Korábban írtuk, milyen jó is az, ha nem kell ezer web-oldalt felkeresni kedvenc olvasmányaink megtalálásához, hanem egy helyen házhoz jön minden az RSS-olvasók segítségével. Ami rengeteg más előnnyel is jár, például rövid verzióban áttekinthetők a cikkek, mielőtt belemélyednénk feleslegesen, de azt is nyilvántartják, melyiket olvastuk már, melyiket nem. Ráadásul ezzel a módszerrel rendszerint az oldalakon levő reklámokból is kevesebbet kapunk, mint egyébként. (Erről korábban itt írtunk>>>.)
Öngól? Milliók?
Ám azóta sok minden történt, több millió felhasználót lepett meg világszerte a Google márciusi bejelentése a Google Reader nevű alkalmazás július 1-től való megszüntetéséről, amely pedig nagyon kellemes és hasznos módja a hírek olvasásának. A Google ugyan ezzel valószínűleg öngólt lőtt, mert azóta a hasonló konkurens alkalmazások tábora sajtóhírek szerint több millió fővel is nőhetett. De ez az átlagfelhasználót kevéssé vigasztalja, neki nyilván a jól bevált és megszokott programja kéne.
Melyik a legjobb Google Reader-alternatíva? (lezárt szavazás) The Old Reader 17.47% (1316 szavazat) NewsBlur 6.6% (497 szavazat) Feedly 64.61% (4867 szavazat) Netvibes 5.32% (401 szavazat) Pulse 6% (452 szavazat) Összes szavazat: 7533 (Forrás: Lifehacker.com, angol nyelvű link) |
Számos cikk jelent meg azóta a világban a lehetséges utódokról, alternatívákról, amelyeknek se szeri, se száma. (Ezen és ezen az oldalon például a felhasználók szavaztak.) Úgy tűnik, hogy a befutó a Feedly lesz, amely talán legközelebb áll a Google termékéhez, és – egyelőre? – teljesen ingyenes. Annyira közel áll hozzá, hogy még teljesen leválaszthatatlan róla.
Szimbiózis egy kis gondolatolvasással
A Feedly ugyanis a Google Readerrel – egyelőre – szimbiózisban létezik, annak adatbázisát használja, így ha a Google-fiókunkat használjuk, annak segítségével két kattintással bent lehetünk a Feddly rendszerében. Ami pedig nemcsak tud mindent, amit a Google terméke, de még többet is annál. Többféle megjelenítési, beállítási módot ismer, szebb a megjelenése, jobban igyekszik kitalálni a felhasználó gondolatait (képünkön).
A Feedly készítői úgy látszik, ismerik az emberi természet azon rossz szokását, hogy minden vackot begyűjt, hátha majd jó lesz valamire, azután csak kis részét használja. Ezen gondolat jegyében a „magazin” nézőmódban és a „ma” (today) menüpont alatt úgy igyekeznek összeállítani a híreket, hogy a legolvasottabbak, leginkább „lájkoltak” kerüljenek előre. (Bár ez sem teljesen új, hasonlít a Google Reader kezdőlapjához - /utolsó képünkön/.)
Miből élnek ezek?
Nagyítsunk, nagyi Egy apró hibalehetőség a Feedly-kezdőknél, hogy a böngészőnk beállításától függően – például ha alapesetben fel van nagyítva a megjelenő szöveg – lehet, hogy nem jelenik meg a bal oldali menü. Ekkor egyszerűen kicsinyíteni kell az oldalt a böngészőben (ezt a funkciót a Chrome-ban a jobb felső sarokban látható csíkos ikon alatti menüben találjuk, a Firefox-ban a Nézet menüpontban, vagy használjuk a „Ctrl” plusz „-” billentyűkombinációt). Máskor viszont nagyon sokat dob az olvashatóságon, ha nagyítunk... Érdemes kísérletezni. |
A Feedlyvel kapcsolatban azonban több hiányosságra is érdemes felhívni a figyelmet. Először is nem tud magyarul, csak hat nagy világnyelven. Azután nem tudni, miből élnek a készítői, másképp megfogalmazva „egyelőre nincs üzleti modellje”. Valószínűleg később lesz egy ingyenes és egy fizetős verziója, hogy melyikben mi lesz, arról viszont semmit sem tudni. Ha jól csinálják, akkor nem vesznek el semmit az addig ingyenes funkciókból, inkább hozzáadnak újakat a fizetősben, de mindez még kiszámíthatatlan.
