Az amerikai SWAT különleges rendőri egység nemrégiben rajtaütött egy a kaliforniai San Joséban lévő ház lakóin, akik jókora privát raktárkészletet tartottak különféle árukból. A dolog szépséghibája azt volt, hogy a mini Home Depotban felhalmozott árut főként az igazi Home Depot-áruházakból lopkodták össze – kezdte egy életképpel a bolti tolvajlásról szóló cikkét a CNN.
A lopott portéka értéke nagyjából 150 ezer dollár (53,6 millió forint) volt. A termékeket valóban a Home Depot áruházaiból tulajdonították el. A rendőrséget az áruházlánc kiterjedt belső vizsgálata vezette a tolvajok nyomára. A házi rendfenntartók hónapokon át követték biztonsági kamerákkal annak a rablóbandának a tevékenységét, amely fosztogatta a kiskereskedő üzleteit.
Fontos szerep jutott a parkolókban elhelyezett rendszámfelismerő rendszernek, amellyel össze tudták kapcsolni a különálló lopásokat. Ennek alapján azután a rendőrséghez fordultak, amely lekövette a rossz fiúk autóit a lopott áruk raktárához. A CNN bírósági adatok és rendőrségi meghallgatások alapján azt találta, hogy kiterjedt rablóbanda-hálózatok szervezetten fosztogatják az USA áruházait.
A rendes vevők húzzák a rövidebbet
Számos cég megelégelte ezt, ezért nem csupán jelentik a hatóságoknak lopásokat, hanem saját „bűnüldöző” részlegeket hoztak létre. A Home Depot-nál például háromszorosára emelkedett ezek létszáma 2016 óta. Más cégek azzal kísérleteznek, hogy az áruházakban mozgó alkalmazottaikat rejtett testkamerákkal látják el, hogy folyamatosan rajta tartsák a szemüket a vevőkön.
Civil szervezetek kifogásolják ezt, mondván: sérti az emberek magánélethez való jogát, ám a tolvajlás olyan szintre nőtt, ami háttérbe szorítja ezeket az aggályokat. Mint az említett példa is mutatja a kiskereskedők együttműködnek a hatóságokkal, mert tisztában vannak azzal, hogy a rendőrségnek nincs elég embere és eszköze a bolti szarkák lefülelésére. Az országos statisztikai adatok hiányosak az áruházi bűncselekményekkel kapcsolatban. Annyit enélkül is tudhatunk, hogy a szervezett bandák alján a lopásokat elkövető piti tolvajok vannak, akik orgazdáknak értékesítik tovább szerzeményüket. Utóbbiak azokra a vásárlókra bazíroznak, akik az elektronikus bolhapiacokon vadászgatnak látványosan „leértékelt” termékekre.
Bár vannak olyan bírálók, akik szerint az áruházláncok azért kommunikálnak a lopások elszaporodásáról, hogy például megindokolhassák egyes boltjaik bezárását, a szakértők egyetértenek abban, hogy az elmúlt években látványosan nőtt az ilyen esetek száma. Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb az anyagi kár és egyre többe kerül a tolvajok üldözése. Persze mi mással kárpótolhatnák magukat a kiskereskedők, mint áraik némi emelésével, amit természetesen a becsületes vevők fizetnek meg. (Via CNN)