5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Befejeződött a svédek által alapított SVEA Finance Zrt. végelszámolása, a közel 19 milliárd forint névértékű lakossági fedezetlen követelést kezelt társaságot a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága törölte. Állományát a szintén svéd tulajdonban álló, tőzsdén jegyzett Intrum csoport magyar leányvállalata menedzseli tovább.

Közel kilenc éve érkezett Magyarországra a svéd, Solnában bejegyzett Svea Ekonomi AB SE, mely két másik külföldi céggel együtt 2013 júniusában alapította meg a SVEA Finance Zrt.-t, annak fő tevékenységeként az egyéb hitelnyújtást megjelölve. Az új társaság elnevezése magától értetődően következett abból, hogy az 50 millió forintos jegyzett tőke valamivel több mint kétharmadát a Svea adta.

A svédországi székhellyel rendelkező Svea Ekonomi 1981 óta nyújt faktoring, követeléskezelési és főkönyvi adminisztrációs szolgáltatást. Nagyságrendileg 2000 munkavállalóval a SVEA csoport a legnagyobb magántulajdonban lévő pénzügyi szolgáltató az északi régióban – olvasható a magyar leánycég honlapján szereplő bemutatóból.

A másik két alapító közül az egyik neve nem külföldi kötődésre utal: ez a Karib-tenger déli részén, Venezuela partjai közelében lévő Curacaon bejegyzett Visegrad N.V., amely 28,5 százalékos részesedést szerzett. A harmadik tulajdonos egy osztrák cég, a CEI Holding Gmbh volt.

A SVEA 2014 augusztusában kapott engedélyt a Magyar Nemzeti Banktól (MNB) arra, hogy pénzügyi szolgáltatóként követeléseket vásárolhasson, s miután a cégbíróság 2014. október 1-jével bejegyezte, hozzá is foghatott a tevékenységéhez.

Nem mindenkinek jó üzlet a követelésvásárlás. Fotó: Depositphotos
Nem mindenkinek jó üzlet a követelésvásárlás. Fotó: Depositphotos

Első teljes üzleti évének, a 2015-ösnek a végén több mint 600 millió forint értékben megvásárolt követelés szerepelt a mérlegében – mármint könyv szerinti értéken. Eredménye azonban csúnya mínuszt mutatott, a 151 millió forintos veszteség következtében a saját tőkéje is negatív lett (-57,6 millió), amely miatt az MNB kötelezte a pénzügyi vállalkozást, hogy folyamatosan feleljen meg a saját tőke mértékére vonatkozó jogszabályi előírásoknak. Hogy ezeknek eleget tegyenek, a tulajdonosok két lépésben, összesen 250 millió forintot tettek plusztőke gyanánt a cégükbe.

Ám a 2016-os év még gyengébbre sikeredett, azt ugyanis a SVEA 255 milliós veszteséggel hagyta maga mögött, ami megint csak negatívba vitte a saját tőkéjét. Újabb, ezúttal 100 milliós tőkeinjekcióra kényszerültek a tulajdonosok, de már csak ketten. A Visegrad ugyanis 2016. március 30-án kiszállt.

A „Társaság vesztesége egyrészt a követelésvásárlással és kezeléssel foglalkozó pénzügyi vállalkozások sajátos számviteli elszámolásából adódik, mivel a vásárolt követeléseket portfólió szinten kezeljük, a vásárolt követelésekre érkezett ügyfél befizetések mindaddig, amíg a csomag vételára meg nem térül, az ügyfelekkel szembeni követelések értékét csökkentik, és csak a vételár térülést követően kerülnek a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként elszámolásra, így a vásárolt portfóliókból a nyereség pár év múlva várható. A veszteség másik oka, hogy a követelések jogi behajtását a SVEA Finance Zrt 2016 évben kezdte meg, amelyek esetében az adósokkal szembeni jogi eljárás megelőlegezett költsége egyéb ráfordításként való könyvelése szintén a tárgyévet terheli, és ennek az adósoktól való megtérülése, egyéb bevételként való elszámolása a következő években várható” – indokolta a negatív eredményt a SVEA a 2017-es éves beszámolójának kiegészítő mellékletében. (2017 végén egyébként a Svea 789 millió forint értékű követelést tartott nyilván.)

Ám a helyzet később csak annyiban változott, hogy a veszteség mértéke egy nagyságrenddel csökkent, de attól még a 2018-as és a 2019-es év is negatív eredménnyel zárult. Pedig az anyavállalat Svea Ekonomi víziója, hogy „egész Európa egyik vezető pénzügyi szereplője szeretne lenni” – derül ki a magyar leánycég honlapjáról.

