Ez az ügy szépen beleillik az Egyesült Államokban már egyébként is régóta folyó közbiztonság kontra személyiségi jogok vitába.
A Pew Research Centre felmérése szerint egyébként az amerikaiak 51 százaléka úgy véli, hogy Tim Cook köteles segíteni az FBI-nak, míg csupán 38 százalék áll az Apple oldalán - írja az Economist.
Az Apple nem épít csodafegyvert
A balhé még február 16-án kezdődött, mikor Tim Cook az Apple weboldalán közzétett nyílt levelében magyarázta, hogy miért nem hajlandóak engedni a bírósági döntésnek. Az FBI egyébként eredetileg azt kérte az almás cégtől, hogy oldják fel a tíz sikertelen jelszófeloldási próbálkozás után minden adatot kitörlő biztonsági mechanizmust az elkövető okostelefonján.
Tim Cook és az Apple azzal érvel, hogy az FBI által kért megoldás jelenleg nem létezik, és annak létrehozása, bár ebben az ügyben kétségkívül segítséget jelentene, hosszútávon azt is jelentené, hogy minden állampolgár személyes adataihoz bármikor képesek lennének hozzáférni a kormányhivatalok.
Ráadásul, ha a vállalat készítene egy ilyen kódtörőt Amerikának, valószínűleg más országok nemzetbiztonsági szervei is hasonlóakat követelnének.
Nem jó ügynél kötekszenek
Az Apple érvelése érthető, viszont az óriáscég nem időzített jól. A San Bernandino-i mészárlás 2001. szeptember 11. óta a legsúlyosabb terrortámadás az Egyesült Államokban, amelyet óriási közfigyelem és felháborodás övez. Ezen az ügyön kívül a bíróságok csak kisebb, drogkereskedelmi és egyéb bűnügyekben kérték Tim Cookék segítségét, ahol az Apple sokkal kisebb kockázatot vállalt volna azzal, hogy nyíltan szembemegy az amerikai igazságszolgáltatással.
A mostani botrány azért sem szerencsés az almás cég számára, mivel Farook telefonjának tulajdonosa a San Bernardino-i Közegészségügyi Hivatal, azaz az Apple itt nehézkesen érvelhet azzal, hogy csak a felhasználói biztonságát védi.
Ennek ellenére Tim Cook joggal aggódik amiatt, hogy egy hasonló megoldás elkészítése hosszútávon komoly személyiségi jogi gondokat okozna, hiszen Edward Snowden óta tudjuk, hogy az a bizonyos nagy testvér tényleg mindent lát, és akkor még nem is említettük a Magyarország számára is igen kínos Hacking Team ügyet.
Elindult a vita
Ami mindenesetre biztos, az az, hogy bárki is kerül ki győztesen, ez a botrány mindenképpen precedensértékű lesz. A várakozások szerint az Apple holnap fogja hivatalosan is megtámadni a bírósági döntést, ekkor már nyilvánosak lesznek a vállalat érvei amellett, hogy miért nem hajlandóak segíteni az FBI-nak.
Az Igazságügyi Minisztérium nyíltan kiállt az FBI oldalán, nevetséges marketingfogásnak nevezve Tim Cook bejelentését, amellyel csak több iPhone-t akarnak eladni a biztonságmániás felhasználóknak.
Csakhogy a kormányhivatal ezúttal nem talált be, Tim Cook már elindította a vitát arról, hogy meddig lehet elmenni a nemzetbiztonság védelme érdekében. Az Apple most a közvélemény támogatására játszik rá, ráadásul a Facebook és a Microsoft is mellettük állt ki.