A Népszabadság címlapja 2011. január 3-án. Ezen a napon magyarul és az Európai Unió további 22 hivatalos nyelvén ezzel a felirattal jelent meg: "Magyarországon megszűnt a sajtószabadság". (Kép forrása: MTI Fotó, Mohai Balázs) |
Szombat reggel jelent meg a hír, amely szerint a kiadó Mediaworks felfüggeszti a Népszabadság print és online változatát. A hírről itt olvashat bővebben >>>>
A Fidesz szombat délután közleményt adott ki, ebben szó szerint ezt írták:
"A Népszabadság kiadásának felfüggesztését nem politikai, hanem ésszerű gazdasági döntésnek tekinti, hiszen a kiadó tájékoztatása szerint a lap 5 milliárd forintos veszteséget termelt. Az lenne a sajtószabadság megsértése, ha beleszólnánk egy médiatulajdonos döntéseibe. Az MSZP-nek ezt nyilván nehéz elfogadnia, hiszen a lap korábban a párt tulajdona volt. Azonban érdekeltségüket 2015-ben eladták".
Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkára:
"semmiképpen sem szeretnék a sajtószabadságot megsérteni még azzal sem, hogy beleszólnánk egy kiadó döntésébe".
Szerinte a sajtószabadság igazi megsértését az jelentené, ha a kormány beavatkozna egy médiatulajdonos döntésébe.
Németh Szilárd nem fog sírni
A Fidesz alelnöke a Hír tv-nek azt mondta:
"Szerintem már épp itt volt az ideje, hogy bezárjon a Népszabadság váratlanul, nekem ez a szerény véleményem. A Szabad Nép volt az elődje ennek a lapnak, úgy is viselkedik egyébként, tehát, én nem fogok krokodilkönnyeket hullatni a Népszabadságért”
MSZP: a sajtó gyásznapja
Az MSZP a magyar sajtó és sajtószabadság rendszerváltás utáni gyásznapjának tartja a mai napot. Kunhalmi Ágnes, a szocialisták budapesti elnöke, országgyűlési képviselője szerint a rendszerváltás óta egyetlen médiummal sem fordult elő, hogy az újságírók reggeltől nem érték el elektronikus levelezésüket, nem tudtak bemenni munkahelyükre.
A Demokratikus Koalíció nemzetközi fórumokhoz fordul
A lap elfüggesztése miatt többek között az Európai Uniót, az Európa Tanácsot, az EBESZ vezetőit, valamint a nemzetközi sajtó képviselőit is tájékoztatják a történtekről.
Gréczy Zsolt, a párt szóvivője azt mondta: a nemzetközi szervezetektől azt várják, hogy
"ítéljék el az Orbán-kormány cselekedetét, amellyel újabb lépést tett arra, hogy felszámolja a maradék sajtószabadságot Magyarországon".
A Népszabadság megölése a magyar demokrácia, a magyar sajtószabadság elleni legaljasabb támadás - fogalmazott Gréczy Zsolt.