Egy másik hiányossága – jelenleg még erőssége – éppen az, hogy egyelőre nem tud a Google Readertől elszakadni. Ebből kifolyólag nem tudni, hogy a Google Reader halála után zökkenőmentes lesz-e az átállás. Ehhez kapcsolódóan pedig különösen kellemetlen, hogy egyelőre nincs olyan funkciója, amellyel az összegyűjtögetett hírcsatornáink listáját exportálni lehetne, hogy átvigyük máshová, mint a Google-nél. De júliusig vélhetően még ezt is megoldják, mindenesetre június végén feltétlen érdemes a Readerből egy komoly exportálást és adatmentést csinálni.
S a többi?
Ami a további hasonló alkalmazásokat illeti, a listájuk nagyon hosszú, mindenesetre a közvélemény-kutatások szerint komoly tábora van még a Newsblur-nak, amely szintén sok újítást, megjelenítési formát tartalmaz és nagyon praktikusnak látszik. Hátránya, hogy az ingyenes verzió csak 64 hírcsatornát képes kezelni, ahogy korlátokba ütköztünk a Pulse nevű olvasónál is. (Tény viszont, hogy extrém sok - 1346 - hírcsatornával próbáltunk tesztelni mindent, más felhasználóknak ugyanakkor hasznos lehet.) Sokan dicsérik viszont a The Old Reader nevű olvasót, mert állítólag egyszerű, ingyenes és gyors.
Egy másik hasonló alkalmazás, amelyet érdemes lehet kipróbálni, a Netvibes nevezetű. Bár csak kétféle nézőpont között válthatunk, szintén tetszetős és praktikus felület jellemzi, és jól használható, hogy a hírcsoportok felül fülek (kartotékok) formájában láthatók. A hírcsatornákon kívül pedig egyéb hasznos kütyüket – óra, linkek, időjárás, számológép stb. – is beletehetünk, mint egy íróasztalra, sőt még e-mailjeinket is integrálhatjuk. Hátránya, hogy mobil készülékekre szánt vagy optimalizált verziója nincsen, ellentétben például a Feedly-vel.
Vissza a jövőbe?
Általános hiányossága minden általunk ismert RSS-szolgáltatásnak, legalábbis a web-alapúaknak és ingyeneseknek, hogy sokszor eléggé lassúak. Az egyes web-oldalon megjelenő hírek van, hogy pár perc alatt elérkeznek hozzánk, van, hogy pár órát is csúsznak, de – valószínűleg a nagyon ritkán látogatott weboldalaknál – olyan is, hogy napokat. (Lehet, hogy egyes szerverek ráérő idejükben foglalkoznak az RSS kiszolgálásával, vagy olvasottság, sürgősség szerint rangsorolják, mit mikor továbbítanak.)
Sajátos eset, amikor néha eldátumozott, vagy előre dátumozott hírek is előfordulnak. Ezt a kategóriát a Netvibes programozója viccesen jelöli: „Doki, csak nem azt akarod mondani, hogy feltaláltad az időgépet?” (Doc are you telling me you built a time machine? – részlet a "Vissza a jövőbe" című filmből.)
(Mindez a bárhonnét elérhető, internetes, "felhő"-alkalmazásokra vonatkozik, ezen kívül lézeznek a számítógépre letölthető programokon alapuló "asztali" RSS-olvasók is.)
Hasonló cikkeink voltak:
Így pakoljuk fel az agyunkat az internetre
Így állítsd fel saját hírügynökségedet
Ne szúrj ki magaddal, tanulj angolul!
8+3 tipp a fenyegető e-mail-áradat megfékezésére – Gépezd magad 4.