Kender termesztésébe fogtak a közfoglalkoztatási program keretében Vésztőn, Dévaványán, Orosházán, Gerendáson és Gyomaendrődön, összesen 18,9 hektáron - közölte a Békés Megyei Kormányhivatal. Az idén az az elsődleges cél, hogy elegendő vetőmagot állítsanak elő.
101 embernek ad munkát a kender
Az öt településen összesen 101 közfoglalkoztatottnak jut munka a kendertermesztésben. Vésztőn a magtermelésen túl 30 közfoglalkoztatott biotéglát készít majd a növényből Magyarországon eddig nem használt technológiával, Dévaványán pedig biobrikettet fognak előállítani a másra fel nem használható részekből, amellyel az önkormányzati intézmények téli fűtéséhez járulnak hozzá.
A közlemény szerint a kender nagy múltú ipari növény, gyorsan nő, terméshozama jó. Sokoldalúan felhasználható, a kötéltől az étkezési olajig mintegy huszonötezer féle terméket lehet előállítani belőle.
Kerítést is építenek
Az MTI fotója szerint nem csak a kendertermesztésben vethetőek be jól a közmunkások: a déli határzár építésénél a katonák munkáját segítik:
Katonák és közfoglalkoztatottak dróthálót feszítenek ki a kerítésoszkopokra az ideiglenes biztonsági határzár mintaszakaszának építési munkálatai során a magyar-szerb határon, Mórahalom térségében 2015. július 16-án. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely |