Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) szerdán engedélyezett egy génterápiás rákgyógyszert – írja a 444. A Kite Pharma Yescarta névre keresztelt terápiája már a második engedélyezett génterápiás rákgyógyszer. Ez egy immunterápiás kezelés, amely a szervezet saját immunrendszerének sejtjeit programozza újra, hogy azok hatékonyabban harcolhassanak a rákos sejtekkel - ez esetben a non-Hodgkin's lymphoma nevű vérrákkal.
Az eredmények egészen figyelemreméltók - mondta az eddigi tesztekről Dr. Frederick L. Locke, a tampai Moffitt Rákközpont vérrákspecialistája, az új módszer egyik vezető kutatója. Izgatottak vagyunk, szerintünk ez a terápia sok páciensen segíthet - mondta. Olyanokon, akiknek más lehetőségük már nem maradt.
A Times szerint az Egyesült Államokban 3500 olyan rákbeteg él, aki alkalmas lehet az új terápiára. Ez a tervek szerint egyszeri kezelést jelent, amit minden esetben az adott páciensre kell szabni. A kezelés költsége 373 ezer dollár.
A gyógyszeripar nagyon bízik az új, génterápiás módszerekben. A Gilead nevű gyógyszeripari óriás például már augusztusban, még a módszer hatósági engedélyezése előtt 11,9 milliárd dollárért vásárolta fel a Kite Pharmát.
Komoly mellékhatások
A New York Times szerint a Yescarta egyelőre csak azoknak éri meg, akiknek már nincsen más választása a gyógyulásra, ugyanis az eljárásnak komoly mellékhatásai lehetnek. Úgy, mint magas láz, összeomló vérnyomás, tüdő és idegrendszeri problémák. Mielőtt a gyógyszer megkapta volna a zöld utat, csak a tesztidőszakban két páciens meghalt.
Éppen ezért a Yescarta egyelőre csak olyan kórházakban engedélyezett, ahol az orvosok és a nővérek külön ki vannak képezve a használatára.