Karácsonykor, kiváltképp, ha esős-havas idő van, az ember szeret bekucorodni a saját kis fészkébe és élvezni, hogy néhány napig nem kell semmit csinálni, amíg ismét munkába nem kell állni a két ünnep között. A gyerekek ilyenkor a kapott ajándékokkal töltik az időt, az évek óta tartó trend szerint így idén is a különböző számítástechnikai eszközök, számítógépek, mobiltelefonok és tabletek voltak a legnépszerűbb ajándékok. Mindennek azonban van egy igen kellemetlen hosszútávú következménye: szép lassan kinevelünk egy teljesen rövidlátó generációt.
A szemüveg az új norma?
A BBC cikke szerint az egész jelenség az iPhone 2007-es megjelenéséhez köthető – igaz, ezelőtt nem igazán készültek kutatások arról, hogy pontosan milyen hatása van a képernyő folyamatos bámulásának az ember látására, kiváltképp ilyen közelről. Az elmúlt évtizedekben, a televízió és a számítógép terjedésével már elindult a folyamat, ez azonban lényegesen felgyorsult, ahogy az okostelefonok is elérhetővé váltak a szélesebb rétegek számára.
A londoni King’s College egyik vezető professzora és szemésze, Chris Hammond elmondása szerint a rövidlátás ugyanis egyre gyakrabban és egyre fiatalabbaknál fordul elő. Már-már járványról vagy világbetegségről beszélhetünk, Kelet-Ázsiában, Tajvanon és Dél-Koreában a 18 év alattiak mintegy 90 százaléka (!!!) rövidlátó, Európában ez az arány 40 és 50 százalék között mozog a 25 évnél fiatalabbak körében. Ez a 20. század elején még alig 20-30 százalékot tett ki, tette hozzá a professzor.
Csak a képernyő az oka?
A legnagyobb gondot a természetes fény hiánya okozza a szemészek szerint, azok a gyerekek ugyanis, akik sokat tanulnak vagy játszanak számítógép és hasonló eszközök mellett, egész egyszerűen nem töltenek elég időt a friss levegőn, természetes fényviszonyok között. Ennek fényében annyira nem meglepő, hogy az ázsiai gyerekek körében nagyobb a rövidlátók aránya, őket ugyanis egészen kicsi koruktól kezdve tanulásra nevelik, és lényegesen kevesebb időt töltenek szabad játékkal a levegőn, mint a más kontinensen élő társaik.
Ráadásul a kék fényt kibocsátó képernyők folyamatos bámulása alvászavarokat is okoz, a kék fény ugyanis felborítja a szervezet melanintermelését, aminek hatására így sokkal később, és sokkal nehezebben alszanak el a gyerekek. A fáradtságtól erőltetett szemek szintén rövidlátáshoz vezetnek hosszú távon.
Tiltani vagy kompromisszumot kötni?
Az biztos, hogy tiltani semmiképp sem lehet, hiszen a modern oktatás is már számítógép használatra rendezkedett be, ráadásul jó eséllyel a gyerekeknél sem lenne egyszerű – továbbmennénk: szinte lehetetlen – átvinni a szándékot. A legfontosabb, amit a szülő tehet a szemészek szerint, ha határidőket szabunk a kütyühasználatnak.
Tegyünk róla, hogy a gyerek elég időt töltsön a szabadban, természetes fénykörülmények között. Ha ezt szabad játékkal vagy sporttal tesszük izgalmasabbá, annál biztosabb, hogy nem is fog hiányozni a gép, amíg haza nem megyünk. Már napi 2 óra szabadban levés jelentősen csökkenti a rövidlátás kialakulását – Ausztráliában, ahol a gyerekek kötelező jelleggel ennyit töltenek a szabadban, mindössze 3 százalék a rövidlátó ázsiai bevándorlók aránya.
A szem egészségét emellett megfelelő vitaminpótlással óvhatjuk, így fontos, hogy olyasmivel etessük a gyereket (már ha bele tudjuk diktálni), ami gazdag omega-3 zsírsavakban, valamint A, C és E-Vitaminban. Ezeket megtaláljuk az olajos halakban, avokádóban, valamint a legtöbb zöld- és leveles zöldségben. Emellett a biztonság kedvéért érdemes évente legalább egyszer benézni a szemészhez megvizsgáltatni, hogy nem történt-e látásromlás.
Kütyüt vettél a gyereknek karácsonyra? Akkor most nagyon figyelj Nagyon sok gyerek kapott karácsonyra valamilyen okos kütyüt - telefont, tabletet, laptopot. Ilyenkor azonban az ajándékkal együtt felelősség is jár: az eszközök valóban okos használatára meg is kell tanítani a gyerekeket. Mire érdemes figyelni és hogyan tanítható meg a gyereknek az ügyes használat? 7 tipp szülőknek. >>> |