5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egy látszólag érdektelen közleményt publikált szerda reggel a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. A vállalat körül azonban érdekes történések vannak, így alighanem a mostani döntés is a hatalmi játszam része lehet.

Szerda reggel a Budapesti Értéktőzsde honlapján az alábbi közlemény jelent meg:

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. értesíti a Tisztelt Befektetőket, valamint a tőkepiac szereplőit, hogy a Társaság által korábban meghirdetett részvénycserére 2020. augusztus 7. napján nem kerül sor. A fenti részvénycsere elhalasztására az Európai Parlament és a Tanács 2017. június 14-i2017/1129 Rendeletének való mind teljesebb körű megfelelése érdekében, valamint arra figyelemmel került sor, mivel a társaság 2020. augusztus 14. napjára összehívott rendkívüli közgyűlése a társaság alaptőkéjének leszállításáról kíván határozni.

A hír első ránézésre talán nem tűnik olyan fontosnak, ám az előzmények ismerete alapján érdektelennek semmiképpen sem nevezhetjük. Június végén ugyanis lapunk arról számolt be, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. nem friss pénzből növeli 6,3 milliárd forinttal, 9,4 milliárdra a jegyzett tőkéjét, hanem úgy, hogy részvényei névértékét megháromszorozza, 33 forintról 100 forintra. Ami azt jelenti, hogy a tulajdoni arányok nem változnak, így Mészáros Lőrinc Opus Global Nyrt.-je marad a biztosító fő, 24,5 százalékos tulajdonosa.

Mint az a biztosító korábbi közleményéből kiderült, az alaptőke felemelésére és a névértékváltozásra tekintettel egy darab 33 forint névértékű dematerializált törzsrészvény helyébe egy darab 100 forint névértékű dematerializált törzsrészvény lép, amellyel összefüggésben minden, egy darab 33 forint névértékű törzsrészvény tulajdonosa egy darab 100 forint névértékű törzsrészvény értékpapírszámlán történő jóváírására jogosult. A társaság azt is jelezte, hogy a részvénycsere időpontja: 2020. augusztus 7. napja. E napon kerül sor az új, 100 forint névértékű részvények keletkeztetésére, és ezzel egyidejűleg a korábbi, 33 forint névértékű részvények törlésére. A részvénycserében a 33 forintos névértékű részvények törlésének pillanatában fennálló záró számlaállapot szerinti részvénytulajdonosok vesznek részt.

Tőkeemelés helyett leszállítás

A CIG Pannonia mostani közleménye szerint tehát nemhogy a tőkeemelésre nem kerül sor, hanem éppen fordítva, az alaptőkéjének leszállítására kerülhet sor. Korábban arról számoltunk be, hogy a tőkeemelés okáról a tájékoztatás nem szól, ám abban szerepet játszhatott, hogy a CIG 2018-ban még pozitív eredménye 2019-re negatívba fordult: 638,8 milliós veszteséggel zárt, szemben a tavalyelőtti, közel 1,8 milliárdos nyereséggel.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy az alaptőke emelése során a tulajdonosoknak nem kellett volna pénzügyileg ehhez hozzájárulni, illetve nem vontak volna be friss tőkét más módon sem. A CIG Pannónia Életbiztosító 2019-es éves jelentése szerint a múlt év végén 13,6 milliárd forintos saját tőkével rendelkezett, ebből valamivel több mint 3,1 milliárd volt a jegyzett tőke, míg a tőketartalék megközelítette a 7,5 milliárdot. Ez utóbbiból tudja megháromszorozni a cég a részvényei névértékét.

Korábbi elemzésünk szerint a fenti tőkeemelésnek sarkalatos pontja lett volna, hogy így a tulajdoni viszonyok nem változnak, amelyek a nyár elején az alábbiak szerint alakultak:

  • Opus Global Nyrt. 24,85 százalék,
  • Vinton Vagyonkezelő Kft. 13,08 százalék,
  • Kaptár Befektetési Zrt. 5,35 százalék,
  • Móricz Gábor 5,29 százalék.

A közkézhányad 51,43 százalék volt.

A hatalomátvétel ugye nem marad el?

A CIG Pannonia mostani döntése kapcsán számunkra sem egyértelmű, hogy a vállalat feletti kontroll megszerzésében milyen szerepet játszik. Mint azt korábban írtuk, a Mészáros Lőrinc cégbirodalmához tartozó Opus Global Nyrt. kezdeményezte a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. rendkívüli közgyűlésének összehívását, mint a cég közel 25 százalékos tulajdonosa. Arra hivatkozva, hogy az Opus és a CIG közötti tárgyalások nem vezettek eredményre az egymásban lévő tulajdonrészek átrendezéséről. Ugyanakkor az Opus azt is közölte, hogy „számos ponton lát olyan személyi, működésbeli tényezőket, amelyek javítása a CIG Nyrt. fenntartható, a felügyeleti hatósági elvárásoknak is mindenben megfelelő üzletmenete és így végső soron a részvényesi értékmaximalizálás szempontjából kiemelten fontos”. Egyúttal igazgatósági, felügyelőbizottsági és auditbizottsági tagok visszahívását, s a helyükre új tisztviselők megválasztását is indítványozta.

A tisztújítás mögött egyébként Mészáros Lőrincék hatalomátvétele körvonalazódik, ugyanis a CIG hétfős felügyelőbizottságából (fb) öt tagot hívna vissza. Köztük az elnököt, Bayer Józsefet, akinek érdekeltsége, a Vinton Vagyonkezelő Kft. a legnagyobb, 13,08 százaléknyi CIG-részvényes. (Bayer József a legutóbbi időkig a magyar média egyik legfajsúlyosabb és legbefolyásosabb szereplője volt, 1989-2019 között ő irányította az Axel Springer Kiadót.) Hogy az Opus kezdeményezése nem baráti gesztus, az egyébként abból is kiderült, hogy a részvényes határozati javaslataihoz fűzött indokolásokkal a CIG regnáló igazgatósága és felügyelőbizottsága sem ért egyet, az indokolásokban foglaltakat teljes mértékben vitatja és visszautasítja – fűzte hozzá álláspontját a két testület a közgyűlési előterjesztésekhez.

A vállalat irányítása szempontjából kulcsfontosságú rendkívüli közgyűlést a társaság augusztus 14-én, pénteken tartja, de az előzmények ismeretében az sem lenne meglepő, ha időközben még jönne néhány csavar a történetben.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat 13 752 autó, másfél milliárd eurós nyereség – melyik márkáról beszélünk?
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 09:14
Szép eredményeket ért el az olasz márka tavaly, de idén még jobbra számítanak.
Vállalat A norvég kormánynak is elege van a „mérgező” Temuból
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 18:07
Norvégia szigorítást sürget a cég ellen az Európai Gazdasági Térségben, miután rendkívül mérgező termékeket találtak a kínai online kereskedelmi platformon.
Vállalat Vett egy mély levegőt a német multi
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:56
Az előzetes adatok szerint a Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója, 90,5 milliárd euró árbevételt ért el 2024-ben, ami 1 százalékos éves csökkenést, árfolyamhatások nélkül az előző évivel nagyjából azonos szintet képvisel. Az árbevétel-arányos üzemi eredmény 3,5 százalék volt.
Vállalat Besokallt a Porsche: elvenné a kormányt vezetőitől
Privátbankár.hu | 2025. február 2. 13:19
A német autógyártó tárgyalásokat kezdett a pénzügyi igazgató és az értékesítési vezető szerződésének megszüntetéséről.
Vállalat A Volkswagen nekiugrik az ázsiai óriásnak, alkatrészekre szedte
Privátbankár.hu | 2025. február 2. 09:51
A német autógyár pert indított az indiai hatóságok ellen egy „lehetetlenül magas” 1,4 milliárd dollár adókövetelés érvénytelenítésére.
Vállalat NIS2: fontos rendelet jelent meg a kiberbiztonsági auditról
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 12:10
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) tájékoztatása szerint sikerrel zárultak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával több körben folytatott szakmai egyeztetések a kiberbiztonsági audit lefolytatásának rendjéről, valamint az eljárás maximalizált díjáról, melynek eredményeként kihirdetésre került a vonatkozó SZTFH rendelet. Emellett az SZTFH kiberbiztonsági felügyeleti díjról szóló rendelete is megjelent a Magyar Közlönyben.
Vállalat Bezárja romániai gyárát egy amerikai autóipari cég
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 13:46
Ezt az economica.net adta hírül a Prahova megyei munkaügyi felügyelőség (AJOFM) tájékoztatása alapján.
Vállalat Olyan mély gödörben lehet a BYD, hogy még Szijjártó Péter sem lát le az aljáig
Litván Dániel | 2025. január 30. 18:51
A magyar költségvetésben is jelentős tétel lenne a kínai óriáscég rejtett adóssága. A háttérben egy furcsa gyakorlat húzódik meg, a legnagyobb gond pedig az átláthatatlanság.
Vállalat Orbán Viktor testvére céget vásárolt a család nőgyógyászától
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 16:41
Orbán Áron, a miniszterelnök öccse már nemcsak vezérigazgatója, hanem egyedüli tulajdonosa is a nemzetközi fegyverkereskedő cégnek, fegyverboltja viszont végleg bezárt Dunakeszin.
Vállalat Akkora slamasztikában van a Deutsche Bank, hogy már a 2025-ös évre is máshogy terveznek
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:26
Megjöttek a friss eredmények a globális befektetési banktól, nem szép a kép.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG