11p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt évek masszív ársokkja után az utóbbi időben javíthatott kicsit a hangulatunkon a néhány százalékos éves árcsökkenés - ez azonban most nyolc hónap után véget ért, ismét többet kell fizetnünk a hipermarketekben, mint egy éve. Havi szinten viszont kissé mérséklődtek az árak, pedig az állam kivonult az árazásból. Féltve őrizgetjük 50 forintos palackjainkat, kutatjuk az olcsó dinnyét és fagyit - itt a friss Privátbankár Árkosár.

Már az előző hónapban megjöttek az intő jelek: ahogy júniusi cikkünkben írtuk, a tavaly november óta tartó éves árcsökkenés megtorpant, kis híján el is enyészett - a Privátbankár Árkosár éves árindexe épphogy a negatív tartományban maradt, miközben havi szinten komolyabb áremelkedést is mértünk. Bár inkább őszre látszott nagyobb esélye annak, hogy újra drágulni kezd a nagybevásárlás éves viszonylatban, a rosszabb forgatókönyv valósult meg és mindez végül már a nyár közepén bekövetkezett:

nyolc hónap után megtört a trend, és újra emelkedett a Privátbankár Árkosár értéke éves összehasonlításban.

Az élelmiszerek árának alakulását a hipermarketekben több mint 17 éve követjük - a Privátbankár Árkosár felmérés keretében minden hónapban végig látogatjuk három hazai hipermarket egy-egy egységét. Így tettünk július 1-jén is: az Auchan, az Interspar és a Tesco egy-egy üzletében jegyeztük fel 30 termék árát, amely - megfelelő súlyozás után - egy átlagos családi nagybevásárlás ellenértékének alakulását hivatott leképezni. Az eredményeket ezúttal is 1 nappal a hivatalos inflációs adat előtt tesszük közzé - a KSH ugyanis kedden mutatja be a fogyasztói árindex júniusi alakulásáról szóló adatait.

Három év alatt 12 ezer forintos drágulás

Az előző két hónapban komoly hullámzást láthattunk havi szinten az árakban: a májusi majdnem 3 százalékos csökkenés után júniusban egy masszív, 3,5 százalékos emelkedést láthattunk. Júliusban ezen a téren kissé normalizálódott a helyzet: átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek az árak a hipermarketekben. Ez leginkább az egyik szereplőnek köszönhető: az Auchanban olcsóbb volt most a nagybevásárlás, mint egy hónapja, míg a másik két szereplőnél drágább. Az átlagos 0,4 százalékos csökkenés azt jelenti, hogy 147 forinttal kevesebbet kellett most fizetnünk ugyanazért a 30 termékért most, mint júniusban.

Egy év alatt, tavaly júliushoz képest viszont mindhárom áruház növelte valamelyest az árkosár végösszegét: legkisebb mértékben a Tesco, legnagyobb mértékben az Auchan, de nincs jelentős különbség az áremelések mértékei között (0,1 és 1,1 százalék között).

Összességében 0,7 százalékkal drágult a családi nagybevásárlás tavalyhoz képest.

Ez első hallásra nem sok, 229 forintos különbséget jelent egy év alatt - ne feledjük azonban, hogy milyen bődületes áremelkedés ment végbe az elmúlt években Magyarországon, különösen (de nem kizárólag) az élelmiszerek körében. 2021 júliusában, alig 3 éve még 22 704 forintért vehettük meg pontosan ugyanezeket a termékeket, most azonban

átlagosan 34 870 forintba került a családi nagybevásárlásunk.

A három hipermarket között még mindig nincs jelentős különbség, bár az elmúlt hónapokhoz képest valamivel nagyobb most az eltérés a legolcsóbb és a legdrágább áruház között: 8 százalékos, 2720 forintos. Ha valaki mindent ott venne meg, ahol a legolcsóbban adják, akkor is csak 4543 forintot spórolhatna, ami a mostani üzemanyagárak mellett egyre kevésbé vonzó - pláne, ha ekkora hőségben kell végig látogatni három hipermarketet. Ha ez nem lenne elég, a Nyugdíjas Árkosár-felmérés júliusi értéke is hozott némi meglepetést. Erről laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor friss cikkét itt találja >>>

