5p

Befejeződött a svédek által alapított SVEA Finance Zrt. végelszámolása, a közel 19 milliárd forint névértékű lakossági fedezetlen követelést kezelt társaságot a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága törölte. Állományát a szintén svéd tulajdonban álló, tőzsdén jegyzett Intrum csoport magyar leányvállalata menedzseli tovább.

Közel kilenc éve érkezett Magyarországra a svéd, Solnában bejegyzett Svea Ekonomi AB SE, mely két másik külföldi céggel együtt 2013 júniusában alapította meg a SVEA Finance Zrt.-t, annak fő tevékenységeként az egyéb hitelnyújtást megjelölve. Az új társaság elnevezése magától értetődően következett abból, hogy az 50 millió forintos jegyzett tőke valamivel több mint kétharmadát a Svea adta.

A svédországi székhellyel rendelkező Svea Ekonomi 1981 óta nyújt faktoring, követeléskezelési és főkönyvi adminisztrációs szolgáltatást. Nagyságrendileg 2000 munkavállalóval a SVEA csoport a legnagyobb magántulajdonban lévő pénzügyi szolgáltató az északi régióban – olvasható a magyar leánycég honlapján szereplő bemutatóból.

A másik két alapító közül az egyik neve nem külföldi kötődésre utal: ez a Karib-tenger déli részén, Venezuela partjai közelében lévő Curacaon bejegyzett Visegrad N.V., amely 28,5 százalékos részesedést szerzett. A harmadik tulajdonos egy osztrák cég, a CEI Holding Gmbh volt.

A SVEA 2014 augusztusában kapott engedélyt a Magyar Nemzeti Banktól (MNB) arra, hogy pénzügyi szolgáltatóként követeléseket vásárolhasson, s miután a cégbíróság 2014. október 1-jével bejegyezte, hozzá is foghatott a tevékenységéhez.

Nem mindenkinek jó üzlet a követelésvásárlás. Fotó: Depositphotos
Nem mindenkinek jó üzlet a követelésvásárlás. Fotó: Depositphotos

Első teljes üzleti évének, a 2015-ösnek a végén több mint 600 millió forint értékben megvásárolt követelés szerepelt a mérlegében – mármint könyv szerinti értéken. Eredménye azonban csúnya mínuszt mutatott, a 151 millió forintos veszteség következtében a saját tőkéje is negatív lett (-57,6 millió), amely miatt az MNB kötelezte a pénzügyi vállalkozást, hogy folyamatosan feleljen meg a saját tőke mértékére vonatkozó jogszabályi előírásoknak. Hogy ezeknek eleget tegyenek, a tulajdonosok két lépésben, összesen 250 millió forintot tettek plusztőke gyanánt a cégükbe.

Ám a 2016-os év még gyengébbre sikeredett, azt ugyanis a SVEA 255 milliós veszteséggel hagyta maga mögött, ami megint csak negatívba vitte a saját tőkéjét. Újabb, ezúttal 100 milliós tőkeinjekcióra kényszerültek a tulajdonosok, de már csak ketten. A Visegrad ugyanis 2016. március 30-án kiszállt.

A „Társaság vesztesége egyrészt a követelésvásárlással és kezeléssel foglalkozó pénzügyi vállalkozások sajátos számviteli elszámolásából adódik, mivel a vásárolt követeléseket portfólió szinten kezeljük, a vásárolt követelésekre érkezett ügyfél befizetések mindaddig, amíg a csomag vételára meg nem térül, az ügyfelekkel szembeni követelések értékét csökkentik, és csak a vételár térülést követően kerülnek a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként elszámolásra, így a vásárolt portfóliókból a nyereség pár év múlva várható. A veszteség másik oka, hogy a követelések jogi behajtását a SVEA Finance Zrt 2016 évben kezdte meg, amelyek esetében az adósokkal szembeni jogi eljárás megelőlegezett költsége egyéb ráfordításként való könyvelése szintén a tárgyévet terheli, és ennek az adósoktól való megtérülése, egyéb bevételként való elszámolása a következő években várható” – indokolta a negatív eredményt a SVEA a 2017-es éves beszámolójának kiegészítő mellékletében. (2017 végén egyébként a Svea 789 millió forint értékű követelést tartott nyilván.)

Ám a helyzet később csak annyiban változott, hogy a veszteség mértéke egy nagyságrenddel csökkent, de attól még a 2018-as és a 2019-es év is negatív eredménnyel zárult. Pedig az anyavállalat Svea Ekonomi víziója, hogy „egész Európa egyik vezető pénzügyi szereplője szeretne lenni” – derül ki a magyar leánycég honlapjáról.

