Az élelmiszer-pazarlás visszaszorítása érdekében megálapodást írtak alá Németország legnagyobb áruházláncai, köztük a magyar piacon érdekelt Lidl mellett az Aldi és a Penny tulajdonosa, a Rewe is.
Nagyüzemben megy a pocsékolás
A nagy felhajtással kísért eseményen felvonult a német kiskereskedelem színe java, illetve a kormány képviseletében Cem Özdemir élelmiszeripari és mezőgazdasági miniszter. Az European Supermarket MAgazine kiskereskedelmi szakportál beszámolója szerint a német kiskereskedők azt vállalják – a Pakt gegen Lebensmittelverschwendung néven futó – megállapodásban, hogy az az eldobott élelmiszerek mennyiségét a jelenlegi felére csökkentik 2030-ra. Lehet, hogy van, aki ennél ambiciózusabb vállalást is el tudna képzelni, ám a pazarlás első számú felelősei az úgynevezett jóléti háztartások. Statisztikai adatok szerint az elvesző élelmiszerek 60 százaléka ezek számlájára írható. A németek évente átlagosan 78 kilogramm élelmiszert dobnak ki a kukába.
A kiskerláncok megállapodásáról szóló tudósításban megszólaltak cégek marketingesei, pr-szakemberei, akik nem győzték hangsúlyozni, mennyire elkötelezett a munkaadójuk az élelmiszer-pazarlás visszaszorítása mellett. Érdemi információként még elhangzott, hogy egy hármas szabályt követnek. Ennek első eleme, hogy elkerülik a felesleges beszerzéseket. A második, hogy együttműködnek az élelmiszerbankokkal, amelyek átveszik a szavatosságuk vége felé járó élelmiszereket, és eljuttatják azokat a rászorulókhoz. A harmadik lépés, hogy a mégis keletkező élelmiszer-hulladéktól megfelelő módon szabadulnak meg.
Magyarországon is probléma
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tavaly ősszel publikált összefoglalója szerint a magyar fogyasztók fejenként átlagosan kicsit több mint 25 kilogramm élelmiszert dobtak ki feleslegesen. Ezen belül az életmaradékok vezették a sort.
Jó hír, hogy 2016-ban még 33,1 kilogramm volt a felesleges pazarlás. A pékáruk esetén fejenként átlagosan több mint 3. kilogrammal sikerült csökkenteni a kidobott termékek mennyiségét.