Havi árváltozás: élet az árstop és a kötelező akciók után

Ez volt az első olyan "bevásárlásunk" bő egy éve, amikor már nem élt a boltokban a kötelező akciózás intézménye. Az árstop kivezetése után jelentette be a kormány, hogy 20 termékkör esetében kell kötelezően akciókat hirdetni a nagyobb boltoknak, és bár a kedvezmény mértékét megszabták, a konkrét termékeket nem - így az egyébként is mindig akciózó üzletek egyes kedvezményre ráragaszthatták a cetlit, hogy ez most épp hatóságilag akciós. Emellett a korábbi árstopos termékeket beszerzési áron vagy az alatt kellett értékesíteniük ezeknek az üzleteknek - júliustól már erre sem kötelezik őket. Ha pedig engedik rendesen működni a piaci folyamatokat, magyarán a boltok azt és akkor akciózhatják le, amit akarnak, mert tényleg érdemi lehetőségük nyílik rá, és a valós kondíciókat érvényesíthetik az árazásban, az a többi termék árára pozitívan hathat - nem kell ugyanis kompenzálniuk a máshol keletkező veszteségeiket. A kormány tehát azzal tehette a legjobbat a vásárlóknak, hogy abbahagyta a piactorzítást - legyünk pozitívak: inkább későn, mint soha. (Persze lehetne még olcsóbb is a nagybevásárlás, ha az általános áfakulcs nem 27 százalék lenne, amire adott esetben még 4,5 százalékos "extraprofitadó" is rakódik, szintén a vásárlók pénztárcáját könnyítve.)

Hogy mindez mennyire látszik meg az árakon ennyi idő alatt, azt nehéz megmondani - főleg azt a részt, hogy az érintett termékek körén kívül eső élelmiszerek árát hogyan befolyásolta mindez. A korábbi árstopos termékek közül egy hónap alatt egész nagyot drágult a liszt (+32 százalék) és a cukor (+23 százalék), valamint a csirkemellfilé is (+12,3 százalék). Jóval olcsóbb lett viszont a krumpli (-10,7 százalék), csökkent a tojás ára is (-3,4 százalék), az étolajat pedig nagyjából ugyanannyiért adják, mint egy hónapja. Az árstopon kívüli termékek közül a banán ára esett a legnagyobbat egy hónap alatt, közel 35 százalékot. Összességében tehát az állam kivonulása utáni első alkalommal 0,4 százalékot csökkentek a havi árak - ebből azonban messzemenő következtetéseket korai lenne levonni.

Éves árváltozás: főleg az italok miatt lett magasabb a végösszeg

A 0,7 százalékos éves áremelkedéshez ezúttal is a narancslé járult hozzá a legnagyobb mértékben - rossz volt a tavalyi termés az időjárás miatt, ami az árupiacon is csúcsra lökte a narancslé árát és a boltok polcain is. Közel 65 százalékkal drágult egy év alatt. A második helyen a cukor áll, 54,8 százalékkal, a harmadik helyre pedig ezúttal az alma futott be 35 százalékos éves áremelkedéssel.

A lista másik végén a banán áll, amit közel 32 százalékkal olcsóbban vehetünk meg most, mint egy évvel ezelőtt. A tojás ára 30,5 százalékkal csökkent tavalyhoz képest, a sajté pedig 28,2 százalékkal. Több olyan termék esetében is látszik tehát visszarendeződés, aminek az ára a (más termékeket érintő) árstop idején ugrott meg jelentősen: a sajt mellett ilyen a száraztészta (-22,8 százalék) és a tejföl, a gyümölcsjoghurt (23 illetve 18 százalék) is.

A 10 százalékot meghaladó árváltozásokat az alábbi grafikonon gyűjtöttük össze:

Összességében elmondható, hogy a mostani, 0,7 százalékos áremelkedés elsősorban az italoknak köszönhető. A már említett narancslé mellett 14,4 százalékot drágult a jeges tea és 15,1 százalékot az ásványvíz is, az alkoholos italok közül pedig a pezsgőnél mértünk jelentősebb, 26,1 százalékos éves áremelést. 

Palackonként 50 forint: ki nyer a végén?

A számla végösszege egyébként valamivel nagyobb lenne, mint amit fentebb írtunk, de amit vissza lehet kapni, azzal nem számolunk - ez pedig a betétdíj. Nem ebben a hónapban találkoztunk először az 50 forintos betétdíjjal, de most kezd általánosan elterjedtté válni a rendszer, ahogy kifutnak a még betétdíj nélküli göngyölegek (újakat már nem lehet forgalomba hozni, a meglévőket még eladhatják az üzletek). Sok más vásárlóhoz hasonlóan mi is teszteltük a rendszert, ami a mi tapasztalataink szerint egyelőre összességében működik. Kisebb döccenők vannak, egyes palackokat csak második-harmadik nekifutásra fogadtak el a visszaváltó gépek, ahogy a banki átutaláshoz szükséges QR-kódot sem mindig olvassa elsőre helyesen a gép. Végeredményben azonban rendben visszakaptuk a betétdíjat akár levásárolható utalvány, akár azonnali átutalás formájában. Más felhasználóktól jutottak el hozzánk panaszok nem működő vagy megtelt visszaváltó gépekről, vagy épp olyan palackokról, amelyeken ugyan ott díszelgett a szükséges logó és vonalkód, mégsem fogadta el őket a gép, ilyesmibe mi egyelőre nem ütköztünk - internetes fórumokon olvasható sok ilyen bejegyzés.

A rendszer célja, hogy szelektíven gyűljenek ezek a csomagolóanyagok, lehetővé téve az újrafelhasználást - a palackonként, dobozonként (jellemzően) 50 forintos betétdíj ezt hivatott ösztönözni, hiszen egyébként eddig is volt lehetőségünk a szelektív hulladékgyűjtésre, de nem került darabonként 50 forintunkba, ha a sörösdobozt vagy az ásványvizes palackot nem a megfelelő helyre juttattuk el. A gyártók minden esetben megfizetik az 50 forintokat a Molhoz tartozó MOHU-nak a palackok után, a kereskedők pedig kifizetik ezt a gyártóknak - a vásárlók pedig a kereskedőknek. 100 százalékos visszaváltási arány esetén tehát egy zéró összegű játékról beszélhetnénk - ilyesmire azonban természetesen nincs esély, mindig lesznek visszaváltatlan palackok, ami után tehát darabonként nyer egy ötvenest a MOHU.

Kedves vásárlónk, ne nyomd össze - ahogy a tájékoztató papír is összegyűrődött, úgy a palackra sem könnyű vigyázni.
Kedves vásárlónk, ne nyomd össze - ahogy a tájékoztató papír is összegyűrődött, úgy a palackra sem könnyű vigyázni.
Fotó: Privátbankár

Más országokban is működnek hasonló rendszerek, a kevésbé fiatalok számára sem újdonság, hogy gyűjtögetni kell otthon az üvegeket és aztán visszaváltani, szóval nem tűnik irreálisnak a lakosság irányába ez az elvárás a környezetvédelem jegyében. Ami nagyon kényelmetlenné teszi a mostani rendszert, hogy a meglehetősen vékony és egyébként könnyű, de nagy térfogatú műanyag palackokat és az alumínium dobozokat is sértetlen állapotban kell megőrizni a visszaváltásig, mert csak így veszi be biztosan a visszaváltó-automata - így a kis lakásokban is kerülgetni kell a göngyöleget addig, amíg el nem ballagunk vele egy visszaváltó helyre. Külön fájdalmas azt látni, hogy az általunk napokon át féltve őrzött műanyag palackokat, dobozokat a sikeres visszaváltás után azonnal laposra gyűri a gép... Akinek pedig nincs a közelében működő automata, vagy nem autóval jár vásárolni, annak további kihívást jelenthet a visszaváltás.

Mindenesetre nem csodálkoznánk, ha a MOHU mellett a különböző vízszűrő kancsók és a szódagépek gyártói lennének a rendszer nyertesei: azok részéről, akik csak azért vásároltak eddig palackozott ásványvizet, mert nem bíztak a csapvíz minőségében vagy buborékra vágytak, jelentősebb kereslet támadhat ezek iránt a termékek iránt, ha megunják a macerát az üres palackokkal. Ezzel egyébként kevesebb hulladék keletkezne, ami környezetvédelmi szempontból mindenképp üdvözlendő lenne - és mindenki nyerne.

Havi legolcsóbbak: dinnye, kukorica, fagyi

Ebben a rovatban hagyományosan megvizsgálunk 3 terméket, hogy márkára és minőségre való tekintet nélkül - tehát az Árkosár általános módszertanától elszakadva - hol lehet őket beszerezni a legolcsóbban. Ezúttal szezonális, a nyárhoz és/vagy a hőséghez kötődő termékeket vettünk górcső alá.

Dinnyét például akár már 349 forintért is vehettünk kilónként, ezt az Auchan Görögországból szerezte be. Az Interspar és a Tesco 399 forintért adta a dinnye kilóját - előbbi Olaszországból érkezett, utóbbi származása nem derült ki. A dinnye-helyzet egyébként napok alatt változik, ahogy érik be a magyar dinnye, úgy jelentik be sorra az áruházak, hogy megérkezett a magyar gyümölcs az áruházakba - ez az utóbbi években ugyanis kardinális kérdéssé vált a vásárlók körében.

Kukorica is egyre nagyobb mennyiségben kapható ilyenkor, az Intersparban csövenként 239 forintért kínáltak magyar termésűt. A Tescóban 319 forint volt a kukorica, szintén nem derült ki, honnan érkezett. Az Auchanban 399 forintért adtak magyar kukoricát.

Cikkünk megjelenésekor épp fokozódó kánikulát jósolnak a meteorológusok, ilyenkor jól esik egy kis hűsítő fagylalt. Aki szeretne olcsón beszerezni egy dobozzal, az akár már 799 forintos literenkénti áron is megteheti: ennyiért adja a Tesco az Ms. Molly's márkájú fagylaltot több ízben is. A Spar sajátmárkás fagylaltja literenként 933 forintba került ottjártunkkor, ezért csokis-banános vagy vaníliás-epres ízkombinációkat tudtunk beszerezni. Az Auchanban a legolcsóbb a szintén többféle ízben elérhető Ledo fagyi volt, literenként 1249 forintért.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Összezavarta a lengyeleket a kenyércsoda
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 08:33
Gratuláltak a lengyelek annak a péknek, aki azt az interneten megjelent fotó tanúsága szerint hatalmas lovat készített kenyérből. Később kiderült, hogy lóvá tették a jó kenyér szerelmeseit.
Vásárló A Lidl megfejeli az óránként 5100 forintos minimálbért a hazai pályán
Privátbankár.hu | 2025. január 18. 10:01
A Lidl és a Kaufland tulajdonosa, a Schwarz Group úgy kalkulál, hogy hosszabb távon akkor van esélye a piaci sikerre, ha megtartja a legjobb szakembereket. Ennek szellemében emelik a béreket.
Vásárló Fájdalmas pillanatok várnak a magyar autósokra
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 14:41
Jön a drágulás a benzinkutakon. 
Vásárló Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain
PR | 2025. január 15. 11:52
Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!
Vásárló Magyarországon bevált recepttel hódít külföldön a Lidl
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 12:58
A Lidl Parkside névre keresztelt magyarországi outlet áruháza, amely Biatorbágyon található. Most a prágaiak is kaptak egyet. 
Vásárló PMS kezelése: a viszcerális terápia alkalmazása a menstruációs görcsök enyhítésére
Márkázott tartalom | 2025. január 13. 10:43
A premenstruációs szindróma sok nő életét megnehezíti, melynek tünetei rendkívül változatosak, mind fizikai, mind érzelmi szinten jelentkezhetnek. Az érintettek tapasztalhatnak ingerlékenységet, hangulatingadozást, feszültséget vagy akár depresszióra emlékeztető tüneteket. 
Vásárló Nagyon rosszul indul az év: olyasmi közeleg a magyar boltokban, amit soha nem akartunk látni
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2025. január 13. 05:47
Ismét hajszálra van a két számjegyűtől az élelmiszerárak emelkedése a legfrissebb Privátbankár Árkosár-felmérés szerint. Januárban újabb történelmi csúcs született. Ha ebben a tempóban folytatódna a drágulás, akár már 2 hónapon belül is elérheti a 40 ezer forintot a családi élelmiszer-nagybevásárlás ára. 
Vásárló Ezekbe fektess, ha az online jelenléted szeretnéd erősíteni!
Márkázott tartalom | 2025. január 12. 10:11
  Az online jelenlét egyre fontosabb szerepet játszik a vállalkozások sikerében, legyen szó egyéni vállalkozásról vagy multinacionális cégről. A digitalizáció térnyerésével már nem elég egy egyszerű weboldal vagy közösségi média profil. Ahhoz, hogy kitűnj a tömegből, és valódi eredményeket érj el, célzott stratégiára és befektetésekre van szükség. De melyek azok a területek, amelyekre mindenképp érdemes koncentrálni?
Vásárló Hitelprogramok, amelyek komoly segítséget jelenthetnek a cégek számára
Márkázott tartalom | 2025. január 11. 12:07
Modern világunkban különféle megoldások támogatják a cégek működését. Ilyen az az integrált szoftverrendszer is, az úgynevezett ERP, amely segítségével a vezetőség azonnal lehívhat fontos információkat.
Vásárló Hogyan rendezzünk be egy élelmiszerboltot?
Márkázott tartalom | 2025. január 8. 11:04
Természetesen egy új vállalkozás indítása tele van izgalmakkal és kihívásokkal. Ahhoz, hogy minél nagyobb hatékonysággal induljon már az első időszak, alapos tervezésre van szükség. Az élelmiszeripari boltok berendezése nagymértékben hozzájárul az üzlet sikeréhez. Ebben pedig a polcok jelentik a legnagyobb segítséget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG