Csaknem két évvel ezelőtt figyeltünk fel arra a tendenciára, miszerint sorra dobják be a törülközőt a hazai önsegélyező pénztárak. 2018 novembere és 2020 júliusa között öt ilyen intézmény is megszűnt, további négy pedig végelszámolás alatt állt. Közülük
- a Tradíció Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Egészség és Önsegélyező Pénztár 2021 júniusában
- a MOK Önkéntes Kölcsönös Kegyeleti Önsegélyező Pénztár 2021 novemberében
- KARDIREX Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Egészség és Önsegélyező Pénztár 2022 júniusában
törlődött a hivatalos nyilvántartásból.
S most a negyedik ominózus cég pályafutásának a végéről is hírt kaptunk. A Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. honapján közzétett tájékoztatása értelmében a Fővárosi Törvényszék jogerős végzése alapján megszűnt a Prémium Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Önsegélyező Pénztár.
A most megszűnt intézmény 2000 novemberében alakult, Budapesten, Pályavasúti Dolgozók Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Önsegélyező Pénztára néven. Önmagát úgy jellemezte, mint magánnyugdíjpénztár, önkéntes kölcsön biztosító pénztár, vegyes pénztár. 2004 májusában nevet váltott, Prémium Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Önsegélyező Pénztár lett, nem sokkal később pedig a székhelyét Hatvanba tette át.
A pénztár tagjai a 2011. december 8-án tartott küldöttközgyűlésükön döntöttek úgy, hogy 2012. január 1-jével megszüntetik a céget. A Fővárosi Bíróság 2013 áprilisában rendelte el a Prémium felszámolási eljárását. Amely alig másfél hónap múlva már el is kezdődött, azt követően azonban csaknem egy évtizedig tartott, amíg sikerült pontot tenni a folyamat végére.
A pénztár nyilvánosan elérhető legutolsó adatai szerint a 2011-es, vagyis működése utolsó teljes évének elején még 1398 taggal rendelkezett – akik döntő többsége MÁV-os alkalmazott volt –, ám e létszám annak az évnek a végére 645-re apadt. Csak érzékeltetésül: 2005-ben még közel 15 ezer tagja volt a Prémiumnak (ennél korábbi adatokat nem sikerült fellelnünk).
Tagjai számára a Prémium 2011-ben összesen 46,5 millió forint értékben teljesített kifizetéseket, ezek közel fele gyógyszer és gyógyászati segédeszköz árának támogatása volt, ezen felül több mint 7 millió beiskolázási, 5-5 millió pedig temetési, illetve szülési, örökbefogadási segély.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)