Ez a célkitűzés a jelenlegi állás szerint nem valósul meg – hacsak a svédek nem alapítanak egy másik magyarországi társaságot. 2020-ban ugyanis úgy döntöttek, hogy kivonulnak Magyarországról. A 2020. július 17-én aláírt engedményezési szerződés alapján a teljes, könyv szerinti értéken akkora már 600 millió forint alá apadt értekű követelésállományukat értékesítette a szintén svéd tulajdonban álló, tőzsdén jegyzett Intrum csoport magyar leányvállalatának, az Intrum Zrt.-nek (mely talán ismertebb a korábbi nevén, Intrum Justitia Zrt.-ként). Ez az Intrum akkori közlése szerint mintegy 250 ezer darab, közel 19 milliárd forint névértékű lakossági fedezetlen követelést takart.

Az Intrum Európa és Magyarország piacvezető követeléskezelési szolgáltatója. A nemzetközi vállalat a 2020. júliusi állapot szerint Magyarország mellett még 24 európai országban volt jelen, több mint 10 ezer alkalmazottja évente mintegy 80 ezer céget szolgált ki. Az Intrum magyar leányvállalata egyike a legnagyobb magyar cégeknek: a vállalat 2020 végén több mint 500 embernek adott munkát, tavalyelőtti árbevétele megközelítette a 35 milliárd forintot.

Az ily módon kiüresedett portfoliójú Svea végelszámolás útján történő megszüntetését részvényese – mely 2018. március 30-ától már a svédek ciprusi érdekeltsége, a Svea Ekonomi Cyprus Ltd. volt – 2021. április végén kezdeményezte. Az MNB 2021. május 31-én vonta vissza a Svea követelésvásárlásra vonatkozó engedélyét, másnaptól pedig elrendelte a végelszámolását. Ezzel végzett március végén az MNB által tulajdonolt Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. – derült ki utóbbi közleményéből.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Száz országba indulhat Győrből az új Audi – Orbán Viktor személyesen bocsátotta útjára
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:54
Nagy keresletet várnak az új modellre.
Vállalat Ez még a Google-nak is fájhat – saját pályáján támadják be az óriást
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:04
Alapjaiban forgatnák fel a webböngészők piacát.
Vállalat Nem tetszik a hitelminősítőnek, amit a Wizz Air-nél látnak
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 07:18
Elmaradtak a várakozásoktól az eredmények.
Vállalat A Daimler Truck tömeges elbocsátásra készül Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 18:14
Körülbelül 5 ezer munkahely megszüntetését tervezi 2030-ig – jelentette be a haszongépjárműgyártó cég kedden.
Vállalat A BP vállalja a veszélyt, visszatér a megosztott országba
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 14:58
A BP 2025 utolsó negyedévében újra megnyitja irodáját a líbiai fővárosban, Tripoliban – közölte hétfőn a líbiai nemzeti olajvállalat, a NOC.
Vállalat Még mindig röpködnek a mínuszok Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc borászataiban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:40
2024 nagy kihvást jelentett a borászatoknak, és nem csak időjárási szempontból. Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc érdekeltségeiben továbbra is jelentős veszteségeket könyveltek el, egy szekszárdi vezető borászat irányítója ellen pedig eljárás indult és letartóztatták.
Vállalat Visszaestek a Mercedes eladásai
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:41
Nem veszik a Mercedeseket, csak Európában nőtt az eladások száma. 
Vállalat Késve fizeti ki a számláit a magyar vállalatok több mint fele
Herman Bernadett | 2025. július 8. 09:22
A magyar cégek 53 százaléka nem kapja meg határidőre a számlái ellenértékét, és ezt az ügyfelek likviditási problémái okozzák. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító fizetési szokásokról szóló, éves elemzésében. A kifizetések általában több mint egy hónappal a lejárati határidő után történnek, ez pedig növeli a bedőlt kereskedelmi hitelek kockázatát, ami a felmérés szerint 6 százalék mértékű.
Vállalat Az Apple visszaütne az Európai Bizottságnak
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:49
Pert indítottak.
Vállalat Ki tette az Estée Laudert világmárkává?
Elek Lenke | 2025. július 6. 17:14
Június 14-én, 92 éves korában elhunyt Leonard Lauder, Estée Lauder legidősebb fia, aki nemcsak egy sikeres üzletasszony örököse volt, hanem tehetséges menedzser is – a családi vállalkozást milliárdos nemzetközi nagyvállalattá bővítette. Azonban nem csak ezért emlékeznek rá a szakmában: az amerikai média úgy véli, hogy ő lett a szépségipar első influenszere, amikor ilyen fogalom még nem is létezett – emlékeztet rá a Kommerszant című orosz napilap.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG