Az uniós állatjóléti előírások értelmében 2012. januárjában át kellett térni a hagyományos tyúkketrecekről más technológiákra. Ez a váltás nagyon megterhelte a magyar termelőket, ugyanis azt nem fokozatosan vezették be, így például a még tökéletesen működő, de az előírásoknak nem megfelelő ketreceket is le kellett cserélni - mondta Végh László, a Tojás Szövetség elnöke a Tojás Világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón. Akik ehhez nem alkalmazkodtak, nem termelhettek tovább.
Végh László, a Tojás Szövetség elnöke |
Tizenöt uniós tagország, közte Magyarország is jelezte az Európai Bizottságnak, hogy az előírásnak nem tud megfelelni, ezek az országok júliusig kaptak haladékot, de amit ez idő alatt termeltek csak tojáslének és tojáspornak lehetett használni. Magyarországon ez 104 telepet érintett, és 413 tudott tovább működni.
Miért lett ilyen drága a tojás?
Az új technológiára való átállás tyúkonként körülbelül hatezer forintba került, ágazati szinten ez 20-25 milliárdos beruházási kiadást jelentett a termelőknek. A magyar termelők nehéz helyzetét súlyosbítja, az importált tojások alacsony ára. Az átállás okozta többletköltség mellett az időjárás sem kedvezett a magyar termelőknek: az aszály miatt a takarmány is megdrágult, ez is meglátszik a polcokra kerülő tojások árában.
Mérjük kilóban a tojást!
Az olcsó tojások azonban gyakran kisebbek, ezért örült a Tojás Szövetség, amikor bevezették a rendeletet, amely szerint a jövőben a tojások darabára mellett fel kell tüntetni a kilónkénti árat is. A fogyasztók jobb tájékoztatása érdekében ez nagyon fontos - mondta a Szövetség elnöke.
Magyarország így is importra szorul, az eladott tojás 30 százaléka érkezik külföldről, és ez is befolyásolja az árakat. Figyelembe kell tehát venni, hogy az importtojás gyakran S-es méretű, vagyis kisebb, mint amit a magyar termelők kínálnak, ezért kell a kilóban mért árat is számításba venni.
Segítene az áfacsökkentés is
A Kaposvári Egyetem felmérése szerint még az átlagosan 50 forintos tojásár mellett is ez a legolcsóbb fehérjeforrás. |
A kilós tojás ár mellett a Tojás Szövetség áfacsökkentésért is lobbizik a tojáságazatban, hogy a fogyasztói ár alacsonyabb legyen.
Ha a piac nem tudja elviselni az áremelkedést, az újabb termeléscsökkenéshez vezethet, ami újabb áremelkedést gerjeszthet. A magyarországi árakat az uniós mozgások határozzák meg, így az Európai Bizottságtól is függ, hogy hogyan tudja megvédeni az uniós termelőket, erről pontos információink egyelőre nincsenek - mondta Végh László.