(Fotó: MTI Fotó, Balogh Zoltán) |
A pályázati felhívás szerint a főváros közlekedési cége valamennyi alkalmazottnak új formaruhát vásárolna. S nem is csupán egy öltönyt-kosztümöt inggel. A kiírás szerint munkaköröktől függő fajta és mennyiségi megoszlásban a következő ruhafajták egyedi szállítására kérnek ajánlatot: kötött mellény, kötött pulóver, galléros rövid ujjú ingpóló, hosszú ujjú ing férfi és női változatban, férfi nyári rövid ujjú ing, női galléros rövid ujjú ingpóló, női hosszú ujjú blúz, női nyári rövid ujjú blúz, férfi nyári nadrág, téli nadrág, női nyári nadrág, női nyári szoknya, női téli nadrág, férfi-női átmeneti kabát, téli kabát, férfi nyakkendő, férfi-női térdig érő bermuda nadrág. A gyártás mellett a ruhák kiosztásáról is a nyertesnek kell gondoskodnia, méghozzá úgy, hogy a kiszolgálás követhető legyen a BKV számára.
A tárgyalásos eljárásra olyan cégek jelentkezését várják, amelyek teljes árbevétele az előző üzleti évben elérte a 658 millió forintot. Ezenfelül az elmúlt három évben védett műhelyként – vagyis fogyatékkal élő vagy hátrányos helyzetű személyek társadalmi és szakmai integrációját előtérbe helyező vállalkozásként - legalább 150 millió forint értékű formaruhát vagy felsőruházati termékek gyártott, illetve legalább egy 27 millió forint értékű, minimum 1 éves időtartamú szerződéssel rendelkezik egyenruha gyártásról.
Nem kis üzletről van szó, hiszen a jelenlegi formaruhák darabját 130 ezer forintért vásárolták. Ha most is hasonló összegben rendelnének, akkor ez 5500 szett esetén 715 milliós kiadást jelent. De az is lehet, hogy még drágább lesz a ruhatár-csere, mivel a jelenlegi szettet meglehetősen sok kritika érte.
A dolgozók szerint a műszálas ruha túlságosan szűk szabású, a sok műszál miatt izzasztó volt, sokaknak kiütéseket okozott. A dzseki szintetikus anyagból készült, ami szerepelt is a címkén, viszont a nadrágnál ezt nem tüntették fel. De ez csak azután derült ki, hogy az egyik szakszervezet bevizsgáltatta a munkaruhát egy független minőségellenőr céggel.
A BKV tagadta a vádakat, egy másik vizsgálatra hivatkozva állították, hogy a formaruha megfelel a hatályos szerződéses paramétereknek. "Az ingek/blúzok tekintetében volt ugyan eltérés az anyag összetételét illetően, ezeket a ruhaféleségeket a gyártó ismételten legyártja és az érintett munkavállalók megkapják." - írták akkori közleményükben.
A BKV azzal védekezett, hogy a kabát anyaga ugyan mesterséges szálból készült, de „ez a szál már nem az a műszál, ami a 60-as, 70-es években volt". Szerintük formaruhák korszerű összetételét az a tény is igazolja, hogy például az olasz rendőrség egyenruhája is ilyen anyagból készült. Vajon most már pamutruhát hordanak?