7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újra 31 ezer forint fölé emelkedett a családi nagybevásárlás értéke - ez az előző hónaphoz képest is nagy ugrást jelent, a tavaly szeptemberi áraknál pedig közel 32 százalékkal magasabb a végösszeg. 15 éve futó felméréssorozatunk történetében mindkét érték abszolút csúcsot jelent. Három termék ára több mint duplájára emelkedett egy év alatt - drágulásban abszolút rekorder lett a kenyér. Számítana valamit, ha októberben véget érne az árstop?

Semmi jele annak, hogy mérséklődne az inflációs nyomás

15 éve havi rendszerességgel végzett Árkosár-felmérésünk történetében először idén júliusban emelkedett 30 százalék fölé az éves áremelkedési ütem az élelmiszerek körében. Augusztusban is a lélektani 30 százalékos szint felett volt a drágulás üteme - a legfrissebb eredmények alapján pedig szeptemberben is ugyanez a helyzet. Szeptember 5-én jártuk végig három hazai hipermarket-lánc egy-egy egységét, hogy megvizsgáljuk, hogyan változott 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk ellenértéke - ezúttal is Auchan, Interspar és Tesco üzletekben jártunk.

Az elmúlt hónapokban rendre a várakozások fölött alakult a KSH fogyasztóiár-indexe; az infláció gyakorlatilag minden termékkörben jelentős, de az élelmiszerek terén mért leginkább mind az átlagot, mind pedig a várakozásokat meghaladó drágulást a statisztikai hivatal. A legutóbbi, júliusra vonatkozó adatközlésben már 27 százalékos áremelkedést jelentett a KSH, amit saját felmérésünk gyakorlatilag egy hónappal előre jelzett (júliusi éves árindexünk 31,5 százalék volt). Ez különösen azért fájdalmas, mert az egyes jövedelmi kategóriákba tartozók fogyasztói kosarának összetétele nem egyforma, az élelmiszerekkel kapcsolatos kiadások jóval nagyobb arányt képviselnek az alacsonyabb jövedelműek, így a nyugdíjasok kiadásai körében is. Ebből a szempontból a szeptemberi adatok még inkább elszomorítóak, és mind a holnap nyilvánosságra kerülő augusztusi, mind az egy hónap múlva esedékes szeptemberi KSH-inflációs adatot illetően borús képet vetítenek előre.

Vajon ez volt az utolsó árstopos nagybevásárlásunk?

Mostani felmérésünk számait abból a szempontból is érdemes feljegyezni, mert előfordulhat, hogy ez az utolsó hónap, amikor az árstop intézménye a jelenlegi formában hatályos. Hivatalosan ugyanis legutóbb október 1-jéig hosszabbították meg az étolaj, a cukor, a liszt, a tej és a csirkehús árát tavaly októberi szinten rögzítő rendelet hatályát. Egyik oldalról ijesztően hathat, hogy eltörölhetik az árstopot, ami az érintett termékek körében azonnali jelentős áremelkedést hozhatna - másik oldalról viszont egy átlagos családi bevásárlás végösszege nem feltétlenül ugrana meg jelentősen, mivel a többi, árstoppal nem érintett termék esetében akár csökkenhetnének (vagy legalábbis kevésbé növekedhetnének) az árak, ha a kereskedelmi láncok nem kényszerülnének arra, hogy az árstopos termékeken jelentkező egyre masszívabb veszteséget a többi árucikk drágításával mérsékeljék. 

Persze azok a családok, ahol a beszerzett élelmiszerek nagyobb arányban kerülnek ki az árstopos termékek közül (tehát kevesebbet vásárolnak a többi élelmiszerből), jelentős áremelkedéssel szembesülnének. Emellett ha kivezetnék (akár fokozatosan is) az árstopot, garantáltan egy komolyabb "spájzolásba" kezdenének a háztartások, ami ideiglenes áruhiányhoz vezethetne - amire egyébként a mennyiségi korlátozás ellenére néha már most is akad példa. Nem utolsó szempont, hogy a kormányzati kommunikáció szintjén is zavart okozna, ha - a rezsicsökkentéshez hasonlóan - az árstopot sem sikerülne "megvédeni", valamint az, hogy a költségvetés számára némi áfabevétel-kiesésen kívül gyakorlatilag nem telik semmibe fenntartani az árstop intézményét. Így összességében könnyen előfordulhat az is, hogy a jelenlegi, változatlan formában újra meghosszabbítják az árstopot - de arra is van némi esély, hogy az érintett termelők, gyártók, kereskedők érveit meghallgatva változtat rajta a kormány, hogy ne sodorjanak még nehezebb helyzetbe egyes szereplőket.

Történelmi csúcson az áremelkedés és a bevásárlás végösszege is

Szeptemberi felmérésünk során egyetlen hónap alatt is jelentős áremelkedést mértünk. Augusztushoz képest 4,7 százalékkal emelkedtek az árak szeptemberre - a nem olyan távoli múltban ez még éves drágulásnak is beillett volna... 1 400 forinttal többet kell most adni ugyanazért az élelmiszerkosárért. Az éves áremelkedés pedig mindhárom áruházban 30 százalékos vagy azt meghaladó mértékű volt - összességében 

átlagosan 31,7 százalékkal emelkedett a havi élelmiszer-nagybevásárlás ára a hazai hipermarketekben.

A vizsgált áruházak között ebben a tekintetben nem volt tehát nagy különbség, ahogy a vásárlás végösszegében sem. Ezúttal az Auchan volt a legolcsóbb 30 984 forintos kosárértékkel, a Tesco 31 485 forintot, az Interspar pedig 31 832 forintot kért ugyanazért a 30 termékért. A legdrágább és a legolcsóbb üzlet között tehát mindössze 501 forint a különbség - ezen az árszinten ez alig 1,6 százalékos eltérést jelent.

Az átlagos kosárérték pedig 31 434 forint lett, ami - hasonlóan a 31,7 százalékos éves áremelkedéshez - történelmi csúcsot jelent;

a Privátbankár Árkosár-felméréssorozat történetében még egyikre sem volt példa korábban.

Ha mindent ott vásárolnánk meg, ahol a legolcsóbban adják, akkor is 29 284 forintot kellene kiadnunk a 30 élelmiszerért, ehhez azonban sok utazgatásra, szervezésre lenne szükség.

Mi drágult a legjobban?

A havi szinten is jelentősnek mondható áremelkedéshez a banán járult hozzá legnagyobb mértékben (+33 százalék), de közel 30 százalékot drágult a narancslé is. Egyetlen hónap alatt 17,7 százalékot drágult a rizs, 12,2 százalékot a tojás és egyes tömény szeszesitalok. A kávét és a teát viszont az akcióknak köszönhetően közel 15 százalékkal olcsóbban adják most, mint augusztusban.

A kenyér olyan drága, hogy lassan így fogják mutogatni... Népművészeti mesterek hozzák a kenyeret a kenyérszentelés kezdete előtt a budai Várban, a Szentháromság téren 2022. augusztus 20-án. MTI/Mónus Márton
A kenyér olyan drága, hogy lassan így fogják mutogatni... Népművészeti mesterek hozzák a kenyeret a kenyérszentelés kezdete előtt a budai Várban, a Szentháromság téren 2022. augusztus 20-án. MTI/Mónus Márton

Az éves áremelkedést vizsgálva meghökkentő, de 3 termék esetében is 100 százalékot meghaladó drágulást találtunk - a kenyér, a margarin és a tejföl is több mint kétszer annyiba kerül, mint 2021 szeptemberében. Egy év alatt 86 százalékkal drágább lett a sajt, 70,6 százalékkal a krumpli, közel 70 százalékkal a tojás, 60 százalékkal (az árstopon kívüli) tej. Az alábbi termékeknél mértünk 20 százalékot meghaladó éves áremelkedést:

Havi legolcsóbbak

Ezúttal is választottunk három terméket, és megvizsgáltuk, hogy - az Árkosár általános módszertanától eltérve - márkára és minőségre való tekintet nélkül hol lehet őket a legolcsóbban beszerezni.

A tojásról az a hír járja, hogy lendületesen drágul majd az év végéig, amikor is a darabár elérheti a 100 forintot is.

A polcokon már most is lehet 70-80 forint körüli árakat látni, most megnéztük, mérettől és kiszereléstől függetlenül hol tart jelenleg az árazás. A legolcsóbb tojást a Tescóban találtuk, a 30 darabos tálcás kiszerelésű, ketreces tartásból származó termék darabjáért 56,63 forintot kértek el. Az Auchanban a 10 darabos sajátmárkás volt a legolcsóbb, az S-es méretű tojás darabja 62,9 forint volt. Az Intersparban 64,8 forint volt egy darab M-es méretű tojás.

A száraztészta is a lendületesen dráguló termékek között szerepel mostanában - a legolcsóbb spagettit a Tescóban találtuk, a durumlisztből készült sajátmárkás termék kilója 758 forint volt. Az Auchanban 797,5 forint volt a sajátmárkás spagetti kilója (itt annyiban észnél kell lenni, hogy 400 grammos kiszerelésben árulják a megszokott félkilós helyett). Az Intersparban a kilós kiszerelésű sajátmárkás tészta volt a legolcsóbb 889 forintért.

A zöldség-gyümölcs osztályon most a szilvát néztük meg alaposabban: a legolcsóbbat az Auchanban árulták, igaz, kilónként 328 forintért II. osztályba sorolt gyümölcsöt lehetett kapni. A Tescóban 499 forint volt a magyar gyümölcs kilónként, az Intersparban olasz feketeszilvát találtunk 829 forintért kilónként.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Összezavarta a lengyeleket a kenyércsoda
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 08:33
Gratuláltak a lengyelek annak a péknek, aki azt az interneten megjelent fotó tanúsága szerint hatalmas lovat készített kenyérből. Később kiderült, hogy lóvá tették a jó kenyér szerelmeseit.
Vásárló A Lidl megfejeli az óránként 5100 forintos minimálbért a hazai pályán
Privátbankár.hu | 2025. január 18. 10:01
A Lidl és a Kaufland tulajdonosa, a Schwarz Group úgy kalkulál, hogy hosszabb távon akkor van esélye a piaci sikerre, ha megtartja a legjobb szakembereket. Ennek szellemében emelik a béreket.
Vásárló Fájdalmas pillanatok várnak a magyar autósokra
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 14:41
Jön a drágulás a benzinkutakon. 
Vásárló Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain
PR | 2025. január 15. 11:52
Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!
Vásárló Magyarországon bevált recepttel hódít külföldön a Lidl
Privátbankár.hu | 2025. január 13. 12:58
A Lidl Parkside névre keresztelt magyarországi outlet áruháza, amely Biatorbágyon található. Most a prágaiak is kaptak egyet. 
Vásárló PMS kezelése: a viszcerális terápia alkalmazása a menstruációs görcsök enyhítésére
Márkázott tartalom | 2025. január 13. 10:43
A premenstruációs szindróma sok nő életét megnehezíti, melynek tünetei rendkívül változatosak, mind fizikai, mind érzelmi szinten jelentkezhetnek. Az érintettek tapasztalhatnak ingerlékenységet, hangulatingadozást, feszültséget vagy akár depresszióra emlékeztető tüneteket. 
Vásárló Nagyon rosszul indul az év: olyasmi közeleg a magyar boltokban, amit soha nem akartunk látni
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2025. január 13. 05:47
Ismét hajszálra van a két számjegyűtől az élelmiszerárak emelkedése a legfrissebb Privátbankár Árkosár-felmérés szerint. Januárban újabb történelmi csúcs született. Ha ebben a tempóban folytatódna a drágulás, akár már 2 hónapon belül is elérheti a 40 ezer forintot a családi élelmiszer-nagybevásárlás ára. 
Vásárló Ezekbe fektess, ha az online jelenléted szeretnéd erősíteni!
Márkázott tartalom | 2025. január 12. 10:11
  Az online jelenlét egyre fontosabb szerepet játszik a vállalkozások sikerében, legyen szó egyéni vállalkozásról vagy multinacionális cégről. A digitalizáció térnyerésével már nem elég egy egyszerű weboldal vagy közösségi média profil. Ahhoz, hogy kitűnj a tömegből, és valódi eredményeket érj el, célzott stratégiára és befektetésekre van szükség. De melyek azok a területek, amelyekre mindenképp érdemes koncentrálni?
Vásárló Hitelprogramok, amelyek komoly segítséget jelenthetnek a cégek számára
Márkázott tartalom | 2025. január 11. 12:07
Modern világunkban különféle megoldások támogatják a cégek működését. Ilyen az az integrált szoftverrendszer is, az úgynevezett ERP, amely segítségével a vezetőség azonnal lehívhat fontos információkat.
Vásárló Hogyan rendezzünk be egy élelmiszerboltot?
Márkázott tartalom | 2025. január 8. 11:04
Természetesen egy új vállalkozás indítása tele van izgalmakkal és kihívásokkal. Ahhoz, hogy minél nagyobb hatékonysággal induljon már az első időszak, alapos tervezésre van szükség. Az élelmiszeripari boltok berendezése nagymértékben hozzájárul az üzlet sikeréhez. Ebben pedig a polcok jelentik a legnagyobb segítséget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG