és a vetőmagtermelésben világméretekben meghatározó óriáskonszern jöhet létre. A felvásárlási tranzakciót június 7-én zárták le, de már az üzletkötés ideje alatt is több ezer peres ügy volt a Monsanto ellen. A felvásárlást követően a Bayer bejelentette, hogy elhagyja a biotechnológiai vállalat korábbi nevét, erről itt olvashatsz részletesebben >>>