A Lego jól ismert arról, hogy az egész világon rajongói vannak a gyerekektől kezdve a tinédzsereken át a felnőttekig. A dobozoknak gyűjtői értékük van, ám a lelkes örökifjú vásárlók közé rossz emberek is keverednek – derül ki a CNN összefoglalójából, amely az utóbbiak tevékenységét mutatja be.
A játékgyártó termékei, különösen a drágábbak, amelyekért az Egyesült Államokban 100-1000 dollárt (36 300–363 000 ezer forint) kérnek, kedvelt célpontjai az egyedül dolgozó áruházi szarkáknak és a szervezett bolti rablóbandáknak is. Az egyedi azonosító nélküli dobozok ugyanis nagyon könnyen jó profittal továbbadhatók az interneten, akár közvetlenül, akár közvetítőkön keresztül.
Tanulságos példa Miguel Zuniga esete, akinek egy legójátékok újraértékesítésére szakosodott üzlete van Los Angeles környékén. Még ma is rémálmai vannak azt követően, hogy június 18-án annak rendje és módja szerint kirámolták a boltját. Hajnai öt órakor riasztást kapott a telefonjára, miután a tolvajok betörték az ajtót. Ezt követően ránéztek a biztonsági kamerák képére, és láthattak, amint viszik a játékokat a boltból. Az üzlettulajdonos tulajdonos tíz perc alatt a helyszínre ért, de hiába. Becslése szerint 5-7 ezer dollár - 1,8-2,5 millió forint - körüli kár érte csak a legós dobozok meglovasítása nyomán. Biztonsági szakemberek szerint az elvitt árut, mivel jó állapotban lévő dobozokról volt szó, akár eredeti értékük feléért is újra lehet értékesíteni a lebukás legkisebb veszélye nélkül.
Megjelent az idős „mentőangyal”
Zuniga a legkevésbé sem az egyedüli károsult. Egy áruházi lopásokra szakosodott bűnbandánál lebukásuk után több ezer legós dobozt találtak. Egy másik esetben 2800 darab 20–1000 dollár közötti értékű árut találtak. Lehetne folytathatni a sort egészen addig, hogy volt olyan ügy, amelyben 150 ezer dollár (54,5 millió forint) értékű lopott legós doboz szerepelt.
A legendás játék rendszeresen a tolvajok tíz legfontosabb célpontja között szerepel a márkás kézitáskák, cipők, szépségápolási termékek és Apple-ketyerék között. A legó esetében az egyedisége, kultikus jellege nem csupán a tolvajoknak „ad ihletet”, hanem a hamisítóknak is – mondta a CNN-nek Read Hayes kriminológus.
A fake „legók” főként az internetes piactereken jelennek meg. Zuniga beszámolójának végen elmondta még, hogy a rablás után értesítette a helyi közösséget az esetről. Többen ingyen ajánlottak fel legós dobozokat készlete pótlásához. Emellett a helyi Target áruházból szerzett be egy készletet, hogy a nyitásra, 9 órára legyen mit kínálnia a vásárlóknak. Az első vevő egy 71 éves helyi rajongó volt, aki megvette az egyik legdrágább legós szetet.