Az okosmobillal való fotózás legfontosabb előnye, hogy a készülék szinte mindig nálunk van, míg egy több kilós fotófelszerelést a legtöbb ember nem cipel magával mindenhová. Ha ügyesen használjuk, egy okosmobillal is pazar képeket lehet készíteni - állítja Rizsavi Tamás fotográfus. Rizsavi Tamás a Telenor nyári Okostelefon Akadémiáján beszélt arról, mire kell figyelni, ha jó képeket akarunk csinálni telefonunkkal; ehhez mi is adunk még pár tippet.
Használd bátrabban a manuális beállításokat!
Érdemes eleve olyan készüléket választani, ami lehetővé teszi a manuális beállítások használatát fotózáskor. Ha ez alapból nem lehetséges, érdemes külön fotós alkalmazásokat letölteni a készülékre, amelyek nem csak automatikus beállításokkal dolgoznak. Az okostelefonok esetében nem csak a hardveren múlik, milyenek lesznek a képek: előfordulhat az is, hogy egy frissítés után jobb képeket kezd készíteni a telefonunk, mert jobb vezérlőszoftvert írnak rá a gyártók, ami jobban ki tudja használni a kamera képességeit.
Mi az a rekeszérték?
Látványos művészi effektusokat lehet elérni a rekeszérték és a makrófunkciók segítségével a mobilon, ezek használatával készítette a lenti képet is Rizsavi az Erzsébet híd budai hídfőjénél.
Hogyan állítsam be? A rekeszérték a fényképezőkép érzékelőjére jutó fény mennyiségét szabályozza, ami a mélységélességet befolyásolja. Az 1-es értéknél van teljesen nyitva a rekesz, ilyenkor jut be a legtöbb fény; minél nagyobb számot állítunk be (pl: 8), annál kevesebb fény jut az érzékelőre - ilyenkor csak az a tárgy lesz éles, amire fókuszálunk, a háttér szépen elmosódik. Ha pedig kicsi, 1-hez közelítő a rekeszérték, akkor a háttér is éles lesz.
Nem érdemes zoomolni, inkább az utómunkálatokra figyeljünk
A mai okostelefonok többségén még csak digitális zoom áll rendelkezésre, ezt nem igazán érdemes használni, mert rontja a képminőséget. Ugyanakkor a mai fotós appok segítségével magán a telefonon elvégezhető egyszerű utómunka, például megváltoztatható a képkivágás, állítható a kontraszt és a színek. A lenti fotó például automatikus beállításokkal készült a Keleti pályaudvaron, az ég színei pedig utólag lettek kihangsúlyozva rajta.
Szerezz be egy állványt és állítsd be jól a záridőt
Látványos felvételeket lehet készíteni hosszú záridővel való fotózással is, de ehhez ajánlott fixen rögzíteni a telefont például egy kis összecsukható állványra - a lenti fotó a Megyeri hídról állványról készült, öt perces záridővel.
A hosszú záridő alatt néhány másodperces, illetve több percig tartó záridőt egyaránt érthetünk. Alkalmazásával mód nyílhat például fényfestésre: zseblámpával a levegőbe rajzolunk vagy írunk valamit a lassan exponáló kamera előtt. A mai okosmobilok kameráival már a villámok lefotózása sem lehetetlen, ennek a trükkje is a hosszú záridő használatában rejlik. Akár a csillagok mozgását is lefotózhatjuk a városok fényeitől távol, de ehhez türelemre is szükség van, mert a látványos eredményhez legalább 2-3 órán át szükséges exponálni.
Hogyan állítsam be? A záridő jelölése a telefonokon is másodpercben van megadva. A 30 így 30 másodpercet jelent (ennyi ideig képtelenség kézben mozdulatlanul tartani a gépet, de még egy másodpercig is), míg az 1/30 az a másodperc egyharmincad részét jelenti. A nagyobb záridőt sötétebb körülmények között, akár éjszakai képekhez ajánlott használni; hétköznapi esetben 1/50 - 1/200 másodperces záridőt érdemes választani, míg a gyorsan mozgó tárgyak, sportfotók elkészítéséhez a legrövidebb záridőt válasszuk (hiszen itt biztosan bemozdul a témánk).
Azért ne várjunk műtermi minőséget
Ezekkel a tippekkel sem válunk profi fotóssá, és a képeink sem kapnak majd díjat a National Geographictól. Bármilyen profi a telefonunk és bármennyire ügyesek vagyunk, fizikai képtelenség, hogy egy "rendes" objektívvel rendelkező fényképezőgép minőségét egy telefonnal hozzuk - ne is ez legyen a célunk. Beltérben, gyenge fényviszonyok között nincs reális esélyünk a tiszta, éles, zajmentes fotók elkészítésére mobiltelefonnal. A nyaralási emlékeket viszont szépen és jó minőségben megőrizhetjük, ráadásul nagyon könnyen meg is oszthatjuk családtagjainkkal, ismerőseinkkel. Aki ennél többet akar, az vegyen egy rendes fényképezőgépet ÉS menjen el egy fotós tanfolyamra.