Az okostelefon, mint találmány mindössze 11 éves múltra tekint vissza: akkor sikerült az Apple-nek az első jól működő sorozatot előállítani. Az első 2-3 évben többen is próbálkoztak a gyártással, de akkor még csak évi 100-200 millió darab fogyott. 2010-től aztán növekedni kezdett az eladott mennyiség: 2011-ben 500 millió darab lett, 2013-ben már egymilliárd, tavalyelőtt másfél milliárd, de ezen a szinten már lelassult a növekedés, telítődött a piac.
Trónkövetelő
Az Apple végig megtartotta vezető szerepét, melyhez 7 éve csatlakozott a Samsung, sőt, eladott darabszámra a legnagyobb gyártó lett. Most azonban hét év után új trónkövetelő akadt a kínai Huawei személyében, amely a második negyedévben 54,2 millió darabos eladással, ami egy év alatt 41 százalékos növekedés, megelőzte az Apple-t, és átvette a második helyet.
Így most készülék darabszám alapján a Samsung a piac 21 százalékát uralja, a Huawei 16 százalékkal a második, az Apple pedig 12 százalékot hasít ki belőle, vagyis hárman lényegében a piac felét tartják kezükben. A negyedik és az ötödik helyen ugyancsak két kínai versenyző, a Xiaomi és az Oppo tartózkodik. A kínai gyártók részesedése gyorsan növekszik, miután egyrészt a hazai piacukat egyre inkább ellátják, másrészt versenyképes áraikkal az exportpiacokon is előretörnek.
A konkrét eladási számok a következők a negyedévben: Samsung 80 millió, Huawei 54, Apple 41, Xiaomi 32, Oppo 29 millió darab. A Samsung esetében ez 8 milliós, azaz 10 százalékos visszaesést jelent egy év alatt, a Huawei esetében az említett méretes növekedést, az Apple esetében nincs érdemi eltérés, a Xiaomi 21-ről növelte 32 milliósra az eladásokat, az Oppo minimális mértékben, 28-ról 29-re.
Kínai nyertesek
A nyertesek tehát a Huawei és a Xiaomi voltak, a kínai gyártók előretörése logikus annyiban, hogy az emberiség fizetőképesebb része már telítődött okostelefonnal, részükről a kereslet már csak csere idején jelentkezik. Miután azonban az utóbbi 2-3 évben eladott telefonok jóval stabilabbak, hosszabb ideig működnek és többet tudnak, mint a korábbiak, így később is kell helyettük újat venni (kérdés, hogy ez a hatás az Apple esetében is fog-e jelentkezni, vagy a hűséges Apple-hívők fegyelmezetten megveszik maximum 2 év után az újabb típust, ahogy eddig).
A kínai gyártók számára így az a célközönség kerül előtérbe, akik eddig még vagy nem tudtak megfelelő telefont venni (Kínában még több 100 millió emberről van szó), vagy régebbi, már bőven cserére szoruló telefonokkal kínlódtak. Az olcsóbb telefont kereső közönséget Európában is megcélozták ezek a gyártók, a Huawei az utóbbi időben a magyar piacon is tarol.
A pénzgyár
Eredmény szempontjából viszont továbbra is verhetetlen az Apple: a többikhez képest jóval drágábban adja készülékeit, méretes profithányaddal. A cég éves szinten 50 milliárd dollár körüli nyereségét meg sem közelíti senki, nem csak a telefongyártók, de egyetlen más tőzsdén jegyzett cég sem. Joggal a világ legnagyobb tőzsdei cége, ezermilliárd dollárt súroló értékével.