Jelentősen esett a McDonald's árfolyama kedden az amerikai tőzsdén, miután az amerikai járványügyi központ tájékoztatása szerint bakteriális fertőzésben megbetegedett több vendég.
A legfrissebb információk szerint 49 ember betegedett meg. Egy ember meghalt, tízen pedig kórházba kerültek az elmúlt hetekben. A járványügyi szakértők szerint valószínűsíthetően az úgynevezett negyedfontos (Quarters Pounder) szendvicsbe került E.coli baktérium okozta ezeket az eseteket..
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) összeállítása szerint az Escherichia coli (röviden E. coli) baktérium törzsei általában a melegvérű állatok és az ember normál bélflórájának természetes baktériumai, ahol fontos szerepet töltenek be; részük van vitaminok (K2, B) termelésében, és jelenlétükkel általában gátolják más, kórokozó mikroorganizmusok elszaporodását. A legtöbb E. coli törzs hasznos, szervezetünk működéséhez feltétlenül szükséges.
Néhány, kívülről a szervezetbe bejutó E.coli törzs azonban megbetegítő tulajdonsággal rendelkezik; olyan méreganyagokat termelhet, amelyek az emberben bélrendszeri gyulladást és súlyos szövődményeket okozhatnak. Ezek közé tartoznak az ún. EHEC (enterohemorrágiás, vérzéses bélgyulladást okozó) törzsek is, melyek olyan méreganyagot képesek termelni, mely nagyon hasonlít a vérhas megbetegedést okozó egyik Shigella szerotípus által termelt méreganyaghoz (shigatoxin). Néhány, kívülről a szervezetbe bejutó E.coli törzs megbetegítő tulajdonsággal rendelkezik; olyan méreganyagokat termelhet, amelyek az emberben bélrendszeri gyulladást és súlyos szövődményeket okozhatnak.
A fertőzés forrása lehet állat vagy az ember. A kórokozó ürülékkel, széklettel kerül a külvilágba, és szennyezheti az élelmiszert, vizet, talajt. Európában legfontosabb fertőző forrás a szarvasmarha, mely tünetmentesen hordozza a kórokozót, azonban más állatokból (juh, kecske, őz, ló, teve, kutya, macska, madarak) is kimutatták. Élelmiszerekre leggyakrabban szarvasmarha-ürülékkel, trágyával, vagy azzal szennyezett vízzel, illetve piszkos kézzel kerülhetnek a baktériumok. A fertőzés székletszennyezéssel a beteg emberről más emberre is terjedhet, melynek megelőzésében a kézmosásnak jelentős szerepe van.
Az eddigi E-coli-fertőzéseket és járványokat jellemzően állati eredetű élelmiszerek okozták a Nébih szerint. Például a nem kellően hőkezelt (megfőzött, átsütött) marhahús (főleg darált hús, hamburger), nyers, és rosszul pasztőrözött tej, sajt, joghurt, szárított szarvashús, érlelt kolbász, szalámi. Emellett a nem pasztőrözött almalében, almaborban, fejes salátában, lucernacsírában, egyéb zöldségekben, gyümölcsökben is felbukkanhat a baktérium.
Hogyan lehet elkerülni?
Az élelmiszer-biztonsági szakértők szerint az alapvető élelmiszerbiztonsági előírások betartására még fokozott abban kell ügyelni az E.coli-fertőzés elkerülése érdekében. Be kell tartani a biztonságos élelmiszerkészítés alapszabályait.
- A nyers húst mindig el kell különíteni a többi élelmiszertől, a feldolgozásához használt eszközöket alaposan el kell mosni.
- A húst és az abból készült ételeket (fasírtot, hamburgert) mindig alaposan át kell sütni.
- A nem pasztőrözött tejet fel kell forralni.
- A nyers húst nem tanácsos megkóstolni.
- A romlandó élelmiszereket hűtve kell tárolni és és a maradékot az újbóli fogyasztás előtt alaposanát kell forrósítani.
- A gyümölcsöket, zöldségeket a szokásosnál is alaposabban meg kell mosni, lehetőleg érdemes meg is hámozni azokat.