A válság óta most először bizakodunk - de még mindig az európai lista végén
Az idei év volt az első év a válság után, amikor a magyar fogyasztók jobbra értékelték az ország általános gazdasági helyzetét, mint a korábbi években. Ugyanakkor hiába nőtt 2,4 pontról 30 százalékkal 3,4 pontra a tízes skálán az értékelés szintje, ez még mindig a leggyengébbnek számít az európai polgárok körében. Az EU-átlag 3,7-ről 4,0 pontra nőtt egy év alatt - mondta el az immár hagyományos Cetelem Körkép 2014-es felmérésének eredményeit ismertető tájékoztatón Lukácsi Zoltán, a Magyar Cetelem marketing igazgatója. A körképet 15 éve készíti a francia hitelintézet 8000 fogyasztó megkérdezésével európai piacain, Magyarországon ez a 10. felmérés volt.
Az adatokból kitetszik, hogy Németország teljesen más pályán játszik, mint a többi ország, hiszen polgárainak bizalma 5,9 pontról 6,3 pontra nőtt. A legkomolyabb visszaesést ugyanakkor Franciaország könyvelhette el, itt az érték 4,1 pontról 3,9 pontra esett vissza.
Úgy érezzük, jobban állunk, mint az ország
Trendszerű, hogy a háztartások saját helyzetüket jobban értékelik, mint az adott ország teljesítményét - a magyar háztartások 4,8 pontos értéket adtak a család gazdasági helyzetére vonatkozó kérdésre. Európában is jobban teljesítenek a háztartások, mint az államok a megkérdezettek szerint - egyedül a németek bíznak jobban az állam teljesítményében, mint saját háztartásukéban.
Bulizás és pihenés helyett vásárolnánk
A jobb helyzet nyomán az emberek többet akarnak fogyasztani: hazánkban 34-ről 38 százalékra nőtt az elkövetkező időszakban többet vásárolni akarók aránya. Érdekes, hogy a kelet-közép-európai régió polgárai döntően vásárolnának, míg a nyugat-európai országok polgárai inkább szórakozásra, aktív pihenésre fordítanának többet. Az erősebb vásárlási hajlandóság Lukácsi Zoltán szerint azt jelzi, hogy régiónk polgárai számára még mindig a háztartás felszerelése a fontos - Magyarországon a háztartási cikkek mellett már a használt autók iránti kereslet is nő, az új autó értékesítés ugyanakkor még helyben jár.
Egyre többen kezdik a bankban a vásárlást
A növekvő fogyasztási kedvet a bankok is érzik: tavaly a személyi hitel-kihelyezés a 2012-es 80,3 milliárd után 89,1 milliárd forintra nőtt, az idén az első negyedévében 14 százalékos volt a növekedés, így a Cetelem prognózisa szerint 15 százalékos bővüléssel 103 milliárdos lehet a személyi hitel piac - a társaság első negyedéves kihelyezési többlete 45 százalékos volt. Összhangban a társadalom modern kommunikációs eszközökkel való ellátásának javulásával - Magyarországon a lakosság nagyobb arányban rendelkezik okostelefonnal, mint az európai átlagpolgár - 213 százalékkal nőtt az online igényelt áruhitelek állománya a Cetelemnél, ami a teljes hitelkibocsátási állomány 5,5 százalékát teszi ki.
Az áttöréshez még kell a személyes vásárlások hátrébb-szorulása is: a megkérdezett európai fogyasztók 70 százaléka - bár lehet, hogy online tervezgetett -, ám a vásárlást úgy ejtette meg, hogy elment az üzletbe és "élőben" is megnézte a terméket, élőszavas tanácsot kért az eladóktól.