A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek.
Mi történt a Brent piacán?
A Brent kőolaj ára a héten 84-88 dollár/hordós szinten belül ingadozott, heti átlagban nem változott az olajár. A hét első felében drágult, a második felében olcsóbb lett a Brent ára. Az áremelkedés megállását valószínűleg az magyarázza, hogy az OPEC tagországok közül sokan hangoztatták, hogy nem tartják szükségesnek a kitermelési kvóták csökkentését. Az októberi statisztikák szerint az OPEC kitermelés csökkent Angola és Nigéria kitermelési gondjai miatt, míg Líbiában és Irakban növekedett a kitermelés és az export.
A szaúdi kitermelés is csökkent, de az export volumene változatlan maradt. A Brent 1 hónapos határidős ára a héten többnyire követte a spot ár változását. Az egy hónapos határidős ár és a spot ár közötti különbség heti átlagban 30 centre emelkedett. Az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség nőtt, heti átlagban 5 dollárra, mivel a WTI ára a héten csökkent és a Brent ára meg stagnált. Az üzemanyagpiacokon áremelkedés volt megfigyelhető a héten.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon ezen a héten 0,9 százalékkal nőtt, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 0,4-0,6% volt az áremelkedés mértéke. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 0,7 százalékkal került lejjebb, az észak-európai piacokon 0,7-1,2 százalékos volt az áráremelkedés mértéke.
A forint árfolyama a héten 244 forint/dollár körül ingadozott, összességében kb. 2 forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint árfolyama a hét második felében tovább gyengült.
Mit jelent mindez?
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében 1,3-1,8 százalékos volt az emelkedés. A gázolajnál 1,6-2,1% körüli volt az árak forintban mért emelkedése. Ezen a héten az árfolyam gyengülése a dollárpiaci áremelkedésből eredő hatást felerősítette.
A mediterrán tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – benzin ára szerdán 2-3 forint körül emelkedhet a GKI Energiakutató számításai szerint. A gázolajnál a piaci árak alapján 2-4 forintos emelkedés várható, bár a héten, pénteken a gázolaj ára 2 forinttal már emelkedett, így inkább csak 2 forint körüli változtatás várható. A fenti adatok alapján a benzin ára 386-388 forint körül lehet, a gázolajé 401-403 forint körül változhat.
Az elmúlt egy év során a benzin ára közel 3 százalékkal, a gázolaj ára közel 4 százalékkal csökkent. A keresetek emelkedése miatt 6 százalékkal több benzint és 6,5 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.