7p
Utoljára 3 éve voltak ilyen optimisták a világ legnagyobb vállalatainak vezetői, köztük is a kelet-európai régió mutatta az egyik legerősebb javulást. Érdekes módon éppen a tartós fogyasztási cikkeket előállító vállalatok vezetői tekintenek borúsan a jövőbe. Kockázatok tehát továbbra is vannak, azonban idei év a növekedésről szólhat a Fidelity International szerint.

A világ legnagyobb vállalatai vezetőségének hangulata 2014 óta nem látott szintre javult, vagyis a tavalyi negatívból 2017-re pozitívra váltott – erről árulkodik a Fidelity International új elemzői felmérésének eredménye. A Fidelity 2017-es elemzői felmérése, mely 146 részvény- és kötvényjövedelem-elemző vállalati döntéshozókkal folytatott mintegy 17 000 megbeszélésének tapasztalatait foglalja össze, arra a következtetésre jutott, hogy a vállalatvezetők bizalma jelentős mértékben javult a 2016-os szinthez képest, amikor a Fidelity elemzői a bizalom globális hanyatlását tapasztalták.

Újra bíznak

A Fidelity globális hangulati mutatója, a cégek állapotának öt legfontosabb jellemzőjén alapuló Global Sentiment Indicator egyértelműen visszatért a javulásra utaló tartományba azok után, hogy a tőkearányos megtérülés, a vezetőség bizalma és a tőkekiadások tavaly egyértelmű csökkenést mutattak, aminek a mostaninál sokkal borúsabb kép volt az eredménye.

Forrás: Fidelity International

 

Mivel az összes régióban és szektorban érzékelhetőek a ciklikus hatások, a vállalatigazgatók szerint jelenleg a kereslet által előidézett gazdasági növekedés a cégük jövedelemnövekedésének fő motorja, míg tavaly ilyenkor mindannyian a költséghatékonyságra összpontosították a figyelmüket. A jelenleg zajló globális ciklikus gyorsulás az összes hajót egyformán a magasba emelő dagályra hasonlít. Az elmúlt évhez képest jelentős változásnak számít, hogy idén a Fidelity hangulati mutatója az összes régió esetében pozitív volt, ami azt jelzi, hogy a vállalatok körülményei mindenhol javulóban vannak.

A legnagyobb arányú javulást a kelet-európai, közel-keleti, afrikai és latin-amerikai (EEMEA/LatAm) régióban tapasztaltuk, ahol a pontszám 2,7-ről 6,4-re nőtt. Kínában a mutató értéke 2014 óta nem látott magasságba kúszott. A „régi gazdaság” hangulatának változása szintén meglepő volt – a mutató itt tavaly igen gyenge volt, főleg az energiaszektorban és a nyersanyagok terén. Az ezekkel az ágazatokkal foglalkozó szinte összes elemző arról számolt be, hogy a fő vállalati mutatók itt 2016-ban egyre gyengültek, most viszont ismét biztatónak mondhatók.

Martin Dropkin, a Fidelity International kötvényjellegű befektetésekért felelős elemzési igazgatója a következőket fűzte hozzá az eredményekhez: „A tavalyi beszámolónk összeállítása során meglehetősen optimistán arra számítottunk, hogy a világgazdaság el fogja kerülni a recessziót. De láttuk, hogy ez nem lesz egyszerű. A piacok bizonytalan lábakon álltak, az energiaipari és pénzügyi részvények árfolyama megindult a lejtőn, a Kínával kapcsolatos aggodalmak pedig egyre erősödtek. Azonban a legutóbbi felmérésünk óta a politikai változások a világ nagy részét új útra terelték. Most, hogy elmúlt az alacsony olajárak ideje, az olajárra érzékeny ágazatok és régiók nagy erővel pattannak fel a korábbi alacsony szintekről. Mindez a növekedés és a tartós innováció iránt minden ágazatban megnyilvánuló igényre utaló jelekkel karöltve új lendületet ad a beruházásoknak és a gazdasági tevékenységnek, amint erről a stabilabb makrogazdasági adatok is tanúskodnak. Mindennek eredményeként a vállalatok fundamentális adatai mindenfelé, az összes régióban és ágazatban javulni látszanak.”

Gyökeres változások

Forrás: Fidelity International

Talán meglepő, hogy az idén a legalacsonyabb hangulati mutatót a tartós fogyasztási cikkeket előállító vállalatok érték el, pedig ezek általában a ciklikus fellendülések haszonélvezői közé tartoznak. Az elemzők csak meglehetősen halvány esélyt látnak arra, hogy az év hátralévő szakaszában javulni fog a helyzet, hiszen romlik a vállalatvezetők bizalma, a tőkeberuházások volumene és a tőkearányos megtérülés is.

Michael Sayers, a Fidelity International részvénybefektetésekért felelős elemzési igazgatója így értékelte ezt a fejleményt: „Mindez azt bizonyítja, hogy a piacon már jelenlévő vállalkozásokat érintő, az ágazatból és a fogyasztóktól kiinduló, zavart okozó változások hullámai által előidézett kockázatok igenis jelentősek. A költés az offline csatornák felől mindenhol az online csatornák felé terelődik, ami felborítja az eddigi üzleti modelleket, tovább élezi a versenyt és még lejjebb szorítja a haszonkulcsokat. Az informatika viszont e trend legnagyobb nyertesei közé tartozik, és a Fidelity elemzői arra számítanak, hogy az informatikai beruházások összege minden ágazatban és térségben stabil marad – vagy növekedni fog. Az informatikai elemzők több mint fele a vezetőség bizalmának javulásáról számol be, amely idén növekvő tőkeberuházásokban, javuló tőkearányos megtérülésben és magasabb osztalékfizetésben fog megnyilvánulni.”

Sayers a következőket tette még hozzá: „Az informatika különleges helyzetben van: ez az ágazat az összes többi ágazat működési rendjét felborította, rá viszont nincs kedvezőtlen hatással egyetlen más ágazat sem. Bár bizonyos fogyasztási cikkek, például az okostelefonok piaca már viszonylag érettnek mondható, az informatika előtt a többi ágazatban, például az ipar és a mezőgazdaság terén még mindig bőséges penetrációs lehetőségek állnak.”

Forrás: Fidelity International

Nem fenékig tejfel

Bár a Fidelity elemzői az idén a korábbi években tapasztaltnál nagyobb árfolyam-emelkedésre számítanak az ágazataiknál, mégis felhívják a figyelmet néhány érdemi kockázatra; ilyen lehet például az olaj árának esetleges megindulása lefelé, vagy hogy a kereslet növekedése csalódást keltő mértékű lesz.

A felmérés az inflációs nyomások szerény fokozódására is rávilágít. Az infláció gyorsabb növekedése – főleg az USA-ban és az Egyesült Királyságban – a világ minden táján kedvezőtlenebbé teheti a pénzügyi feltételeket, ami sok vállalat életét megnehezítené. A Fidelity elemzői azt is megjegyezték, hogy a Brexit elriasztja a vállalatokat az egyesült királysági beruházásoktól, és a protekcionizmusra is mindenhol ferde szemmel néznek.

Dropkin így folytatta: „Minden befektetési filozófiához kapcsolódnak kockázatok – bár az „alapesetre” vonatkozó elemzői előrejelzésünk egyértelműen pozitív, az is az elemzőink feladata közé tartozik, hogy folyamatosan teszteljék és a körülmények érdemi változása esetén megfelelően módosítsák a befektetési politikájukat. Például az olajárak alakulását jelenleg szerény optimizmus övezi, de ezt némi fenntartással kell kezelni, mivel az OPEC kínálatkorlátozásra vonatkozó előírásainak be nem tartása vagy a kereslet gyengesége újabb árcsökkenést idézhet elő, ami több ágazat helyzetét is alááshatná. Az mindenesetre biztató, hogy a jelek szerint a politikai kockázatok nem igazán tartják vissza a vállalatokat. Elemzőink tudatában vannak a világ előtt álló számos politikai kihívással, de összességében úgy vélik, hogy ezek – a Brexit kivételével – mégsem nyomják rá bélyegüket a vállalatok befektetési döntéseire.”

Az elemzésről

A Fidelity International évente összeállított elemzői felmérése minden régióra és ágazatra kiterjed. Célja a vállalatok működési körülményeiben beállt változások kezdeti szakaszukban történő feltárása és az új trendek és befektetési lehetőségek azonosítása. A felmérés a Fidelity elemzőinek a saját ágazatukra vonatkozó, átfogó ismeretein alapul, de tartalmához nagyban hozzájárulnak a vállalati döntéshozókkal folytatott megbeszélések során szerzett információk is.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
Vállalat Kitiltottak egy légitársaságot Európából
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:15
Súlyos biztonsági hiányosságokat találtak.
Vállalat A Groupama Biztosítót jól megbüntette az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 10:25
Összesen 51,1 millió forintos bírságot kell fizetnie az átfogó ellenőrzés által feltárt hiányosságok miatt.
Vállalat Az Opus Csoport ismétel
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:05
Az első kilenc hónapban elért 30,4 milliárd forintos nettó eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi rekord profittal.
Vállalat Példa nélküli dolog történt a Volkswagen amerikai gyárában
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 17:41
A Tenessee államban lévő összeszerelő üzem dolgozóinak béremelést is javasolt a német autógyártó.
Vállalat Kína bekeményít, megzuhantak az Nvidia részvényei
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 09:16
Vizsgálódnak Kínában a világ legnagyobb chipgyártója ellen.
Vállalat Kiderült, miért utazott el Orbán Viktorral a 4iG vezetője is Trumphoz
Privátbankár.hu | 2024. december 10. 09:03
A 4iG műholdprogramjával kapcsolatban működhet együtt a SpaceX és a magyar cég.
Vállalat Fontos ügyben lép a kormány: mi változik az ESG törvényben?
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 17:29
Készül az ESG törvény pontosítása és kiegészítése a gyakorlati jogalkalmazás során felmerült kérdésekre reagálva – az EY összefoglalót készített a várható módosításokról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG