Az amerikai háztartásokban használt tisztítószivacsok és törlőkendők 75 százaléka tartalmazott coliform baktériumokat egy, még 2011-ben az Egyesült Államokban készült felmérés szerint – írta a Consumer Reports fogyasztóvédelmi magazin a háztartási tisztítóeszközök tisztán tartásáról szóló összefoglalójában.
Ezek a baktériumok önmagukban nem veszélyesek, ám könnyen tartalmazhatnak olyan agresszív támadókat, mint a szalmonella vagy az E.coli baktérium. Ennek kapcsán az USA mezőgazdasági minisztériuma arra figyelmeztette a családokat, hogy ha szivacsokat használnak mosogatáskor vagy más célra, akkor ezeket gyakran cseréljék.
Azt nem részletezték, hogy ez alatt mit értenek, ezért a Consumer Reports amerikai fogyasztóvédelmi magazin sajtómunkásai szakértőkhöz fordultak. Diana Ciechorska, a kereskedelmi és ipari takarítással foglalkozó Park Slope Cleaning vállalat igazgatója azt mondta nekik, hogy a szivacsokat hetente vagy kéthetente kell cserélni.
Ezek ugyanis gyakran érintkeznek ételmaradékokkal és szennyezett nedvességgel, ami a baktériumok megtelepedésének melegágya.
Mause Ramirez, az 1995 óta működő MCS Cleaning Services takarítócég tulajdonosa hozzátette, hogy a szivacsok akkor is tele vannak baktériumokkal, amikor tisztának látszanak. Minden egyes felhasználás után külön meg kell ezeket tisztítani. Ciechorska azt javasolja, hogy egy-két percig érdemes azokat tisztítani, áztatni, mosni vagy be kell dobni a mosogatóképbe. Ugyanez a helyzet a szövet tisztítóruhákkal, amelyeket alapos kimosás után tanácsos csontszárazra szárítani. A mosókeféket elég három-négy havonta cserélni kopásuktól függően. Ezek tisztításához forró vizet és ecetet javasolnak a szakértők.
Hasonló tanácsokat mondott Nancy Bock, az American Cleaning Institue intézet munkatársa a Dívány korábbi mosogatósziacsos összeállítása szerint. A szakember szerint inkább néhány hét a mosógatószivacsok „futamideje”. Akkor, ha hetente öt percre beáztatják azokat egy klóros tisztítószerből és vízből álló oldatba. Olyan helyen a legmegfelelőbb tárolni szivacsokat, ahol sok levegő éri őket, ezáltal hamar megszáradnak, ugyanis minél tovább maradnak nedvesek, annál jobban képesek elszaporodni bennük a baktériumok. Bár sokan a mikrós tisztításra esküsznek, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a mikrohullámú sütőben pár perc alatt „felforralják” a szivacsot. Vannak azonban olyan új kutatások, amelyek szerint ez nem feltétlenül jó megoldás, ugyanis bár a mikrosütő vagy a mosogatógép képes a bacilusok hatvan százalékát eltávolítani egy szivacsról, a megmaradt kórokozók csak jobban megerősödnek, és sűrűbb arányban terjednek el annak felszínén.
Ramirez beszélt arról is, hogy az üvegmosók puhábbak a tányérokhoz használtaknál, ezért kéthavonta érnek meg a cserére. Tisztításukhoz mosószeres forró víz ajánlott. A mikroszálas törlőkendőkre hasonló szabályok vonatkoznak, azzal a kiegészítéssel, hogy cseréjük akkor válik indokolttá, amikor kezdik elveszteni a nedvszívó képességüket.
Összességében az alapszabály az, hogy ha elmarad a tisztítóeszközök tisztítása, akkor ezek ellentétes hatást érnek el a lakásban. Nem eltávolítják a koszt és a baktériumokat, hanem terjesztik azokat. A tisztántartás és a kiszárítás minden használat után nem elég. Rövidebb vagy hosszabb időnként minden segédeszközt le kell cserélni. Ramirez szerint amint kicsit is használtnak látszanak a tisztítóeszközök, azonnal ki kell kukázni azokat.