Manapság egy nagyon keresett szakmáról van szó. Amikor valaki könyvelőt választ, nem csak azt nézi, hogy az adott könyvelő mennyire alkalmas a könyvelési feladatok ellátására, hanem azt is, hogy hol szerzett az adott szakember képesítést. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen pénzügyi számviteli ügyintéző tanfolyam az, amit az illető elvégzett, hiszen egyes iskoláknak presztízsük van a szakmában. A pénzügyi - számviteli ügyintéző tanfolyam befejezése után lehetőség van mind az állami, mind a vállalti szektorban elhelyezkedni, de akár még saját könyvelőirodát is működtethet, aki elvégez egy ilyen képzést.
A pénzügyi - számviteli ügyintéző képzés célja
A tanfolyamot célja nem más, mint a pénzügyi - számviteli ügyintéző munkakör betöltéséhez szükséges kompetenciák elsajátítása. További cél még, hogy a pénzügyi - számviteli ügyintéző képes legyen közreműködni vállalkozások alapításával, működtetésével kapcsolatos adminisztratív feladatok ellátásában. A pénzügyi - számviteli ügyintéző valamennyi pénzmozgással, illetve pénzállomány - változással összefüggő nyilvántartásait vezeti, közreműködik az egyes pénzügyi műveletek, előkészítésében, lebonyolításában, elszámolásában. Ezen belül kezeli a vállalkozás bankszámláit, pénz - és hitelműveletekkel kapcsolatos teendőket lát el és működteti a házipénztárt. A pénzügyi - számviteli ügyintéző képes a vállalkozás könyvelési feladatainak ellátására, az egyes gazdasági eseményekhez kapcsolódó számítások elvégzésére, valamint a könyvvezetéssel kapcsolatos további feladatok ellátására.
A pénzügyi - számviteli ügyintéző tanfolyam elvégzése után betölthető 9 munkakör
1. Pénzügyi ügyintéző (pénzügyi asszisztens, pénzügyi koordinátor, pénzügyi referens, pénztáros, számlaellenőr, pénzügyi projektmenedzser)
2. Bérelszámoló (bérszámfejtő, bérügyi adminisztrátor)
3. Számviteli ügyintéző (főkönyvi könyvelő, főkönyvi munkatárs, számviteli előadó
4. Analitikus könyvelő (analitikus könyvelő, analitikus nyilvántartó, anyagkönyvelő, banki könyvelő, díjkönyvelő, folyószámla könyvelő, forgalmi könyvelő, gépkönyvelő, készletkönyvelő, kontírozó könyvelő, könyvelői adminisztrátor, leíró könyvelő)
5. Pénzügyi, statisztikai, biztosítási adminisztrátor (vállalati pénztáros, pénzügyi nyilvántartó, számlázási ügyintéző, számviteli adminisztrátor)
6. Általános irodai adminisztrátor (irodai adminisztrátor)
7. Iratkezelő, irattáros (iratkezelő)
8. Készlet - és anyagnyilvántartó (készlet - és anyagnyilvántartó)
9. Egyéb ügyintéző (pályázati asszisztens, Uniós projektek ügyintézője, projektmenedzser asszisztens)
5 érv a pénzügyi - számviteli ügyintéző szakma mellett
1. Pénzügyi ismeretek elsajátítása
A pénzügyi - számviteli szakember minden olyan pénzügyi adminisztratív feladatot ellát az adott gazdasági szervezetnél, amely annak pénz-, adó-, vám-, egészség - és nyugdíjbiztosításával kapcsolatos.
2. Bérelszámolási ismeretek tanulása
A pénzügyi - számviteli szakember minden információt összegyűjt a bérekkel kapcsolatban, majd azokat ellenőrzi, feldolgozza, de a munkavállalóknak járó bérek és juttatások kiszámításával is foglalkozik.
3. Számviteli ismeretek kitanulása
A számviteli szakember voltaképpen az adott gazdasági szervezet, vezetés munkáját segít, könnyíti meg, hiszen előkészíti és nyilvántartja a gazdasági szervezet, gazdasági, számviteli eseményeit.
4. Könyvelői tudás alkalmazása
A pénzügyi - számviteli szakember magasfokú könyvelési ismeretekre is szert tesz, hiszen könyvviteli feladatokat lát el, számítási, adatbeviteli és ellenőrzési feladatokat végez.
5. Pénzügyi, biztosítási és statisztikai ismeretek művelése
A pénzügyi - számviteli szakember vezeti a pénzügyi nyilvántartásokat, de foglalkozik még statisztikai adatszolgáltatással, bér - és munkaerő gazdálkodással, illetve pénzkezelési, biztosítási szolgáltatásokkal kapcsolatos adminisztrációs feladatokat is ellát.