A The Lonely Guy című, 1984-ben készült filmben megfagy a levegő a főhős körül, amikor egy vendéglőbe egyedül érkezik – írta a CNN az emberek, főként a fiatalok új szokásáról szóló cikkében. A főszereplőt alakító Steve Martinra csodálkozó tekintettel néznek a vendégek, amint elmegy előttük az asztalához.
Hogy valamiképpen mentse a helyeztet, az első rendelés megérkezése után úgy tesz, mintha vendéglátással foglalkozó újságíró lenne, aki azért jött, hogy osztályozza a helyet. A film élkészítése óta azonban két nemzedék nőtt fel és főként a másodikhoz, a 1990-es évek vége után született Z generációhoz tartozó fiatalokhoz tartozók körében elfogadott lett, hogy egyedül is megfordulnak az éttermekben.
60 százalék
Az OpenTable vendéglőiasztal-foglaló platform felmérése szerint a május 31-ét megelőző 12 hónapban 8 százalékkal nőtt a szóló vendégek száma az asztalrendelők között az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest. Egy kétezer fős online felmérésben, amely szintén az OpenTable megbízásából készült, a megkérdezettek 60 százalékáról derült ki, hogy az elmúlt egy évben voltak egyedül étteremben.
A Z generációhoz és az őket megelőző millenniumi korosztályhoz tartozók körében 68 százalék volt ez az arány.
Több figyelmet kaphat a szóló vendég
Sokan azért választják ezt a lehetőséget, hogy megspórolják az otthoni főzéssel járó macerát. Mások új vendéglátó helyeket próbálnak ki. Döntésüket megkönnyíti, hogy a közösségi médiában könnyen találnak olyan helyeket, ahol a szólóban érkező vendégeket is szívesen látják. Sok blogger ír ezekről. A változás egy szélesebb trend része – mondta Stephen Zagor vendéglátással foglalkozó egyetemi tanár.
Az amerikaiak 30 százaléka él egyedül. Az emberek később kötnek házasságot, mint korábban. Manapság az USA-ban élő 25-49 éves felnőtteknek csak 37 százaléka él gyermekeket nevelő házasságban, míg 1970-ben még 67 százalék volt ez az arány. Eközben egy 2022-es felmérés szerint, amit a Mintel piackutató cég készített 1200 ember megkérdezésével, az emberek 60 százalékának nincs gondja azzal, hogy egyedül is járjon étterembe.
Az OpenTable vizsgálata szerint ennek a viselkedésnek a legfőbb oka, hogy része a „me time-nak” (énidő vagy magamra fordított idő). Az éttermek figyelmét sem kerülte a szokások változása. Ma már nem asztalokat, hanem székeket lehet foglalni náluk és sok helyen kifejezetten az egyedül érkezőkre gondolva kétszemélyes bokszokat alakítottak ki.
Tapasztalataik szerint korábban az egyedül italt fogyasztók a bárpultnál ültek le, míg manapság az utóbbiakat részesítik előnyben. A szólóban érkezők szeretik, ha nem zavarják a privát szférájukat, ám ezzel egyidejűleg sokszor sokkal érdeklődőbbek a vendéglő iránt, mint akik mások társaságában érkeznek. Több figyelmet fordítanak a személyzetre. Cserébe több figyelmet kaphatnak az átlagosnál.