Ez a célkitűzés a jelenlegi állás szerint nem valósul meg – hacsak a svédek nem alapítanak egy másik magyarországi társaságot. 2020-ban ugyanis úgy döntöttek, hogy kivonulnak Magyarországról. A 2020. július 17-én aláírt engedményezési szerződés alapján a teljes, könyv szerinti értéken akkora már 600 millió forint alá apadt értekű követelésállományukat értékesítette a szintén svéd tulajdonban álló, tőzsdén jegyzett Intrum csoport magyar leányvállalatának, az Intrum Zrt.-nek (mely talán ismertebb a korábbi nevén, Intrum Justitia Zrt.-ként). Ez az Intrum akkori közlése szerint mintegy 250 ezer darab, közel 19 milliárd forint névértékű lakossági fedezetlen követelést takart.

Az Intrum Európa és Magyarország piacvezető követeléskezelési szolgáltatója. A nemzetközi vállalat a 2020. júliusi állapot szerint Magyarország mellett még 24 európai országban volt jelen, több mint 10 ezer alkalmazottja évente mintegy 80 ezer céget szolgált ki. Az Intrum magyar leányvállalata egyike a legnagyobb magyar cégeknek: a vállalat 2020 végén több mint 500 embernek adott munkát, tavalyelőtti árbevétele megközelítette a 35 milliárd forintot.

Az ily módon kiüresedett portfoliójú Svea végelszámolás útján történő megszüntetését részvényese – mely 2018. március 30-ától már a svédek ciprusi érdekeltsége, a Svea Ekonomi Cyprus Ltd. volt – 2021. április végén kezdeményezte. Az MNB 2021. május 31-én vonta vissza a Svea követelésvásárlásra vonatkozó engedélyét, másnaptól pedig elrendelte a végelszámolását. Ezzel végzett március végén az MNB által tulajdonolt Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. – derült ki utóbbi közleményéből.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Vállalati finanszírozás újragondolva: a faktoring előnyei
PR | 2024. december 29. 12:25
Minden vállalkozásnak szüksége van likviditásra a működéshez és a növekedéshez, de vajon miért hitelezné saját vevőit, ha ezt a feladatot egy pénzügyi partner is elvégezheti? A faktoring nemcsak gyors megoldást jelent, hanem lehetőség is arra, hogy a vállalat vevői mixének hitelképességére alapozva akár nagyobb összeghez jusson biztosíték nélkül. A könnyen elérhető hitellehetőségről beszélgettünk dr. Molnár Tamással, az MBH Bank Faktoring és Üzletfinanszírozási Igazgatóságának ügyvezető igazgatójával.Minden vállalkozásnak szüksége van likviditásra a működéshez és a növekedéshez, de vajon miért hitelezné saját vevőit, ha ezt a feladatot egy pénzügyi partner is elvégezheti? A faktoring nemcsak gyors megoldást jelent, hanem lehetőség is arra, hogy a vállalat vevői mixének hitelképességére alapozva akár nagyobb összeghez jusson biztosíték nélkül. A könnyen elérhető hitellehetőségről beszélgettünk dr. Molnár Tamással, az MBH Bank Faktoring és Üzletfinanszírozási Igazgatóságának ügyvezető igazgatójával.
Vállalat Ezek a kínaiak Bahiába mentek, de a BYD gyárépítés „rabszolgái” lettek
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 15:45
A brazil tisztviselők 163 kínai állampolgárt találtak, akik „rabszolgasághoz hasonló körülmények között” dolgoztak a BYD kínai elektromos járműgyártó gyárának építkezésén a brazil Bahia államban.
Vállalat Ha ebben tétovázik Joe Biden, az felbosszanthatja Donald Trumpot
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 13:15
A Nippon Steel és az U.S. Steel egyesülési terve, amely 15 milliárd dolláros üzletet jelent, az amerikai elnök elé került, aki a következő 15 napban dönthet a megállapodás sorsáról.
Vállalat Ezért zár be rengeteg amerikai Starbucks karácsonykor
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 09:13
Nem azért, hogy kedveskedjen a cég dolgozóinak, épp ellenkezőleg.
Vállalat Bizony, ekkora forgalommal indult a Gránit Bank kereskedése a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 08:29
A bank részvényeinek kereskedelme ünnepélyes keretek között kezdődött hétfőn.
Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG